Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ние сме тези, които трябва да се променим, всеки сам за себе си!"

Пролетен детокс и изчистване на тялото и ума с проф. Вергиния Георгиева

Проф. Вергиния Георгиева
Снимка: Мая Данчева

Пролетта дойде, а с нея и слънцето. Цялата природа е събудена и готова да разцъфти. И нас хората, заедно с пролетта ни залива някакъв оптимизъм за нови неща. В същото време, трудно излизаме от умората на зимата, прекарана на закрито. 

Какво представлява пролетният детокс, изчистването на тялото и ума от натрупаните килограми, грижи и проблеми. 

Намираме се в период на пости. Един чудесен начин, дефиниран от християнството, за да бъде постигната чистота у човека. Други минават просто на диета, за да влязат във форма за лятото. Някой не правят и нищо, а само излизат сред природата и това ги зарежда.


"Пролетта ни зове и не са случайни нещата защо точно сега са постите, каза за БНР проф. Вергиния Георгиева от Център по природна медицина и гладолечение, в чиято работа детоксикацията на тялото е основна.

"За всички, които искат нещо да променят в себе си, точно сега е времето. Как да стане това - бавно, плавно и постепенно.

Но не само на физическо ниво, но ние трябва да се пренастроим на емоционално и духовно ниво. Да внимаваме с чувствата като агресия, злоба, завист - да не ги изпитваме, защото всичко това ни вреди.

По думите ѝ чувството на умора и апатичност през пролетта идват от това, че през зимата сме се хранили с по-тежка и мазна храна, движението е било по-малко, стояли сме по-дълго време на закрито.


Симптомите като отпадналост и липса на тонус, повече да ни се стои през телевизора показват, че тялото ни не работи на пълен капацитет, затова и трябва да се детоксикираме, да постим, да се разхождаме повече, на слънце, сред природата.

Когато имаме повече движение, кислородното насищане е много по-добро и нашият мозък работи мното по-добре, сподели още проф. Георгиева.

Гледане в зелените треви и дървета, прием на течности, разходки в планината, намаляване на количеството на храна, за сметка на изразходването на енерегия, важни неща, които всички ги знаем, но зависи кой как ги спазва, допълни тя.

По думите на проф. Георгиева много е важно също да погледнем на себе си с други очи, да видим кое ни радва и кое ни тревожи, да знаем, че нищо не е случайно, и че има смилъл във всичко, което става.

"Ние сме тези, които трябва да се променим, всеки сам за себе си!"


Още по темата слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Димитров с най-голямата награда в конкурса

В Плевен обявиха наградените от националния конкурс "Иван Радоев"

В Плевен обявиха носителите на награди от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". Националният конкурс за българска драматургия "Иван Радоев", чието име носи и театърът в града, се провежда за 13-и път. Това е първият конкурс за драматургия, който има национален обхват. Журито с председател драматурга и поет Стефан..

публикувано на 05.04.25 в 11:08

БАБХ със засилени проверки в магазини, пазари и заведения заради Великден

Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни -  агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в..

публикувано на 05.04.25 в 10:58

Готвят по-високи глоби при нарушения на пътя в Гърция

В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..

публикувано на 05.04.25 в 10:52
Доналд Тръмп

След митата на Тръмп: С какви козове разполага Европа в търговската война?

"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..

публикувано на 05.04.25 в 10:40

Над 3300 са вече жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар

Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..

публикувано на 05.04.25 в 10:32

Започнаха спасителни археологически проучвания в района на Хераклея Синтика

 Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика.  Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..

публикувано на 05.04.25 в 10:26

Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи

Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината.  Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил  и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..

публикувано на 05.04.25 в 10:21