Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На хорото в Брюксел" - с България в сърцето

клубът "На хорото в Брюксел"
Снимка: Личен архив

В рубриката "Родина зад граница", разказваме за едно място в Брюксел, което като магнит привлича нашите сънародници, живеещи в белгийската столица. Това е клубът "На хорото в Брюксел", който обединява хора от различни възрасти и с различни професии. Много от тях са българи, но има и представители на различни националности. Създател и ръководител на клуба е Мария Цветкова - преводач в една от европейските институции. 

Любителите на българските народни танци се събират два пъти седмично, разучават нови стъпки или си припомнят наученото. От 2012 г. организират и "надигравания", известни като "Голямото хоро в Брюксел", което се разраства всяка година и събира около 400 души.

Преди 17 години преводачката Мария Цветкова започва да организира малкото, но артистично общество. Разказва, че в началото били пет - шест души ентусиасти, влюбени в народните танци.


"Когато нещо трябва да стане, то си става. Правихме "петминутка" на хорото, за да научим три - четири от най - популярните хора. След това хората доведоха приятели. Казаха "хайде, пак след работа" и полека - полека се стигна до една голяма група. Успях да намеря зала. Така започна, абсолютно неформално. Просто се случи. С времето от една група станаха две. Разделихме се по ниво. Дойдоха повече млади хора. Дойдоха доста българки, които са танцували в България и то това човек си го носи винаги. 2014 година имахме една доста добра танцьорка, която предложи да организира тези, които са танцували в група за сценични изяви, каквато нямахме. Нямахме и костюми. И започнаха осем момичета. След това започнаха покани. Осигурихме си костюми с лични средства. Интересът е невъобразимо голям. Всяка година имам множество имейли "мога ли да дойда", "искам да се науча", разказва Мария Цветкова.

Мария е от Горна Оряховица. Завършила е балетна педагогика, а фолклорът й е хоби. Връщайки се назад във времето си спомня, че при създаването на клуба е танцувала само 5 хора, сега вече може да се похвали с много повече.

Постепенно през годините "На хорото в Брюксел" набира популярност и от пет - шест души в началото, днес членовете на клуба са над 100, а участниците в големите хора четири пъти повече. Най - многобройни са българите, но на хорото се хващат и белгийци, италианци, гърци и румънци- казва Мария Цветкова.

Мария Цветкова

"Аз започнах да си задавам въпроси и да ги задавам на хората - защо дойдохте? И обикновено отговорът е "отдавна исках да се науча". Дори моя бивша колежка ми каза "ако някой ми беше казал, че ще дойда в Брюксел да се науча да играя хоро, нямаше да му повярвам". При чужденците въпросът е по - сложен, защото в Белгия, Холандия, Германия през 70 - те години са минали няколко български хореографи от старата школа и са създали много голям интерес, включително и групи, които могат да танцуват. Това са хора над 65 години. Като организираме семинари, те идват и знаят страшно много. Може би нямат стила, душата е друга, но знаят стъпки повече от българите. Други са свързани с България по някакъв начин. Трети са с музикални интереси. 

Тези уникални, единствени по рода си неравноделни размери за Балканите, са им много интересни...Тази година открихме нова група. Просто е като взрив. Има много стажанти от европейските институции, чужденци, ето имаме румънка, белгийци, поляк, който говори български, жена от Босна, гъркини, италианка, холандци доста. Това е едно явление, което надвишава способността ми да го анализирам. Важното е, че има невероятно добро настроение. Хората се сближават, стават приятели, установяват се връзки. Търсят се и си помагат. Има български студенти, които ни намират. Понякога ни търсят за сватби, когато един от съпрузите е българин и сватбата е тук. Съобразяваме се с това, че всеки идва от различен регион и да бъде уважен. Организираме всеки септември или октомври семинар с гост - хореограф от България. Търся такива хореографи, които държат на истинското, не толкова на сценичното претворяване. Много се радвам, че хората, които дойдоха в началото, главно млади жени, си родиха деца. Децата пораснаха и сега идват и те. За съжаление сега нямаме детска група, но обмисляме въпроса, казва Мария Цветкова.


В клуба по народни танци всеки идва, когато има свободно време и възможност. Групите са две "начинаещи и "напреднали". Сбирките се провеждат в сградата на Комитета на регионите в Брюксел, а когато е хубаво времето и в парка. Клубът е отворен за хора от всяка възраст.

"От много години живея в Белгия и ми липсва българското и като ходя на народни танци се чувствам по-свързана с родината", казва Лина.

"Това е прекрасна възможност да социализираме с българската общност. Атмосферата е много приятна. Мария е страхотна. Това е връзка с българското", казва друга танцьорка от клуба "На хорото в Брюксел"

"Около нашето хоро се събира огромна българска общност. Ние сме като едно ядро. Танците са движение, настроение. Много често, когато влизаме в залата имаме разни болежки, но като изиграем два - три танца и на тръгване сме си съвсем здрави. Лекува психиката, лекува тялото", споделя наша сънародничка.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Либертанго - новият фестивал на София

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".  Отзвук от "Музикант на..

публикувано на 15.05.25 в 18:03

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..

обновено на 14.05.25 в 18:14
Симеон Сакскобургготски

Павел Станчев: Симеон Сакскобургготски винаги е поставял България над всичко

Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски.  Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..

публикувано на 14.05.25 в 13:30

"Вечер на таланта": Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории

Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории ще се съберат на едно място по време на специалната "Вечер на таланта" , организирана от Фондация "Шанс за децата и природата на България". Тя ще е утре в Бизнес Парка в София. " Във фокуса на събитието ще са 20 млади таланта на възраст между 10 и 19 години. Всички те са поети, музиканти, художници,..

публикувано на 14.05.25 в 10:13
Габриела Георгиева - Музикант на годината 2024

Габриела Георгиева: Артист без предизвикателства не може да израства

В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..

публикувано на 13.05.25 в 10:03

Започва 78-ият филмов фестивал в Кан

78-ият филмов фестивал в Кан се открива днес. Очаква се по червения килим да минат представители на световното кино - от Жулиет Бинош, председател на журито на тазгодишния форум, до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро. 81-годишният Де Ниро, който е носител на две отличия "Оскар", се очаква да бъде удостоен с почетна "Златна палма"...

публикувано на 13.05.25 в 09:56

ЛУНАР - парад на светлини и истории

Приключи четвъртото издание на фестивала LUNAR (ЛУНАР).  В него се включиха творци от 11 държави , които представиха 30 светлинни инсталации. Над 10 000 кв. метра изкуство - парад на светлини и истории , привлякоха стотици хора по улиците на София в късните часове. "Надявам се да сме успели да оцветим нощите на столичани и да..

публикувано на 13.05.25 в 06:56