Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с психични проблеми: Изоставени и агресивни. Какво да се промени?

Експерти единодушни: Липсват проследяване и грижа след престоя в болница

| Интервю
Снимка: Pixabay

Мъж с параноидна шизофрения, който от месеци е създавал напрежение сред жителите на столичния район "Оборище", бе отново задържан и настанен принудително в Психиатричната болница в Курило. След престоя си в лечебното заведение обаче пациентът остава без наблюдение и последваща грижа.

"Жителите бяха притеснени, особено майките с малки деца. Полицията реагира сравнително адекватно. Това е стар случай. Имало е подобна агресия към жителите от страна на същото лице. Той е познат на района. Никаква грижа не е полагана за това лице от страна на институциите, той няма близки", разказа пред БНР Милена Алексиева, заместник-кмет на район "Оборище".

Очевидно се касае за рецидив, подчерта тя относно случаите на агресия и попадането на мъжа в психиатрията не за първи път.

Доц. Михаил Околийски и Милена Алексиева  Снимка: Валерия Николова

Предложени са били промени, за да се намери "крехкия баланс между правата на пациента и интересите на обществото – да бъде предпазено, когато такъв човек получи криза", подчерта доц. Михаил Околийски от Националния център за обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването.

За него системният проблем е проследяващата грижа.

"Не само еднократно лечение, принудително въдворяване, а след това мониториране на състоянието на човека, гаранция, че ще си приема медикаментите и ресоциализацията му в обществото. Тези хора са оставени сами на себе си, на възрастните си родители. Когато родителите починат, цялата гаранция, че човек ще посещава психиатъра си, рухва."

Околийски изтъкна, че законодателните промени, които са били отхвърлени, е редно да се подновят, защото именно в тях е разписана непрекъснатост на грижата.

"Тези хора, които стават агресивни, не са престъпници. Те просто спират да бъдат адекватно подкрепени, затова изпадат в криза."

Илия Кузманов  Снимка: БГНЕС

Служителите в МВР се сблъскват ежедневно с хора с психични заболявания.

Това не е проблем на полицията", категоричен е синдикалният лидер и началник на Пето районно управление в София Илия Кузманов. По думите му проблемът е от години, а липсата на решение вече се усеща болезнено от обществото.

"Отказва се приемът на такива хора или ако бъдат приети, биват много бързо изписвани. Липсва последващ контрол върху начина на лечение. Това оставя сред обществото хора с психични заболявания, които не отговарят за действията си. Ние не сме обучени да работим с такива хора. Полицията не може да третира болните хора като престъпници. Има усещане за увеличаване на тези случаи."

Гражданите възприемат агресията като престъпно намерение и е нормално да се повика служител на МВР, отбелязва Кузманов, но:

"Очакването, че МВР ще се справи с този проблем, е несериозно."

Цветеслава Гълъбова  Снимка: Иван Русланов

"Има рецидив. Ние имаме полумедицински термин – синдром на въртящата се врата", заяви д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Националната психиатрична болница "Св. Иван Рилски" в Курило.

"Психиатрията остана в задния двор на системата, а знаете в задния двор какво се прави. Само един или двама министри дойдоха да видят на какви коптори са принципали", коментира д-р Гълъбова в предаването "Хоризонт до обед".

Според нея в държавните психиатрични болници си вършат работата брилянтно за мизерните пари, които получават. Болничният директор отправи критики към "Социални грижи".

"На всеки 3 месеца се прави реекспертиза и лечението може да продължи. Написано е 3 месеца, защото за 3 месеца един болестен епизод се овладява, а след това отвън трябва да го чака "армия". Пациентът трябва да бъде поет от вратата на отделението от водещ случая (но не с минимална работна заплата– система, която успешно работи в Европа. Във всяка община трябва да има дневен център за хора с психични разстройства и това да се случва от 9 до 5. В София има два дневни центъра с по 30 места", обясни д-р Гълъбова.

Системата за психиатрична грижа има нужда не от скъпо оборудване, а от мотивирани, добре заплатени хора. Системата е празна от съдържание, изрази мнение психиатърът.

Всички гледни точки по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58