"Случи се изведнъж. Идеята за книгата се появи през септември 2021-ва. Сюжетът на романа се върти около мистериозно произведение на изкуството – скрита статуя. Надявах се, че ще бъда достатъчно способен, за да разкажа тази история“ разказа Жан – Батист Андреа в предаването "Понеделник вечер"
"В книгата ми има толкова много изкуство. Италия ми се стори като най-естественото място, където да се развива действието. Нямах списък с възможни държави. Беше ясно от самото начало, че фон на този сюжет ще бъде Италия. Живея на около час път от италианската граница, която се намира в Южна Франция. Баба ми е италианка. Имах много причини да избера Италия".
Успява ли да разбере повече за италианските си корени Жан – Батист Андреа?
„Парадоксът е, че не помня нищо. Когато италианците се местят във Франция по времето на баба ми, те правят всичко възможно, за да заличат корените си. В противен случай можели да станат жертви на расизъм. Никой не говореше италиански в семейството ми. Когато изявих желание да уча италиански, бях около 15 годишен. Казаха ми, че този език е твърде лесен и по-добре да се насоча към немския“.
Красиво написаната „Да бди над нея“ се оказва емоционално приключение за Жан – Батист Андреа. Нужни ли са му проучвания, за да опише детайлите в историята си?
"Опитвам се да пиша за неща, които вече познавам. Не пиша от гледната точка на непознатия. За мен е много важно да почувствам сюжета и героите си. Например, тази история "Да бди над нея" се развива в държава, която много добре опознах. Пишех за градовете, до които съм пътувал. Флоренция, например. Построявам историята, същността на героите си. Когато имам нужда от някаква информация, с която не разполагам – като например, какъв е бил нощният живот в Рим през 1920-та, тогава правя свое проучване".
Главният му герой – талантливия Мимо – идва от бедно семейство и още от малък трябва да се сблъска с тъмната страна на хората. Завистта и предразсъдъците често се опитват да угасят пламъка на творческия му порив. Много от героите, които среща по пътя си го подценяват и заради физическите му характеристики – Мимо Виталиани е джудже. Продължаваме ли да съдим за един човек по външния му вид? Разсъждаваме с Жан – Батист Андреа.
"За съжаление, точно така се случва. Дори и да не става въпрос за толкова крайно различен човек като Мимо. Всички съдим за другите по външния им вид. Доказано е, че ако си красива жена или хубав мъж животът ти ще е по-лесен. В същото време обаче може тези красиви хора да са невероятно глупави и некомпетентни. Опитвам да не съдя за хората по начина по който изглеждат. Привличат ме искрените приятелства и общите интереси. Докосват ме хора, които са умни и могат да ме научат на нещо. Харесвам онези, които разбират неща неразбираеми за мен. Искам да се уча от тях".
Мимо среща Виола – мистериозна млада дама, с която ще извървят пътя към съзряването.
"Мисля, че тяхната връзка дава основната сила на книгата. Бях влюбен в училище. Любовта ми към едно момиче вдъхнови някои от героите ми. Но бях много срамежлив и нищо не се случи между нас. Дори не й казах, че я харесвам. Въпреки това – емоцията бе много силна и креативна. Цялата тази връзка се случваше в главата ми. За „Да бди над нея“ си казах, че между героите ще има връзка в която нещата няма да се получат по очаквания от читателя начин. Това създаде едно напрежение през цялата книга, което читателят се опитва да разбере в каква посока ще го отведе“.
Всеки, който реши да тръгне по пътя на таланта си, трябва да плати цена. Тя е в трудностите, през които преминава един човек, за да достигне своя личен връх. Пред подобни изпитания се изправя и френския писател Жан – Батист Андреа.
"Бях на петнайсет, когато един от учителите ни даде списание с различни професии. Разнообразни кариери, които можехме да изберем. От електротехник до банкер и пощальон. Имаше много, много възможности. Но писател не бе една от тях. Още тогава заявих – искам да разказвам истории и да измислям герои. Хората около мен казваха – това не е професия. Макар и да не вярваха в мен, аз реших да се боря за мечтата си. И бях късметлия. Някои хора обаче биха се пречупили пред мненията на останалите. Ще приемат, че не са достатъчно добри и ще потърсят поле за развитие, което в очите на останалите е „сериозна професия".
Романът на Жан – Батист Андреа "Да бди над нея" се развива на фона на едно противоречиво време на войни, което сякаш днес се повтаря. Помним ли уроците на историята?
"Да и не. Не, защото в момента се случват много събития, подобни на онези военни години. Но и да, защото ти го споменаваш. Както и много други хора. Пазим тези събития в подсъзнанието си. Дали това ще повлияе благоприятно? Не зная. Знаем обаче, че, макар и не еднаква, историята понякога се повтаря. Би било твърде лесно и безотговорно да си кажем – ето, събитията се повтарят, няма какво да направим. Винаги можем да се борим за свободата си. Не бива да се отказваме от едно по-добро и демократично общество".
Още по темата в звуковия файл
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич. Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..