Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

| Интервю
Снимка: Ирина Недева
Чуй новината! Чуй новината:

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. 

Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят от пазара на труда, докато се обучават. За сметка на това обаче се предполага, че когато придобият второто висше образование, ще могат да се реализират на по-качествени работни места и ще имат по-висока квалификация, добави той.

В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Стойчев посочи какви други ще са ефектите, ако промяната се случи:

"Това ще повиши селективността на входа на висшите училища, т.е. сега повече хора ще се конкурират за достъп до местата, платени от държавата, във висшето образование, т.е. при равни други условия за сега завършващите средно образование кандидат-студенти ще стане малко по-трудно да влязат във висше училище, но това пък може да повиши качеството на студентите и оттам да се повиши и качеството на самото образование".

Според него от бюджетна гледна точка няма да има кой знае каква промяна

"И при сега действащата система, и при бъдещата система има места държавна поръчка, които са определени и за които държавата отделя бюджет. Дали на тези места ще бъдат приети студенти, които вече имат висше образование, или такива, които все още нямат такова - от бюджетна гледна точка почти няма значение. Става дума за едни и същи пари за един и същи брой места. Въпросът е точно кой ще успее да се класира на тези места - дали ще бъдат хора, които до момента не са имали висше образование, или ще са хора, които вече са придобили такава степен".

По думите му и в момента има хора, които вече имат висше образование, но решават да придобият още едно и в друга специалност. 

Георги Стойчев смята, че мярката, според която студентите могат да се обучават безплатно след сключен договор с работодател, не дава голям резултат. Но тя е една от многото мерки, които съществуват в България с цел да се засили връзката между пазара на труда и висшето образование, подчерта той. 

Стойчев коментира и други предложения на просветния министър, насочени към връзката с трудовия пазар.
 Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Георги Стойчев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55