Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Краят на войната не зависи от Украйна"

Вячеслав Лихачов: Мнозинството украинци иска прекратяване на войната, но не чрез капитулация

"ЕС е атакуван от Тръмп. Към момента позицията на съюза няма техническо значение - не е на масата за преговори"

| Интервю
Пратеникът на САЩ за Украйна Кийт Келог се среща с ръководителя на президентската канцелария Андрий Ермак в Киев, 19 февруари 2025 г.
Снимка: АП/БТА

"Преговорите за Украйна нямат човешко измерение" - текст с това заглавие на украинска правозащитничка беше публикуван от "Файненшъл таймс", след като Володимир Зеленски беше унизен в Белия дом миналия петък и обвинен, че не иска мир. Олександра Матвийчук оглавява киевския Център за граждански права, който документира руските военни престъпления в Украйна от началото на войната през 2014 година, и освен това беше един от нобеловите лауреати за мир през 2022-а.

В обясненията на Доналд Тръмп за мирните му усилия, до момента съсредоточени върху редкоземни минерали и покер-метафори, Матвийчук иска да чуе, че военнопрестъпниците ще понесат отговорност и че това е едно от условията за траен мир.

Арести и мъчения, убийства, отвличане на деца, принудителна паспортизация, заселване на опустошени райони с външни хора - такива и други случаи в окупираните територии на Украйна документира киевската правозащитна организация права след пълномащабното руско нахлуване.

В интервю за БНР Вячеслав Лихачов от Центъра за граждански права прогнозира още по-интензивни въздушни атаки от Русия.

"Те стават по-опасни, тъй като Украйна е зависима от Съединените щати за своите противовъздушни способности. Когато нямаме боеприпаси, атаките ще станат по-ефективни и по-брутални. Това е пряко последствие от решенията на администрацията на Тръмп. Показва ни, че зад цялата им реторика за "мир", Съединените щати целят единствено да помогнат на Русия и да принудят Украйна да капитулира. И начина това да стане е чрез терор над цивилното население."

Ако съдим по изказвания на служители на американската администрация, военната и разузнавателната помощ могат да бъдат продължени. Другата седмица започват разговори между украински и американски представители в Саудитска Арабия. Въпреки случилото се в Белия дом между Зеленски, Тръмп и Джей Ди Ванс, докато наблюдавате от Киев, не се ли надявате на мир чрез дипломация?

"Не изглежда сякаш Съединените щати чувстват някаква отговорност да бъде постигнат справедлив мир, а краят на войната не зависи от Украйна. Ако нашата армия спре да се бие, страната ще бъде заличена. За да спре войната, Русия трябва да спре нападенията си. И до момента ние не сме чули за подобно намерение от руската страна дори на думи, какво остава за практически стъпки за спиране на офанзивата. Вместо това те увеличават атаките си срещу цивилната инфраструктура. В Киев няма нощ без нападение с дронове през последните 2 седмици.

Руснаците продължават да твърдят, че целта им е сваляне на киевския режим и недопускане на Украйна в НАТО, което вече получиха от Тръмп. А руски и американски представители имат общото разбиране, че смяна на властта в Украйна е добра идея. Русия не отстъпва от разбирането си, че 5 украински региона, включително места, които никога не са били под неин контрол, са руска територия, от която украинските сили трябва изцяло да се изтеглят. И Путин поставя изтегляне от Херсон и Запорожие като условие за прекратяване на бойните действия."

Володимир Зеленски все пак излезе със собствени идеи - примирието да започне с прекратяване на въздушните атаки от двете страни и боевете по море. След фиаското в Белия дом, обединени ли са обществото и политическите му представители или поне мнозинството от тях, зад Зеленски?

"Така изглежда. Основните опозиционни политически сили, партиите на Петро Порошенко и Юлия Тимошенко и партията "Глас", която също е парламентарно представена, официално стоят зад Зеленски. Украинското общество е плуралистично и има всякакви мнения, със сигурност мнозинството от хората искат прекратяване на войната, но не и чрез капитулация. Със сигурност няма да има съгласни да напуснат територии, които сега са под украински контрол, само за да се постигне мир."

Директорът на вашата организация Олександра Матвийчук в скорошна своя статия написа, че живеещите в окупираните от Русия територии са в сива зона по отношение на гражданските им права. Какво означава това и за какви нарушения имате информация от тези райони?

"Хората там на практика нямат граждански права. Такива не са законно гарантирани нито от украинската държава, нито от руската държава, нито от международните правни норми. В извънредно тежките случаи цивилни в тези територии са арестувани и измъчвани без предявени обвинения. Някои от тях отиват на съд след мъченията и невинни хора влизат в затвора за по 8 или 13 години при ужасяващи условия. Обвиненията им са в шпионаж, а реалната причина е, че по време на активните бойни действия са били граждански доброволци, които, например, са помагали на по-възрастни свои съседи. Знаем за стотици такива присъди. 

Имаме хиляди случаи на задържани, които са преместени във вътрешносттта на Русия. Предполагаме, че 7000 или 8000 цивилни украинци се намират в арести и затвори от Ростов на Дон до Сибир без никакво законово основание. Тези хора са напълно забравени в т.нар. дипломатически усилия на Съединените щати.

Във всички територии, които са се намирали под руски контрол и впоследствие са освободени в Херсонска и Харковска област, нашата организация е документирала случаи на екзекуции без съдебен процес. В тези райони е имало обособени места за незаконно задържане, където хората са били измъчвани и убивани. Лично съм документирал десетки такива случаи.

Разбира се, по-голямата част от населението по тези места не е станало жертва на подобни издевателства. Те обаче са създали атмосфера на страх в окупираните територии. А цялото население в тях е обект на принудителна паспортизация, което е пряко нарушение на Женевската конвенция."

Какво се случва с човек, който не желае да си смени паспорта?

"Хората губят достъп до всякакви обществени услуги, също възможност за наемане на работа или получаване на пенсия."

Вашата организация продължава да следи и въпроса с отвлечените в Русия деца от окупирани територии заради което Международния наказателен съд поиска ареста на Владимир Путин. Говорим за най-малко 20 000 деца, но всъщност каква част от тях остават далеч от домовете си, след като някои бяха върнати?

"Повечето от тях не бяха върнати, едва няколкостотин се прибраха. Останалите продължават да бъдат индоктринирани в руската идеология, живеят в семейства, които отхвърлят идентичността им, а на много от тях предстои да са руски войници в Украйна."

Какво според вас е бъдещето на окупираните райони?

"Хората там ще бъдат превъзпитавани в лоялност към Руската федерация и постепенно ще изгубят надежда. Някои западни коментатори правят сравнение с Източна Германия или прибалтийските съветски републики след Втората световна война и казват: "Сега нямаме възможност да освободим тези райони, но те ще се върнат в Украйна след 30-40 години.

Подобни примери не са реалистични в нашия случай. Съветският съюз никога не е поставял под въпрос идентичността и правото на съществуване на източните германци и те са имали свои власти, макар и васални. Дори в балтийските републики, които са били анексирани от СССР, не е прекратявано обучението на националните езици и използването им от местните институции.

В случая на Украйна след 30-40 години окупация там няма да има с кого да се обединяваме. Хората ще променят идентичността си, тъй като нямат друга перспектива. 11 години след окупирането на Крим деца, които тогава са влизали в първи клас, сега стават руски войници. Те са руски граждани, индоктринирани в омраза към Украйна в продължение на десетилетие. Окупацията е еднопосочна улица за местното население."

Колко е важен европейският глас по тази тема?

"Европейският съюз като институция също е атакуван от Тръмп. Към момента позицията на съюза няма техническо значение, защото той не е на масата за преговори между Съединените щати и Русия. Но нещата ще се променят, дори такова участие да имат отделни европейски страни, а не целият съюз. Неговият глас остава важен, защото ситуацията е динамична. Мирно споразумение няма да има тази седмица, нито следващата, вероятно няма да се случи в близките месеци. Имаме време да усилим позициите си."    

В края ми се иска да ви върна на окупираните райони. В своите аргументи за военното нахлуване Владимир Путин искаше да защити рускоговорящите и хората с руска идентичност в тях. На базата на вашата информация от тези места, чувстват ли се тези хора освободени?

"Езикът и културната идентичност са важни фактори, но не са най-важните. Руският език беше основен в ежедневието около Донецк, Луганск, в южното Запорожие и при Херсон. Тези, които бяха арестувани и убивани, също са рускоговорящи. Имаме случаи на свещеници от църкви, които признават върховенството на Московската патриаршия, които са арестувани заради благотворителни акции в техните райони.

Тези рускоговорящи, които Путин щеше да защитава, сега живеят в ужасни условия в окупираните територии и са третирани като втора ръка хора от техните администрации. В Мариупол без домове останаха и привърженици на Путин, които не бяха компенсирани, а след като Русия построи нови жилища, в тях се нанесоха хора от вътрешността на страната, които бяха стимулирани да отидат там.

Имащите смелост да говорят на украински език на обществени места са ясна мишена на репресии, но мишени могат да бъдат и останалите. Знаем за арести, които изглеждат напълно произволни - някой просто бива прибран на улицата без никаква ясна причина. Според мен целта на подобни действия е да се всее страх в цялото население и хората постоянно да си мислят как да показват лоялността си към новата власт, за да не бъдат арестувани, измъчвани или убивани. Те бяха освободени от "ужасния" киевски режим и обединени с Русия, за да бъдат сега ужасени от нея."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

100 години от атентата в храм "Св. Неделя"

На днешната дата,  16 април,   се навършват 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" - едно от най-кървавите събития на XX век.  По този повод през последните дни се организираха изложби, кръгли маси, молебени.  Възпоменателните събития по повод 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" започнаха миналата седмица с молебен.  Панихидата..

публикувано на 16.04.25 в 06:49

От журналистиката до сладкарницата - Бистра Демирева

Бистра Демирева е журналист по професия. Но животът ѝ предлага предизвикателство и тя започва своя бизнес в Плевен с амбицията да бъде полезна на хората. В дните преди Великден радва с много сладки изкушения, в които "оставя" и част от себе си… Споделя, че пътят от журналистиката до сладкарницата е бил труден.  "Страстта ми към сладките неща,..

публикувано на 16.04.25 в 06:28

Повече от 2500 "пакета с любов" ще раздаде за Великден Кипърският Червен кръст

Повече от 2500 "пакета с любов" ще раздаде за Великден Кипърският Червен кръст на нуждаещи се семейства в цялата страна. Кампанията му за подпомагане се провежда за 12-а поредна година.  Празничната инициатива е насочена към хора от уязвими социални групи и семейства с деца, които са изправени пред сериозни икономически и социални..

публикувано на 16.04.25 в 04:28

"Таймс": Беларуските и руските служби за сигурност готвят "превантивни" мерки срещу НАТО

Беларуските и руските служби за сигурност се готвят да предприемат "превантивни" мерки срещу страните членки на НАТО, е заявил ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин, цитиран от вестник "Таймс". Това е станало след среща на Наришкин в Минск с президента на Баларус Александър Лукашенко. Сергей Наришкин е обвинил НАТО в..

публикувано на 16.04.25 в 03:36

Мита върху лекарствата биха нанесли вреди на британската индустрия за милиарди

Британски правителствени служители и фармацевтични шефове активно се борят да спрат американския президент Доналд Тръмп да наложи мита върху лекарствата, което би нанесло вреди на британската индустрия за милиарди, пише вестник "Таймс".  Президентът на САЩ предупреди, че мита върху чуждестранни лекарства ще влязат в сила в "не много далечното бъдеще", и..

публикувано на 16.04.25 в 03:22

Четирима журналисти бяха осъдени в Русия на по пет и половина години затвор

Четирима журналисти бяха осъдени  в Русия на по пет и половина години затвор по обвинение в сътрудничество с основания от покойния опозиционер Алексей Навални "Фонд за борба с корупцията". Артьом Кригер и Антонина Кравцова работят в проекта Sota vision, Константин Габов е продуцент в новинарската служба на "Ройтерс", а Сергей Карелин работи за..

публикувано на 15.04.25 в 22:04

След оттеглянето на ДПС-ДПС: Ще оцелее ли правителството?

ДПС, лоялно на почетния председател Ахмед Доган, оттегля подкрепата си за правителството на Росен Желязков. Това обявиха тази вечер от формацията след проведено съвместно заседание на ръководствата на парламентарната група и на партията.  Тепърва предстои да вземат решение как ще гласуват по втория вот на недоверие.  Партньорите им в..

публикувано на 15.04.25 в 21:35