Доц. Костакева пише книгата „Музикалното творчество на Божидар Спасов като рефлексия на източните и западноевропейските традиции“ по поръчка на английското академично издателство Cambridge Scholars Publishing. Поводът е празничен: 75-годишниния юбилей на композитора, отбелязан и в края на книгата с участието на десет интернационално признати музиканти, между които и българи – Драгомир Йосифов, Петър Керкелов, Ангелина Петрова и Боян Воденичаров.
Предисторията на книгата е свързана с дългогодишното сътрудничество на авторката Мария Костакева с най-известните европейски музикални енциклопедии (Musik in Geschichte und Gegenwart (MGG), Piper's Opera, Komponisten der Gegenwart), включително и на издаваните от Кеймбридж Grove's Music Encyclopedia и Grove's Book of Operas - при изготвянето на статии за българската музика и представители от различните етапи на нейното развитие.
Книгата „Музикалното творчество на Божидар Спасов като рефлексия на източните и западноевропейските традиции“ ще бъде представена официално и в България - по време на фестивала "Мартенски музикални дни" в Русе на 19 март, точно преди концерта на германското трио "Абстракт" в памет на Драгомир Йосифов, когато ще прозвучат две проиозведения на Божидар Спасов - едното от тях премиерно.
По този повод Мария Костакева и Божидар Спасов бяха гости в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте интервюто в звуковия файл.
* * *
Божидар Спасов е един от изявените български творци. Музикалното си образование като композитор и музиковед получава при Николай Сиделников, Едисон Денисов и Юрий Холопов в Московската държавна консерватория. Участвал е два пъти като композитор и лектор на Летните курсове за съвременна музика в Дармщат. До 1989 г. работи като научен сътрудник в Института по музикознание към БАН и преподавател в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. До 2022 г. преподава във Университета Фолкванг в град Есен.
Негови творби са звучали на реномирами форуми като Международната трибуна на композиторите в Париж, Летните курсове в Дармщат, фестивала Wien Modern, Световните дни на музиката в Есен, Мултимедиале в Карлсруе и др. Операта му "Омагьосаният" е отличена на конкурса за камерна опера „Карл Мария фон Вебер“ и поставена през 1978 г. в Земперопер - Дрезден. Носител е на първа награда на конкурса „Валентино Буки“ в Рим и награда на конкурса за духовна музика във Фрибург.
Доц. д.изк. Мария Костакева е родена в София. До 1989 г. работи като доцент по оперна драматургия и история на музиката в Националната музикална академия в София и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. От 1990 г. преподава в различни германски университети - в Бохум, Хамбург, Байройт, Дюселдорф и Есен. Многобройните ѝ публикации са най-вече в областта на съвременната музика. В немскоезичната литература е позната като автор на книги, посветени на творчеството на Лигети, Шнитке, Хьолски, както и на темата "Природни процеси и Нова музика. Била е кореспондент на Българското национално радио, а през последните години и на Портал "Култура".
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..