Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Василев: Ако бюджетът е добър за България, ще го подкрепим, но този не е добър

| Интервю
Асен Василев
Снимка: Мария Филева

Със сигурност България трябва да стане член на еврозона и това ни поставя в сърцето на Европа. Дадохме заявка да подкрепим бюджета, но имаше едно условие - да няма големи глупости.

Това заяви бившият финансов министър и вицепремиер Асен Василев, съпредседател на ПП-ДБ, в интервю пред БНР.

Според него бюджетът е направен да облажи строителните фирми, сектор сигурност, непрозрачни практики, да захрани корупцията и да удари нормално работещите хора. 

"Разходите се вдигаха с 8 млрд. лв. в последните години, сега се вдигат с 18 млрд. лв., което е повече отколкото са последните две 2 години взети заедно. Ако 8 млрд. лв. помпат инфлацията, а 18 млрд. лв.? Тази логика не работи за малка затворена икономика. И от 18 млрд. лв. няма и лев за младите семейства", аргументира се Асен Василев.

Той посочи, че в бюджета има 3 – 4 неща, които може да се поправят: "Ако е добър за България, ще го подкрепим. А този бюджет не е добър за България".

Относно обвиненията, че настоящият бюджет е резултат от наследството на Асен Василев, той каза:

"Със сигурност това е много по-лош от възможния бюджет, като започнем с наследството. Заложеното като социални разходи - 4,5 млрд. лв., за това съм основно обвиняван, общо, от които пенсиите са 1,5 млрд лв. Ръстът на приходите само по естествени показатели е около 6 млрд. лв. Теменужка Петкова е напред с материала - има 1,5 мрлд. лв. повече за харчене, ще получи като приходи, отколкото заложените социални разходи."

Бившият финансов министър в кабинета на Кирил Петков отговори и на атаките към него за неразплатени пари от милата година.

"Реално фактурираното е за над 1 млрд. лв., някой имал да взема. Но като не е свършена работата и не е издадена фактура, това не съществува", заяви той.

И допълни, че има две неща, които да се направят. Първото е да се използват парите по предназначение:

"А не 660 млн. лв. да се дадат на земеделците през 2023 г. И не само на тези със загуби, а на всички, на калпак. Ако бяха дадени само на загубите, щяха да са само 60 млн. лв. И второто нещо е изкупуването на дълга на "Топлофикация", генерираше допълнително около 1,100 млрд. лв. приход в хазната. Така че всичко това можеше спокойно да бъде разплатено. Знаете, там имаше писъци и парламентът го спря и Конституционният съд каза, че е незаконно спирането. Сега 1,5 млрд. лв. Петкова е заложила приходи в енергетиката и следващите 3 години всички ще си вземат дивидентите. Това е точно политиката, която ние провеждахме."

Асен Василев одобрява увеличаването на разходите за отбрана и посочи, че до момента целта е изпълнена и посочи, че 4 – 5% за отбрана изисква време, не от гледна точка на средствата, а от подготвянето на проектите.

"2021 и 2022 г. бюджетите за отбрана следваха 2% от БВП и не се изхарчиха, защото нямаше проектна готовност. Важно е да видим Министерство на отбраната къде стои с проектната готовност. Вече 2% получават редовно, заплатите се вдигнаха и това е нормално и добро. Но да се види интегрирана визия България как се пази, строи ли се щит по източния вал на Черно море, откъдето е заплахата. И ако е така, колко ще струва във времето, как се прави и въвлечен ли е нашият военно-промишлен комплекс. И като има визия, се сяда и работата на Министерство на финансите е да види как да се финансира. Докато такава визия не е изработена, да даваме проценти - не работи така", коментира Василев.

За мястото на България в Европа на две скорости, той посочи, че страната ни е била в центъра на Европа по време на сглобката, при премиера Николай Денков.

"Изиграхме ключова роля за решенията за Украйна и санкциите на Русия. Когато се заговори за обща отбранителна стратегия, Денков беше от малкото поканени премиери в Париж, точно защото България е имала, надявам се и да има активна позиция, че Европа трябва да има силна отбрана и опростен начин на взимане на решения", припомни Василев.

И обясни, че в момента, ако не е кризисна ситуация, отнема между 6 и 18 месеца за взимане на решение в ЕС. А при кризисна ситуация вместо 24 часа - няколко седмици.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху - архивна снимка от 2017 година

Нетаняху пристигна във Вашингтон за среща с Тръмп

Израелският премиер Бенямин Нетаняху пристигна във Вашингтон за предстоящата среща с американския президент Доналд Тръмп. Двамата ще разговарят на частна вечеря, закрита за медиите, вместо в официална обстановка в Овалния кабинет, където обикновено Тръмп приема Нетаняху. Не е ясно защо този път е предпочетен по-неформален подход, отбелязва Ройтерс...

публикувано на 07.07.25 в 18:58
Кметът на София Васил Терзиев

Васил Терзиев обяви, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана"

Кметът на София Васил Терзиев обяви, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението на автобус 50 Х, който превозва пътници до парка. Екипите на общината прекратяват работа по поддръжката и охраната. Царското семейство: Парк "Врана" загива! Дотук се стига след като държавата, която е собственик на парк..

публикувано на 07.07.25 в 18:34

В МВР няма информация или сигнали за втори леопард в Шуменското плато

В МВР не е постъпвала официална информация, данни или сигнали за второ животно от семейство "котки", забелязано на територията на Шуменското плато. Още на 27 юни ОДМВР-Шумен информира, че са проверени над 30 имота след получаване на сигнала за забелязан хищник в ПП "Шуменско плато".  Обходени са имоти, граничещи с природния парк,..

публикувано на 07.07.25 в 18:20

Украински дронове са поразили Илския нефтопреработващ завод в Краснодарския край на Русия

Украински далекобойни дронове са поразили Илския нефтопреработващ завод в Краснодарския край на Русия. Това предаде Украинская правда, като се позова на свой източник в разузнаването. "Този завод е част от военнопромишления комплекс на държавата-агресор и е пряко задействан в агресивната война срещу Украйна", е посочил цитираният източник...

публикувано на 07.07.25 в 18:13

В Лондон почетоха паметта на загиналите при бомбените атентати на 7 юли 2005 година

Имената на всички 52-ма загинали при бомбените атентати в Лондон на 7 юли 2005 година бяха прочетени на възпоменателна служба в катедралата "Свети Павел". Четирима атентатори самоубийци се взривиха на четири различни места в транспортната мрежа на британската столица точно преди 20 години. 52 000 бели венчелистчета бяха пуснати от тавана на..

публикувано на 07.07.25 в 18:12

СРС пусна от ареста тримата младежи, задържани за побой над минувачи в София

Софийският районен съд освободи тримата младежи, задържани за нападение срещу двама души в центъра на столицата в нощта на петък срещу събота.  Заседанието се гледаше при закрити врата, тъй като двама от задържаните са непълнолетни. Трима непълнолетни са задържани заради побой над минувачи в София Софийският районен съд решава дали..

публикувано на 07.07.25 в 18:03

Русия атакува центрове за набиране на украински военнослужещи в Харков и Запорожие

Русия е атакувала центрове за набиране на военнослужещи в украинските градове Харков и Запорожие, съобщиха от украинската армия. На въздушни удари отново беше подложен и Киев. Трима души са били ранени при удара срещу центъра в Харков и един при този в Запорожие. Руските атаки срещу пунктовете за набиране на войници започнаха още миналата..

публикувано на 07.07.25 в 17:48