Не съм песимист, но Бюджет 2025 може и да не е последният в лева.
Това каза пред БНР икономистът Владимир Сиркаров, преподавател в Стопанската академия "Димитър Ценов" в Свищов:
"Имаме шансове за еврозоната от януари 2026 г., но трябва много да внимаваме. Политиците трябва да са много прагматични и възможно най-дистанцирани от чистото политическо говорене по теми като бюджет, енергетика и още няколко подобни. Регулациите, свързани с бизнеса, да са възможно най-оптимални откъм размери и контрол, разбира се. За да може да е относително по план превалутирането и целият трансформационен процес, свързан с приемането на еврото".
Като основни параметри изглежда, че бюджетът е писан за влизане в еврозоната, но има много въпросителни дали ще се изпълни, подчерта той
"Има доста въпросителни, свързани с разчетите на Бюджет 2025, прогнозите, на базата на които е направена приходната част. Всички се надяваме да се постигне този 3% дефицит, но големи притеснения има в това, че разходите се раздуват изключително много. Близо 19 млрд. лева е увеличението на разходите. Виждаме оптимистична прогноза, свързана и с икономическия растеж и с приходите, особено приходите от ДДС, които са заложени с едно изключително сериозно повишение, което ще е доста, доста трудно изпълнимо. ... Да говорим, че сега ще има някакъв скок в събираемостта, ще означава, че досега НАП не е работила изключително ефективно, което не е така. От години НАП се реформира и работи все по-ефективно", коментира още икономистът.
Според Владимир Сиркаров приетият бюджет е напрегнат, политическата ситуация в страната също доста е напрегната:
"Ако приходната част започне да изостава, няма да покриваме критерия за еврозоната от 3% дефицит, но това е изключително важно и за нас - да не правим такива дефицити, особено в икономическа конюнктура, която не предполага нещо подобно. Следователно, ако разчетите и прогнозите започнат да се разминават със заложените в Бюджет 2025, ще се наложи актуализация. Така политиците ще имат пред избирателите вратичка, че ще трябва да пипнат разходната част - дали ще се съкратят дадени разходи, или ще се отложат за бъдещи периоди, но да завърши годината с до 3% дефицит".
По думите му "в подобна конюнктура с много сериозна разходна част и с много сериозна интервенция от страна на държавата в икономическите процеси, както и тегленето на дълг, логично е да се очаква и по-висока инфлация":
"Трудно е да се каже колко, но може и да е над 2,4%, което поставя въпрос дали ще излезем от Маастрихтския критерий. Това зависи и от другите страни в еврозоната, на база на които ще се изчисли дали ние покриваме критерия".
Интервюто на Стефан Кунчев с Владимир Сиркаров в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Дъжд, градушки, силни ветрове в щатите Мичиган, Уисконсин, Индиана и Илинойс. Най-малко един човек е загинал. Засега се съобщава за загинал 34 годишен мъж в северозападната част на Индиана. Силните ветрове повредиха къщи, изкорениха дървета, събориха електропроводи и оставиха без ток хиляди хора в неделния ден. Имаше повече от 400 000..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Гръцките власти предупреждават за три дни лошо време и наводнени на пътища. Гражданска защита предупреждава за три дни екстремно време. Силна градушка валя в Козани и Верия. Напълно са унищожени земеделските ферми в района. Силни дъждове засегнаха цялата страна. Полицията призовава за внимателно шофиране и при възможност - да не се..
Русия и САЩ започнаха преговори по проекти за редкоземни метали, заяви пред вестник "Известия" ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев. Според вестника някои компании вече са проявили интерес към проектите. Тръмп е "много ядосан" на Путин заради Украйна, обмисля нови санкции По-рано Дмитриев..
Увеличение на трудовите злополуки през 2024 г. в сравнение с предходната отчита Националният осигурителен институт. Подадените декларации за трудови злополуки са повече със 136 , а общия брой приети трудови злополуки са повече със 114. Смъртните случаи намаляват с една четвърт . Най-много са инцидентите с фатален край в строителството,..
Нито ВСС, нито полицията могат да дадат правна сигурност на човек от системата, който е решил да проговори. Хората вътре в системата не търсят защита от институциите . Търсят или от НПО-сектора, или от политически фактор. Това заяви пред БНР Иван Брегов от Института за пазарна икономика. Българската правна среда не може да даде защита..
Кандидатирам се за омбудсман, не за премиер, настоя пред БНР Велислава Делчева, издигната от ГЕРБ-СДС. Промените в Конституцията правят омбудсмана част от т.нар. "домова книга", от която би могло да се избере служебен премиер. Делчева обаче посочи, че този аспект изобщо не е обсъждан с представители на партията, издигнала кандидатурата й...
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...