Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КАЖИ за случая в Перник: Идваше ни да крещим, но трябваше да разследваме

| обновено на 17.03.25 в 21:31
Снимка: БГНЕС


Спиране на насилието и реформи в политиката за защита на животните – това са целите на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ), което разследва случая с малтретиране на животни в Перник и работи по него заедно с ГДБОП. Арестуваните за извършваните деяния са 26-годишна жена и 35-годишен мъж. За това как протича разследването и какво можем да очакваме от процеса - можете да чуете в материала на Мария Петрова, която разговаря с председателя на сдружението Петя Алтимирска и с адвокат Христо Копаранов.

Разследването на зверствата е започнало преди близо 10 месеца и още продължава, разказа Петя Алтимирска.

"Беше много трудно в началото, защото ни идеше да крещим, докато трябваше да мълчим всъщност. Трябваше да разследваме до най-малки детайли, за да сме сигурни, че ще бъде по някакъв начин доказано и няма да се размине, както се случва с много други. В началото ние работихме сами известно време, докато съберем достатъчно материали, за да направим сигнала толкова богат на съдържание и с толкова много доказателства, за да не може да бъде по никакъв начин пренебрегнат от страна на полицията", посочи председателят на КАЖИ.

Силната реакция на обществото означава, че сега е подходящ момент да се реформира политиката за защита на животните в България, която е политика и за защита на хората, защото целта е насилието, проявено над животни, да не прерасне към хората, обясни Алтимирска.


"Направихме едно отворено писмо. До момента са го подписали около 130 организации. Има четири точки. Едната е засилване на контрола и прилагане на законодателството. Втората точка е за създаване на консултативен съвет за защита на животните към Министерски съвет, който може да подпомага разработването и прилагането на политиките за защита на животните. Следващата точка, която ние предлагаме като промяна, това е да се създаде постоянна комисия за защита на животните към Народното събрание. Много е важно в Народното събрание да се приоритизират всички текстове, които са свързани със защитата на животните и с хуманното отношение, за да може наистина да се вижда, че не се неглижира този проблем", каза Алтимирска и допълни, че отвореното писмо е адресирано до президента, премиера, Министерския съвет, председателя на Народното събрание, главния прокурор и партиите.

Адвокат Христо Копаранов коментира, че жестокостта на престъплението означава, че вероятно ще има ефективни присъди.

"Възможността за т.нар. условно осъждане е, ако санкцията е до три години. По-висок размер на наказанието – до четири години, т.е. над три години лишаване от свобода, няма да има тази опция за условно осъждане. В случая бих казал, че има обстоятелства, които предполагат по-висока санкция. Това е особената жестокост, заснемането на деянията, това, че се извършват за пари. Моите очаквания са да се наложи по-висока санкция. Освен това говорим за няколко престъпления в случая – престъпен сговор и пране на пари са другите, при които общото наказание може да достигне до осем години. Законът не предвижда възможност за условна присъда", уточни юристът.

За Алтимирска е ключово в процеса да има и прозрачност.

"Целта е този съдебен процес да завърши по такъв начин, че той да има тази превантивна функция, т.е. да се види, че има адекватни наказания, ще няма никой да остане безнаказан, ако реши да направи нещо подобно. Това, което искаме да направим е, да, вижте какви са кадрите, вижте колко са жестоки тези неща, но тези неща няма да останат незабелязани, няма да останат безразлични за обществото и няма да останат ненаказани от съдебната система", категорична е Петя Алтимирска.


Превенция на последващи престъпления обаче е трудна в българската действителност, признава адвокат Копаранов и призовава: "Не трябва да свикваме с дори най-малките прояви на нечовешко отношение към когото и да е".

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55