Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Споделеното родителство не означава равновременно отглеждане на детето. Предвижда се гъвкавост"

Йорданка Бекирска: При споделеното родителство важните за детето решения ще се вземат единодушно

"Не говорим за задължително въвеждане на споделеното родителство, а за оборима презумпция"

| Интервю
Йорданка Бекирска
Снимка: Таня Милушева

Споделеното родителство означава важните за детето решения да се вземат от двамата родители единодушно – къде ще учи, къде ще живее, каква религия ще изповядва, какви неспешни медицински грижи да се полагат.

Това обясни в интервю за БНР Йорданка Бекирска, адвокат по семейно право.

От трите законопроекта трябва да се изработи един много добър, изрази мнение тя.

"Става въпрос за равнопоставеност между родителите, равна родителска отговорност. Въвежда се нов за нас термин – родителска отговорност", отбеляза Бекирска за предстоящите законодателни изменения.

По думите ѝ, в момента 26 дни от месеца детето живее основно при единия родител - най-често майката, а два уикенда е при другия родител.

Споделеното родителство, което ще се въведе, е възможно само с родители с добър родителски капацитет, като съдът трябва да прецени това. Сега Семейният кодекс поставя родителите в конфликт и ги кара да се съревновават пред съда, посочи адвокатът в предаването "Преди всички" и допълни - когато на родителите се отнеме предметът на спора, "ще се избегнат чудовищни отчуждения", каквито се наблюдават.

Ако има равен родителски капацитет и няма данни за насилие между родителите, а двамата родители имат добри отношения с детето си, съдът може да постанови споделено родителство, подчерта Бекирска.

"Не говорим за задължително въвеждане на споделеното родителство, а за въвеждане на оборима презумпция. Ако един от двамата твърди, че другият не е пригоден, това се доказва пред съда."

Понастоящем делата на три инстанции в София се разглеждат за около 3 години, като през това време са в сила привременни мерки за децата, уточни Йорданка Бекирска.  

Споделеното родителство не означава равновременно отглеждане на детето. Предвижда се гъвкавост, каза в заключение тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07