Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за композитора Божидар Спасов излезе във Великобритания

Мария Костакева пише по поръчка на Cambridge Scholars Publishing

| Интервю

Мария Костакева и Божидар Спасов живеят в Германия от 1990 г. И двамата, освен творци, са и университетски преподаватели, автори на научни трудове и книги. 

Божидар Спасов е един от изявените български творци от поколението, заявяващо себе си през втората половина на ХХ в. Той е автор на многобройни инструментални, вокално-инструментални и оперни произведения, видео и филмови композиции. 

Доц. Костакева пише книгата „Музикалното творчество на Божидар Спасов като рефлексия на източните и западноевропейските традиции“ по поръчка на английското академично издателство Cambridge Scholars Publishing. Поводът е празничен: 75-годишниния юбилей на композитора, отбелязан и в края на книгата с участието на десет интернационално признати музиканти, между които и българи – Драгомир Йосифов, Петър Керкелов, Ангелина Петрова и Боян Воденичаров. 

Предисторията на книгата е свързана с дългогодишното сътрудничество на авторката Мария Костакева с най-известните европейски музикални енциклопедии (Musik in Geschichte und Gegenwart (MGG), Piper's Opera, Komponisten der Gegenwart), включително и на издаваните от Кеймбридж Grove's Music Encyclopedia и Grove's Book of Operas - при изготвянето на статии за българската музика и представители от различните етапи на нейното развитие. 

Книгата „Музикалното творчество на Божидар Спасов като рефлексия на източните и западноевропейските традиции“ ще бъде представена официално и в България - по време на фестивала "Мартенски музикални дни" в Русе на 19 март, точно преди концерта на германското трио "Абстракт" в памет на Драгомир Йосифов, когато ще прозвучат две проиозведения на Божидар Спасов - едното от тях премиерно.

По този повод Мария Костакева и Божидар Спасов бяха гости в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте интервюто в звуковия файл.


* * *

Божидар Спасов е един от изявените български творци. Музикалното си образование като композитор и музиковед получава при Николай Сиделников, Едисон Денисов и Юрий Холопов в Московската държавна консерватория. Участвал е два пъти като композитор и лектор на Летните курсове за съвременна музика в Дармщат. До 1989 г. работи като научен сътрудник в Института по музикознание към БАН и преподавател в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. До 2022 г. преподава във Университета Фолкванг в град Есен.  

Негови творби са звучали на реномирами форуми като Международната трибуна на композиторите в Париж, Летните курсове в Дармщат, фестивала Wien Modern, Световните дни на музиката в Есен, Мултимедиале в Карлсруе и др. Операта му "Омагьосаният" е отличена на конкурса за камерна опера „Карл Мария фон Вебер“ и поставена през 1978 г. в Земперопер - Дрезден. Носител е на първа награда на конкурса „Валентино Буки“ в Рим и награда на конкурса за духовна музика във Фрибург.  

Доц. д.изк. Мария Костакева е родена в София. До 1989 г. работи като доцент по оперна драматургия и история на музиката в Националната музикална академия в София и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. От 1990 г. преподава в различни германски университети - в Бохум, Хамбург, Байройт, Дюселдорф и Есен. Многобройните ѝ публикации са най-вече в областта на съвременната музика. В немскоезичната литература е позната като автор на книги, посветени на творчеството на Лигети, Шнитке, Хьолски, както и на темата "Природни процеси и Нова музика. Била е кореспондент на Българското национално радио, а през последните години и на Портал "Култура".

   



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34
 Андрей Янев и изложбата

Художникът Андрей Янев: Провокацията да отправяш към себе си въпроси ме държи в будно състояние

Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт".  Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си .  "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..

публикувано на 07.07.25 в 09:33
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15