Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво трябва да направи страната ни, за да не изгуби 2.5 млрд. евро, предназначени за енергийно бедните?

| Интервю
Теодора Пенева
Снимка: Георги Налбантов

Изтече срокът, определен за обществени консултации във връзка с подготовката на Социалния фонд за климата. Той предвижда България да получи близо 2.5 млрд. евро за периода от 2026 до 2032 г. Средствата ще бъдат насочени към най-уязвимите групи домакинства и микропредприятия, намиращи се в състояние на енергийна или транспортна бедност. Поради опасенията, че страната ни няма да успее да подаде в срок своя Социален план за климата, което би означавало да загубим предвидените средства, дванадесет граждански организации от природозащитния и социалния сектор, сред които WWF, "За Земята", "Хабитат България", "ЕнЕфект" и др., се обединиха и подадоха становище към отговорните институции.

"Става дума за 2.5 млрд. евро за най-уязвимите домакинства и потребители на транспорт в България.

Ако закъснеем с приемането, намалява и сумата, която ще бъде дадена на България.

Необходимите мерки ще ни подготвят за въвеждането на една нова схема за емисии в сградите и транспорта до 2027 година. Притесняваме се, че сме изключително неподготвени за този план. 

Има междуведомствена работна група, която работи по мерките и разпределението на ресурса. Нашият апел е да бъдат включени наблюдатели от гражданските организации", обясни пред БНР  

Теодора Пенева, експерт Климат и енергия в WWF.

Социалният план за климата

България е с най-високото ниво на енергийна бедност в Европейския съюз. Цели 1.8 млн. души или около 30% от населението на страната са с официален доход под 728 лв през 2023 г. по данни на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Съгласно приетата преди година дефиниция, това ги определя като "енергийно бедни" и прави още по-важно изготвянето на Социалния план за климата. Неговата цел е да смекчи социалните последици от включването на емисиите на парникови газове от сградите, автомобилния транспорт и допълнителни сектори в обхвата на Директива 2003/87/ЕО, въвеждаща Европейската схема за търговия с квоти за емисии (ЕСТЕ 2). 

Особен повод за притеснение е, че Социалният план за климата трябва да бъде представен на Европейската комисия до края на юни тази година. В същото време координационното звено към Министерски съвет – Дирекция "Стратегическо планиране" –  което започна работа с огромно закъснение преди няколко месеца, но със сериозна заявка за спазване на сроковете, беше закрито преди седмица. В момента липсват определена времева рамка, ясно разписани етапи, правила за прозрачност, работен график и структурирана процедура за програмирането му с участие на заинтересованите страни, както и стъпки за начало на действието на Плана.

Какво предлагат гражданските организации?


В името на гладкото протичане на процеса по подготовката на Социалния план за климата, неправителственият сектор предлага следното:

1) да се излъчат наблюдатели от гражданското общество в Междуведомствената комисия;

2) да се създадат експертни работни групи с гражданско представителство във всяко ресорно министерство;

3) да се определи мониторингов комитет, който да следи процеса по подготовка и изпълнение на Социалния план за климата. В него също да има участие на НПО-сектора.

Експертите от гражданските организации напомнят, че ръководните органи трябва да разполагат с достатъчен капацитет за ефективно управление на процеса. До момента Министерският съвет все още не е определил отговорна институция, която да създаде и поддържа информационна система за домакинствата в положение на енергийна бедност. Необходимо е също така да се засили и институционалния капацитет на местните власти, икономическите и социални партньори и гражданските организации, за да могат и те да вземат дейно участие в подготовката, изпълнението, мониторинга и последващата оценка на Социалния план за климата.

Важно е да се отбележи, че размерът на средствата в Социалния климатичен фонд, определен на 65 млрд. евро, е само 34% от приходите от Европейската схема за търговия с квоти за емисии за периода 2026-2032 г. Общо 5,746 млн. квоти ще бъдат продадени на търг и при средна цена от 45 евро за квота, общите приходи ще възлезат на близо 260 млрд. евро. Останалите 66% ще отидат директно в държавите членки, които са свободни да увеличат процента на съфинансиране за своите Социални планове за климата над задължителния минимум от 25%. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителството одобри и изпрати на ЕК предложенията за промени в НПВУ

Правителството одобри и изпрати на Европейската комисия искането за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Промените целят и адаптиране на Плана към променената икономическа и политическа среда, включително последствията от войната в Украйна, енергийната криза, инфлацията и драстичното увеличение на разходите в..

публикувано на 16.04.25 в 16:23

Има план за фабрика за барут в България с участето на "Райнметал"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че е изготвен план в България да се изгради модерна фабрика за барут от най-големия концерн за военна индустрия в Европа “Райнметал”.  Стойността на проекта е 420 милиона евро, посочи Борисов, който вчера се срещна в Германия с изпълнителен директор на “Райнметал”. "Договорът е готов, най-бързо става за 2 години,..

публикувано на 16.04.25 в 16:19

Най-бавният влак Кюстендил-Гюешево качи скоростта на 40 км/ч

Най-бавният влак, не само за стандартите за България, Кюстендил-Гюешево вече се движи с по-висока скорост - до 40 км в час, казаха жп специалисти. Доскоро композицията изминаваше разстоянието от 34 км - за час и четиридесет минути, със средна скорост 20-25 км/ч. Пътува в дните сряда, събота и неделя. Бавната скорост по направлението..

публикувано на 16.04.25 в 15:56
Израелски танкoве, разположени по т.нар. Линия алфа, която разделя анексираните от Израел Голански възвишения от Сирия, 9 декември 2024 г.

Израел контролира две трети от Ивицата Газа

Израелските войски контролират две трети от територията на Ивицата Газа. Министърът на отбраната Израел Кац заяви днес, че армията ще остане за неопределено времев така наречените "зони за сигурност" освен в Ивицата Газа и в Ливан и Сирия. "За разлика от преди израелските военни няма да напуснат зоните, които са били разчистени и взети под..

публикувано на 16.04.25 в 15:54

Киев удължи военното положение в страната

На фона на продължаващите преговори за примирие в Украйна Киев удължи военното положение в страната с още 90 дни. Над две трети от депутатите във Върховната рада подкрепиха предложението на президента Володимир Зеленски. Военното положение в Украйна и мобилизацията продължават до 6 август. В същото време представител на украинското..

публикувано на 16.04.25 в 15:46
Румен Радев

Румен Радев: Нека не забравяме, че ние сме формирали културния облик на континента

"Поредният ученически гвардейски отряд е убедително доказателство за възраждането на патриотичния дух в нашето общество, така необходим ни днес".  Това подчерта президентът Румен Радев, който участва в церемония по тържественото връчване на знамето на 22-ри ученически гвардейски отряд в град Елин Пелин:      "Днес, когато очакваме да ни оценят и..

публикувано на 16.04.25 в 15:39
Марта Кос

Еврокомисарят по разширяването на работно посещение у нас

Еврокомисарят по разширяването Марта Кос пристига на работно посещение в България утре, 17 април. Кос ще произнесе реч на форума "ЕС среща Балканите", който събира в София европейски лидери, министри на външните работи, политици, представители на неправителствения сектор и младежи, където ще обсъдят регионалното сътрудничество, интеграцията..

публикувано на 16.04.25 в 15:33