Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КАЖИ за случая в Перник: Идваше ни да крещим, но трябваше да разследваме

| обновено на 17.03.25 в 21:31
Снимка: БГНЕС


Спиране на насилието и реформи в политиката за защита на животните – това са целите на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ), което разследва случая с малтретиране на животни в Перник и работи по него заедно с ГДБОП. Арестуваните за извършваните деяния са 26-годишна жена и 35-годишен мъж. За това как протича разследването и какво можем да очакваме от процеса - можете да чуете в материала на Мария Петрова, която разговаря с председателя на сдружението Петя Алтимирска и с адвокат Христо Копаранов.

Разследването на зверствата е започнало преди близо 10 месеца и още продължава, разказа Петя Алтимирска.

"Беше много трудно в началото, защото ни идеше да крещим, докато трябваше да мълчим всъщност. Трябваше да разследваме до най-малки детайли, за да сме сигурни, че ще бъде по някакъв начин доказано и няма да се размине, както се случва с много други. В началото ние работихме сами известно време, докато съберем достатъчно материали, за да направим сигнала толкова богат на съдържание и с толкова много доказателства, за да не може да бъде по никакъв начин пренебрегнат от страна на полицията", посочи председателят на КАЖИ.

Силната реакция на обществото означава, че сега е подходящ момент да се реформира политиката за защита на животните в България, която е политика и за защита на хората, защото целта е насилието, проявено над животни, да не прерасне към хората, обясни Алтимирска.


"Направихме едно отворено писмо. До момента са го подписали около 130 организации. Има четири точки. Едната е засилване на контрола и прилагане на законодателството. Втората точка е за създаване на консултативен съвет за защита на животните към Министерски съвет, който може да подпомага разработването и прилагането на политиките за защита на животните. Следващата точка, която ние предлагаме като промяна, това е да се създаде постоянна комисия за защита на животните към Народното събрание. Много е важно в Народното събрание да се приоритизират всички текстове, които са свързани със защитата на животните и с хуманното отношение, за да може наистина да се вижда, че не се неглижира този проблем", каза Алтимирска и допълни, че отвореното писмо е адресирано до президента, премиера, Министерския съвет, председателя на Народното събрание, главния прокурор и партиите.

Адвокат Христо Копаранов коментира, че жестокостта на престъплението означава, че вероятно ще има ефективни присъди.

"Възможността за т.нар. условно осъждане е, ако санкцията е до три години. По-висок размер на наказанието – до четири години, т.е. над три години лишаване от свобода, няма да има тази опция за условно осъждане. В случая бих казал, че има обстоятелства, които предполагат по-висока санкция. Това е особената жестокост, заснемането на деянията, това, че се извършват за пари. Моите очаквания са да се наложи по-висока санкция. Освен това говорим за няколко престъпления в случая – престъпен сговор и пране на пари са другите, при които общото наказание може да достигне до осем години. Законът не предвижда възможност за условна присъда", уточни юристът.

За Алтимирска е ключово в процеса да има и прозрачност.

"Целта е този съдебен процес да завърши по такъв начин, че той да има тази превантивна функция, т.е. да се види, че има адекватни наказания, ще няма никой да остане безнаказан, ако реши да направи нещо подобно. Това, което искаме да направим е, да, вижте какви са кадрите, вижте колко са жестоки тези неща, но тези неща няма да останат незабелязани, няма да останат безразлични за обществото и няма да останат ненаказани от съдебната система", категорична е Петя Алтимирска.


Превенция на последващи престъпления обаче е трудна в българската действителност, признава адвокат Копаранов и призовава: "Не трябва да свикваме с дори най-малките прояви на нечовешко отношение към когото и да е".

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55