Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Николай Крушков: Слабостта на Европа е преодолима с единство и стратегическо управление

| Интервю
Доц. Николай Крушков
Снимка: УНСС

Слабостта на Европа е преодолима, защото тя е достатъчно богата и притежава културни преимущества, за да започне да става силна занапред, но това изисква стратегическо управление и постигане на единство.

Това коментира пред БНР университетският преподавател доц. Николай Крушков, специализирал в областта на икономиката, технологиите и сигурността, ръководител на катедра в УНСС.

"Много са причините Европа да загуби своето влияние в световната политика - сред тях на първо място е обществената разединеност, отсъствието на стратегическа визия, десетилетия без собствена военно-политическа доктрина, загуба на технологични предимства. ... Все повече се връщаме към оценки, които даваше Кисинджър на Европа, те са свързани с това, че Европа все повече не може да участва в решаването на бъдещето на света. Дори по въпроси, свързани със самата Европа, видно от разговорите САЩ - Русия по спирането на войната в Украйна, европейските лидери не са поканени да участват, а преговорите се водят в Саудитска Арабия. Това е достатъчно показателно. ... Дошло е време Европа да се замисли за стратегически решения за това какво да я върне на масата на глобалните играчи, където доскоро беше, когато имаше в по-голяма степен единство в обществото, когато имаше по-силна и конкурентоспособна икономика. Насоките в управлението трябва да бъдат към поставяне на масата на стратегическите решения, а не какво ще се случи днес и утре", изтъкна той.

Доц. Крушков посочи две основни теми пред Европа - ролята на правителствата в страните от ЕС и образование, развиващо критично мислене и предприемачество в младите хора.

"На Европа ще ѝ трябва много труд - високоефективен и високоспециализиран, защото е загубила много време и трябва да догонва производителността на Далечния изток и дори на Турция. Втората дилема, която трябва да бъде сложена на масата, е дали европейците искат Европа на нациите и въпреки принадлежността към ЕС държавите да развиват национализъм и националистически движения. Или искат по-голямо обединение в рамките на ЕС, реална федерализация на Европа с реална обща икономика, обща валута, общо централизирано планиране в икономиката, което ще рече по-висока степен на отказ от национален суверенитет".

Според него в настоящия момент на криза на Европа е необходима федерализация с единно правителство с не голяма численост и задачи - може би федералните задачи трябва да бъдат само в областта на образованието, икономиката, транспорта и технологиите. 

"Когато ще инвестираме пари в отбрана, важно е да бъдат в технологии, а не в продукт, т.е. да развиваме европейските технологии. На второ място да се помисли за технологична специализация на европейските държави, не всички да правят всичко. Най-малкото защото това поражда конкуренция", обясни той. 

В предаването "12+3" доц. Николай Крушков изказа мнение, че по всичко личи, че войната в Украйна ще завърши съвсем скоро:

"Каквито и да са резултатите от преговорите, които престоят в неделя в Джеда, забележете, че Украйна и Европа не участват в тях. ... Войната е на територията на Европа и е важен какъв ще бъде постигнатият мир. ... От поведението на Макрон и Стармър личи, че искат Европа да застане на масата за преговори, но разединението в европейското общество и националистическите тежнения доведоха до това, че САЩ не искат да се срещат с лидерите на ЕС. Правилното решение е към обединение и създаване на общоевропейска конкурентоспособност, която да позволи връщането на масата на световните лидери". 

Интервюто на Снежана Иванова с доц. Николай Крушков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Язовир

Мащабен проект за водоснабдяване на 25 габровски села

Селата, разположени северно от Габрово, които в последните 30 години са на тежък воден режим, ще бъдат захранени от градския язовир "Христо Смирненски“. Изпълнението на трите проекта за водоснабдяване на групи села започна. 25 села са обхванати в инвестиционните проекти, като единият от тях включва проектиране и изграждане на..

публикувано на 02.05.25 в 15:38

Нападение срещу тролейбусен шофьор в Плевен

В Плевен 63-годишен пътник нападна със самоделно метално устройство шофьор на тролей. Управителят на "Тролейбусен транспорт“ апелира за уважение към труда на водачите в обществения транспорт. Случаят се разиграва рано сутринта на 30 април. Словесната агресия е преминала в нападение и мъжът ударил водача в областта на лявата част на врата..

публикувано на 02.05.25 в 15:31

Прокуратурата в Монтана поиска експертиза за състоянието на пътя, на който загинаха служители на БЧК

Окръжната прокуратура в Монтана, която разследва тежката катастрофа от вчера, е поискала експертиза за състоянието на пътя, където е станал инцидента. При катастрофата загинаха трима служители на Българския червен кръст. Вчера около 12.00 часа, на път в района на Монтана, лек автомобил идващ от града в посока Враца, управляван от 53-годишен мъж,..

публикувано на 02.05.25 в 15:10

Израел съобщи, че ракета, изстреляна от Йемен, е достигнала Йерусалим

Нова експлозия отекна в Йерусалим, а израелската армия съобщи, че става дума за ракета, изстреляна от Йемен. Това е втората ракета, изстреляна от Йемен в рамките на 12 часа, отбелязва агенция "Франс прес".  Йеменските бунтовници хути извършват нападения срещу Израел и свързани с него кораби в знак на солидарност с палестинците в Ивицата Газа.  В същото..

публикувано на 02.05.25 в 15:08
Д-р Петя Янкова

Д-р Петя Янкова: Имаме подобряване на диагностичните подходи, свързани с имунния дефицит

"През последните 10 години имаме подобряване на диагностичните подходи, което е свързано и с повишаване информираността на медицинските специалисти и на обществото като цяло, което става по-бдително, по-знаещо". Това подчерта пред БНР имунологът  д-р Петя Янкова във връзка с повишаването на броя на българите с имунен дефицит: "Свързва се и с..

публикувано на 02.05.25 в 14:57

Теодора Цанкова: Трябва да има политики, които да подобрят доверието на гласоподавателите

" 10% увеличение на машинното гласуване би намалило дела на недействителните гласове с 0,25%  и в този смисъл  машинното гласуване трябва да бъде по-високо застъпено ". Това обясни пред БНР  Теодора Цанкова , автор на ново проучване на  Съвета за икономически анализи , което изследва влиянието на технологиите за гласуване върху точността на..

публикувано на 02.05.25 в 14:37
Съпредседателите на

"Алтернатива за Германия": Определянето на партията като екстремистка е удар срещу демокрацията

Германската партия "Алтернатива за Германия“ (АзГ) разкритикува решението на разузнавателните служби да я обявят за крайнодясна екстремистка група като "тежък удар“ за демокрацията и обеща да обжалва решението в съда, предаде АФП. Германското разузнаване определи "Алтернатива за Германия" като екстремистка организация "АзГ като опозиционна..

публикувано на 02.05.25 в 14:29