Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличение с 50% на заплатите е недостатъчно

Д-р Владимир Сотиров: Управляващите не инвестират, водени от предразсъдъци, че психичната болест е нелечима

Масовото напускане на психиатри ще доведе до увеличаване на боря на самоубийства, инциденти и бездомни

| Интервю
д-р Владимир Сотиров
Снимка: Ирина Недева

Управниците, включително здравният министър, са тези, които взимат решения и са отговорни за начина на функциониране на системата и са жертва на същите предразсъдъци, на каквито са жертва голяма част от хората, коментира психиатърът д-р Владимир Сотиров в интервю пред БНР

И посочи, че най-честите предразсъдъци са свързани с психичната болест, че е нелечима и е хронична:

"Съществува идеята за безнадежност, без мисия за инвестиции, че тези хора никога няма да се оправят. Което не е вярно! Но така или иначе тези хора не са по-различни от нас, обикновените хора, които не взимаме решения. И когато са на позиции да взимат решения, неглижират проблема, водени от предразсъдъци, водени от безсмислие да се инвестира в психично здраве, защото страдащите са обречени. Предразсъдъци!  Най-общо казано това е ниска здравна култура."

Д-р Сотиров потвърди, че на психиатрията се гледало като на втора ръка медицина, защото много малко неща се знаели за човешката психика. А тя е много сложен феномен, който не разбираме докрай, дори не можем да го дефинираме добре, същото се отнася и за Централната нервна система, главния мозък, посочи той.

Психиатърът е съгласен с мнението на други негови колеги, че "психиатрията е заден двор на медицината ни" и затова никой не инвестира. И съобщи, че психиатри масово напускат.

Във втора клиника на психиатрията на 4-ти километър са напуснали колективно тримата психиатри.

И предупреди, че напускането на психиатри ще доведе до:

"Броят на самоубийствата ще нарасне, броят на инцидентите ще нарасне, броят на хората, бездомни и социално-маргинализирани ще нарасне, 70% от хората, които сега намират приют в психоболниците, ще боледуват."

Според д-р Сотиров клиничните пътеки в психиатрията не са ефективни.

"Не съм сигурен, че са добро решение. Не може да планираме дали пациент ще се оправи за 3 дни, 3 седмици или 3 месеца. Ние трябва да направим психиатриите приветливи, а не отблъскващо място, което наранява, защото персоналът е недостатъчен, прегорял, всичко е мизерно и оскъдно. И вместо да лекуваме, ние нараняваме.  Да направим местата привлекателни и за пациентите, защото средата в психиатрията също лекува. Трябва да инвестираме много в подобряване на условията", коментира д-р Сотиров.

Той е категоричен, че увеличение на заплатите с 50% е крайно недостатъчно, "тази професия трябва да се превърне в привилегия и един от начините е заплащането".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от Ямбол участваха в пожаро-техническо учение за реакция при земетресение

Над 200 ученици от Начално училище "Професор Нойков“ в град Ямбол взеха участие в пожаро-техническо учение за реакция при земетресение.  Евакуация от учебните стаи и отвеждане на децата на безопасно място е основната цел на обучението, уточни директорът Димитър Димитров: "Имайки предвид зачистилите случаи на бедствия, на аварии, на пожари,..

публикувано на 20.05.25 в 13:11
Птицефермата в покрайнините на град Дебелец

Жители на Дебелец се оплакват от влошено качество на въздуха

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново възложи 72-часов непрекъснат контрол на въздуха в град Дебелец след граждански сигнали за влошени качества и миризми.   Жителите на Дебелец се оплакват от миризми на амоняк и винят за това промишлената птицеферма в покрайнините на града, която предстои да се разшири и в нея да се..

публикувано на 20.05.25 в 13:10

Как може да се увеличат заплатите в градския транспорт от 1 април?

За да бъде изплатена допълнителната сума от 300 лева от 1 април към заплатите на работещите в градския транспорт на София, трябва да се подпишат анекси към колективните трудови договори в четирите общински транспортни дружества - електро - и автотранспорта, Центъра за градска мобилност и метрото - това обясни пред БНР председателят на Федерацията..

публикувано на 20.05.25 в 13:08
Къщата на баба Кали, както е известен домът на архитектите в Арбанаси

Даниел Панов сезира институциите за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси

Кметът на община Велико Търново Даниел Панов сезира Министерството на културата и Дирекцията за национален строителен контрол за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси, която се ползва от великотърновската организация на Съюза на архитектите в България.  Къщата на баба Кали, както е известен домът на архитектите в Арбанаси, беше в окаяно..

публикувано на 20.05.25 в 12:56

Анализ: Държавите от Централна и Източна Европа в еврозоната постигат по-бързо средноевропейски доходи

Държавите от еврозоната постигат средноевропейски доходи по-бързо от тези, които членуват единствено в Европейския съюз, показва анализ на Фискалния съвет. В него се сравняват страните от Централна и Източна Европа, които са приели еврото (от Словения до Хърватия), с тези, които са останали извън него (Полша, Унгария, Чехия, Румъния, България)...

публикувано на 20.05.25 в 12:56
Управителят на БНБ Димитър Радев (вдясно) и подуправителят Петър Чобанов откриха касов център в Плевен

Управителят на БНБ: Напълно сме готови за еврото

Управителят на БНБ Димитър Радев откри Нов касов център за Северна България. Инвестицията е в размер на 10 милиона лева. Радев потвърди, че България е напълно готова за присъединяване към еврозоната. "Новият касов център е всъщност много важен елемент от програмата ни за цялостно обновяване и модернизиране на системата ни от касови..

публикувано на 20.05.25 в 12:48

Проучване: Богатството на българите достигна 1 трилион лева

За първи път в края на 2024 година, богатството на българите достига историческа стойност от 1 трилион лева - пет пъти повече от брутния вътрешен продукт. Средно, според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, на домакинство се падат по 350 000 лв. 70% от всичко, което българите притежават, са жилищата. Едва малко над един..

публикувано на 20.05.25 в 12:41