Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наблюдаваме първото от двете лунни затъмнения за 2025-а

Снимка: БТА

Тази сутрин от нашата страна може да се наблюдава първото от двете лунни затъмнения за 2025 г.

Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО, БАН и в катедра "Астрономия" на Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", обясни:

"Това е навлизане на Луната в земната сянка. То ще бъде пълно лунно затъмнение, но само началото ще видим от България, след това Луната залязва. На 29 март има частично слънчево затъмнение, което ще се наблюдава от североизточната част на Северна Америка и от по-голямата част на Европа".

Маркишки обърна внимание, че в началото на затъмнението от полусянката дискът на пълната Луна не изглежда по-различно от обичайния вид, в който го познаваме, т.е. този най-ранен етап от явлението не е атрактивен за наблюдение. 

Пълната фаза започна в 08:26 ч. и ще завърши в 09:32 ч. българско време. Тя ще се наблюдава най-удобно от Северна Америка. Краят на затъмнението от сянката на Земята ще бъде в 10:48 ч., а от полусянката – в 12:01 ч. Свидетели на тези последни етапи ще бъдат и жителите на Австралия, Япония и Източна Азия, за които Луната ще изгрее немного време преди края на явлението, посочи Маркишки.

Цялото затъмнение ще продължи 6 часа и 3 минути, а само пълната фаза – 1 час и 6 минути, уточни той. 

Две седмици след лунното затъмнение на 14 март ще настъпи и първото за годината слънчево затъмнение, но то няма да е видимо от българска територия, каза Маркишки. Затъмнението ще бъде частично и ще се наблюдава от североизточната част на Северна Америка, о-в Гренландия, северната част на Атлантически океан, Северозападна Африка, по-голямата част от Европа и Западна Азия. 

В Южна Европа зоната на видимост на затъмнението ще достигне до Централна Италия, Хърватия, Северна Сърбия и Северозападна Румъния. 

Маркишки е автор на изданието "Гид на любителя астроном" на катедра "Астрономия" на Физическия факултет на СУ, което бе представено на 6 март, и вече е свободно достъпно онлайн. В него авторът посочва, че през 2025 г. ще се има общо четири затъмнения. "Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември".

А в новото издание на справочника на катедра "Астрономия" на СУ има специална статия, посветена на пълното лунно затъмнение в нощта на 23 срещу 24 август 1877 г., по време на боевете на Шипка. 


През месец март предстоят интересни за наблюдения от астрономи и любители явления, посочи още Маркишки. Той отбеляза, че на 23 март Земята ще премине през равнината на пръстена на Сатурн. 

"Тогава обаче няма да можем да наблюдаваме самия Сатурн, поради неговата видима близост до Слънцето. Към края на април и в началото на май тази планета отново ще се появи в небето – рано сутрин, ниско на изток. Тогава, наблюдавана през телескоп, нейният пръстен все още ще изглежда много тесен. Все пак ще имаме шанс да видим "изчезващ" пръстен на Сатурн около 24 ноември т.г., когато Земята ще се приближи за втори път до неговата равнина. Тогава обаче нашата планета няма да премине през нея", каза физикът. 

Също на 23 март Венера ще премине през т.нар. долно съединение – през най-близката до нас точка от нейната орбита, т.е. между Слънцето и Земята. След това, в началото на април, тя ще се появи отново на небето, но вече рано сутрин на изток, като Зорница, каза Маркишки. Той отбеляза, че от края на февруари вечер в небето доминират ярките планети Венера, която е в съзвездието Риби над западния хоризонт, Юпитер – в съзвездието Бик и Марс – в Близнаци.

"Вечер те са видими с невъоръжено око в този ред, от запад на изток. Уран сега се намира до границата, разделяща съзвездията Овен и Бик, но той може да се наблюдава само с телескоп или с по-мощен бинокъл", каза специалистът. 

В последните няколко вечери ниско на запад след залеза на Слънцето се появява Меркурий, който до 13 март е видим близо до Венера – на около 6 градуса южно от нея. Най-подходящото време за неговото наблюдение тези вечери започва от около 19:20 ч. за София и 19:00 ч. за Варна. Но скоро след това планетата залязва, т.е. наблюдава се за кратко, обърна внимание Маркишки. 

"Самата Венера тези вечери също предизвиква интереса на любителите астрономи: освен че е най-яркият обект над западния хоризонт, видим още при свечеряване, в окулярите на бинокъл или в телескоп тя изглежда като тънък сърп. Например на 10 март вечерта Венера е само с 6% осветен диск. Ще можем да наблюдаваме ярката планета като Вечерница още немного време – до около 18 март, тъй като тя видимо се приближава към Слънцето и със всяка следваща вечер слиза все по-ниско в сиянието на залеза", уточни той. 

Маркишки припомни, че през 2025 г. астрономическата пролет ще започне на 20 март в 11:01 ч. българско време, „когато Слънцето ще пресече небесния екватор през пролетната равноденствена точка в съзвездието Риби. След този момент Слънцето ще започне да се издига все по-високо в Северното звездно небе, а лъчите му ще затоплят все повече Северното полукълбо на Земята“. Физикът Маркишки напомни, че тази година лятното часово време (с 1 час напред) ще се въведе на 30 март (неделя) в 03:00 ч.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестите на "Правосъдие за всеки" сещу Сарафов излизат извън София

С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..

публикувано на 23.07.25 в 00:59

Частично бедствено положение в община Тополовград заради пожар

Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..

публикувано на 23.07.25 в 00:26
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26

Локализиран е пожарът в благоевградското село Марулево

Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на   огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на   пожарникари,..

публикувано на 22.07.25 в 20:55
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена)

През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..

обновено на 22.07.25 в 20:46