През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото.
Съратник на Левски, основател на училища и читалища, енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край.
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище. Сградата днес е руина.
Първото училище с читалище в Павликенско, сграда на общината, лекарски кабинет, смесен магазин, музей, пълна руина. Това са превъплъщенията, през които е преминала през 170-годишната си история най-представителната сграда в село Михалци.
В нея са посрещани войските на генерал Гурко, играни са забранени от властите театрални пиеси. В основата е отец Матей Преображенски-Миткалото, разказват Лилия Дончева, секретар на читалището в Михалци, и кметът на община Павликени Емануил Манолов:
"Миткалото е основател на килийното училище, което е създадено през 1870 година. В него се е помещавала и една стая за читалище. То е основал няколко училища и читалища във Великотърновска област, тук е най-старото училище".
В съвременното читалище на Михалци са запазени оригиналните плочи, които са били поставени на училището, създадено от отец Матей Преображенски. Запазен е и първият печат на читалището. Бил е от пет части – по една за всеки член от настоятелството, и за да се подпише и подпечата протоколът за важните решения, е трябвало и петимата да дадат своята част от щемпела.
Около 1970 година училището на отец Матей Преображенски е превърнато в музей, функционирал близо 20 години. Днес сградата, която е паметник на културата от местно значение, е руина. Намира се в общ двор с храма "Успение Богородично", който е паметник на културата от национално значение.
"Всички хора в селото много държат да се възстанови сградата и да си се използва, казва Лилия Дончева.
Възстановяването ще е трудно и скъпо, заради специфичния статут на сградата, но община Павликени е предприела действия, обясни кметът Емануил Манолов:
"Провели сме разговори със специалисти в архитектурно, реставрационни и консервационни работи. В бюджета имаме предвидени средства за проектите. След като сме готови с техническия проект, да видим каква ще е стойността, възнамеряваме да кандидатстваме по различни програми за културното наследство. Проблемът е от покрива. Правена е някаква реставрация през годините. Видът и материалите ще бъдат запазени. Надявам се да вдъхнем живот на тази сграда".
Моно Петров Сеизмонов, както е рожденото име на отец Матей Преображенски, е от великотърновското Ново село. Будно момче, постигнал много за България за 47-е години от живота си, разказва Елена Христова, директор на Историческия музей в Павликени:
"Той едва 9-годишен отива в Дряновския манастир, а после в Преображенския, където през 1848 година се подстригва и става монах. Той е бил не само духовник, а човек с разнородни познания и търсения. Опитва се да направи мелница с вода и пясък, нещо като перпетуум-мобиле. Бил е енциклопедист. Той е бил търсещ човек, опитал се е да направи пушка с няколко цеви. Бил е лечител и билкар".
Отец Матей Преображенски е учил хората на бубарство и копринарство, селектирал е различни сортове зеленчуци. В Павликенския край и днес се отглежда сорт люта чушка, която местните хора наричат "Матейка".
В павликенския исторически музей се пази и е реставриран, създаденият от Матей Преображенски "Вечен календар", който е висял на стената пред учениците в михалското възрожденско училище, разказва Елена Христова:
"Поръчал е на майстор Венко да нарисува "Вечния календар" за взаимното училище. Вечният календар визуализира православните богослужебни книги, празниците, това помага за изчисленията, там са дните, месеците. Можел е да послужи за ръководство за хората за всеки ден".
Матей Преображенски е бил голям почитател на театралното дело, а съратникът му Бачо Киро по това време създава първия в България селски театър в близкото градче Бяла черква. Михалчани са плащали необичайна такса за гледане на представленията, разказва Елена Христова:
"Отец Матей решава да въведе такса от една къщна метла. Всеки е оставял своята метла до входа и е гледал представлението. Отец Матей е наградил всеки с книги и подаръци. Помагал е за ефектите и гърмежите в театъра. Наричат го българския Леонардо да Винчи, единственото изключение е, че не е можел да рисува".
Вечният календар на Матей Преображенски ще заема централно място в новата интерактивна музейна експозиция в Павликени, остава да бъде възстановено училището на отец Матей в Михалци.
Още по темата в звуковия файл.
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Папа Франциск беше изключително светла личност, прекрасен човек. Интересуваше се от всичко, свързано с нашата страна и народ. Проявяваше жив интерес "...