Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли лекарствата и медикаментите, какви прибори и уреди са се използвали и как са се съхранявали.
В музейната колекция можете да откриете също стари и ценни фармацевтични издания, а екскурзоводът Татяна Йорданова ще ви покаже и дворното пространство, обособено като малка аптечна градина с лечебни билки, подправки и атрактивни декоративни растения.
Влизаме в къщата, избрана от д-р Сотир Антониади за негова аптека през 1872 година.
Малки и по-големи стъкленици и красиви порцеланови буркани с надписи на латински вижда посетителят, прекрачвайки прага на Старинната аптека. За онзи период преди 150 години, когато в Пловдив е навлизала фармацията, разказа Татяна Йорданова.
Сбирката в музея е дело на група пловдивски фармацевти, които през 60 - 70-те години на миналия век обиколили Южна България, за да съберат автентични експонати и да покажат как лековете на основата на народната медицина преди Освобождението са започнали да отстъпват място на базираните на науката нови лекарства под формата на таблетки, хапчета, глобули, свещички.
Излизаме от старинната аптека "Хипократ" в Стария град на Пловдив без приготвен намясто лек, но обогатени със знанието как това е ставало в миналото и с покана към всеки, който е любопитен, да се отправи към една магична разходка в света на фармацията.
Още по темата в репортажа на Кремена Данева за "Нощен Хоризонт".
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..