Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Василев: Ако бюджетът е добър за България, ще го подкрепим, но този не е добър

| Интервю
Асен Василев
Снимка: Мария Филева

Със сигурност България трябва да стане член на еврозона и това ни поставя в сърцето на Европа. Дадохме заявка да подкрепим бюджета, но имаше едно условие - да няма големи глупости.

Това заяви бившият финансов министър и вицепремиер Асен Василев, съпредседател на ПП-ДБ, в интервю пред БНР.

Според него бюджетът е направен да облажи строителните фирми, сектор сигурност, непрозрачни практики, да захрани корупцията и да удари нормално работещите хора. 

"Разходите се вдигаха с 8 млрд. лв. в последните години, сега се вдигат с 18 млрд. лв., което е повече отколкото са последните две 2 години взети заедно. Ако 8 млрд. лв. помпат инфлацията, а 18 млрд. лв.? Тази логика не работи за малка затворена икономика. И от 18 млрд. лв. няма и лев за младите семейства", аргументира се Асен Василев.

Той посочи, че в бюджета има 3 – 4 неща, които може да се поправят: "Ако е добър за България, ще го подкрепим. А този бюджет не е добър за България".

Относно обвиненията, че настоящият бюджет е резултат от наследството на Асен Василев, той каза:

"Със сигурност това е много по-лош от възможния бюджет, като започнем с наследството. Заложеното като социални разходи - 4,5 млрд. лв., за това съм основно обвиняван, общо, от които пенсиите са 1,5 млрд лв. Ръстът на приходите само по естествени показатели е около 6 млрд. лв. Теменужка Петкова е напред с материала - има 1,5 мрлд. лв. повече за харчене, ще получи като приходи, отколкото заложените социални разходи."

Бившият финансов министър в кабинета на Кирил Петков отговори и на атаките към него за неразплатени пари от милата година.

"Реално фактурираното е за над 1 млрд. лв., някой имал да взема. Но като не е свършена работата и не е издадена фактура, това не съществува", заяви той.

И допълни, че има две неща, които да се направят. Първото е да се използват парите по предназначение:

"А не 660 млн. лв. да се дадат на земеделците през 2023 г. И не само на тези със загуби, а на всички, на калпак. Ако бяха дадени само на загубите, щяха да са само 60 млн. лв. И второто нещо е изкупуването на дълга на "Топлофикация", генерираше допълнително около 1,100 млрд. лв. приход в хазната. Така че всичко това можеше спокойно да бъде разплатено. Знаете, там имаше писъци и парламентът го спря и Конституционният съд каза, че е незаконно спирането. Сега 1,5 млрд. лв. Петкова е заложила приходи в енергетиката и следващите 3 години всички ще си вземат дивидентите. Това е точно политиката, която ние провеждахме."

Асен Василев одобрява увеличаването на разходите за отбрана и посочи, че до момента целта е изпълнена и посочи, че 4 – 5% за отбрана изисква време, не от гледна точка на средствата, а от подготвянето на проектите.

"2021 и 2022 г. бюджетите за отбрана следваха 2% от БВП и не се изхарчиха, защото нямаше проектна готовност. Важно е да видим Министерство на отбраната къде стои с проектната готовност. Вече 2% получават редовно, заплатите се вдигнаха и това е нормално и добро. Но да се види интегрирана визия България как се пази, строи ли се щит по източния вал на Черно море, откъдето е заплахата. И ако е така, колко ще струва във времето, как се прави и въвлечен ли е нашият военно-промишлен комплекс. И като има визия, се сяда и работата на Министерство на финансите е да види как да се финансира. Докато такава визия не е изработена, да даваме проценти - не работи така", коментира Василев.

За мястото на България в Европа на две скорости, той посочи, че страната ни е била в центъра на Европа по време на сглобката, при премиера Николай Денков.

"Изиграхме ключова роля за решенията за Украйна и санкциите на Русия. Когато се заговори за обща отбранителна стратегия, Денков беше от малкото поканени премиери в Париж, точно защото България е имала, надявам се и да има активна позиция, че Европа трябва да има силна отбрана и опростен начин на взимане на решения", припомни Василев.

И обясни, че в момента, ако не е кризисна ситуация, отнема между 6 и 18 месеца за взимане на решение в ЕС. А при кризисна ситуация вместо 24 часа - няколко седмици.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски предложи Денис Шмигал за нов министър на отбраната на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..

публикувано на 14.07.25 в 21:44
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..

публикувано на 14.07.25 в 19:40
Румен Радев и Зоран Миланович

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към ЕС, но това ще бъде дълъг процес

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към Европейския съюз, но това ще бъде дълъг процес и той трябва да бъде обмислен внимателно, заяви Румен Радев по време на посещението си в Загреб. "Ние трябва да сме много обективни. В никакъв случай няма да бъде добър сигнал за страните от Западните Балкани, ако на Украйна се даде..

публикувано на 14.07.25 в 19:35

Тръмп постави нов срок за постигане на мирно споразумение за Украйна

По време на срещата в Белия дом в понеделник Тръмп потвърди и плановете си за изпращане на оръжия в Украйна, включително ракетни системи "Пейтриът". Съединените щати ще изпратят на страните от НАТО високотехнологични оръжия, с които да бъде подпомогната Украйна. Това заяви Доналд Тръмп в Белия дом, където посрещна генералният секретар..

публикувано на 14.07.25 в 19:17