С поезия, но и с директни призиви към политическата класа – така част от артистичната гилдия отбеляза Световния ден на театъра на връчването на наградите "Икар" в Народния театър.
Проф. Симеон Венков, който получи приза за съвременна българска музика, избра да цитира Валери Петров.
Яворов бе изборът на Явор Милушев, награден за изключителен принос към българския театър, както и с почетен знак от президента Румен Радев. Милушев благодари на публиката, на която никога не е изневерил.
Още един голям български актьор заслужи специална награда – тази за чест и достойнство. Стоян Сърданов от Пловдивския театър призна, че се чувства като новороден на сцената и благодари на режисьорите, учили го през годините, сред които и Здравко Митков.
В интервю за Радио Пловдив от 2023 г. при 50-ия си театрален сезон и след като (бидейки софиянец) Сърданов стана почетен гражданин на Пловдив, той каза, че обича всички свои роли, но най-близка му е тази на д-р Стокман в "Обществен враг" от Хенрик Ибсен. Поверява му я именно Здравко Митков, защото трябва да се изиграе от добър човек.
В д-р Стокман сега се превъплъщава Мак Маринов, в Малък градски театър зад канала, номиниран за главна мъжка роля. В категорията обаче спечели Самуел Финци за Шайлок във "Венецианският търговец" на Народния театър:
"Има ли чек? Не? Не! НЕ! Нали знаете, че аз питам, а не характерът, който играя… Нали внимаваме с предразсъдъците? А мен наистина ме интересува дали има чек. Щеше да е хубаво… Първия етаж, така наречен..." (зает в случая от министри, депутати, президента и кмета на София).
Шегуваше се и победителката Албена Павлова, взела приза за водеща женска роля в "Майка Кураж и нейните деца" в Сатиричния театър:
"Приемам тази награда с огромна благодарност към Съюза на българските артисти, с истинска признателност и с известно безпокойство, защото когато взех последния си "Икар", след два месеца бях уволнена. Така че да не се наложи съюзът да ми търси работа след два месеца…"
Разбира се, не липсваха и открито сериозни послания. Самуел Финци:
"Работим в пространство, в което все още е възможен някакъв вид свобода, и трябва много да го пазим, защото борбата с глупостта и посредствеността става все по-трудна. Заобиколени сме. Нека да си пазим това пространство по всякакъв начин, важно е."
Финци е режисиран от Явор Гърдев, приел наградата за най-добър спектакъл:
"Решенията, колкото повече са те, да отдаваме внимание на такъв тип проекти, които могат да измерят температурата на обществото, могат да бръкнат в неговите рани, могат наистина да се занимават с интерпретацията и опита да ги разберат по един задълбочен начин, трябва да се насърчават. И затова съм радостен, че тъкмо за този спектакъл ("Венецианският търговец" – бел. ред.) получаваме наградата за най-добро представление."
Наградата за режисьор взе Зафир Раджаб за "Племе" в театър "Българска армия", това бе и изборът на публиката за най-добър драматичен спектакъл.
И публиката, и гилдията избраха METCH на Иво Димчев за най-добър спектакъл в категория "Съвременен танц и пърформанс". При първото си излизане на сцената Димчев разказа за разговор със световна критичка. Тя хем го похвалила, хем развенчала основни елементи от представлението, затова къде на шега, къде сериозно Иво Димчев пожела "на всички млади артисти, които имат намерение да се занимават с театър или танц, не само за да изкарват пари и да показват колко са невероятни, ако може винаги да имат в спектакъла си нещо, в което са ужасно бездарни или ужасно несигурни. И ако може винаги да има нещо, което кара разни хора в публиката да се чувстват неудобно политически."
Млади и стари се събраха, заразени с магията на театъра. Церемонията под надслов "PARTY Коалиция" не мина без призиви към властта - национална и местна, коментари за смелостта в изкуството, злополучното тото (което трябва да финансира не само спорта, но и културата) и още: уроци по български, благодарности към близките, колегите и към себе си, рапиране, звуци от "Златния фонд" на БНР и изпълнение на "Пуста младост", което сграбчи публиката за гърлата. То бе посветено на загиналите в пожара в дискотека "Пулс" в Кочани, както и на всички пострадали. Почетени бяха и всички артисти, с които България се раздели през 2024 г.
"Висини" пожела на себе си и на колегите си Александър Митрев, спечелил приза за дублаж при мъжете, "Изотопия" се присъединява от все сърце към това пожелание за икаровците в изкуството.
Пълния списък на победителите можете да видите тук.
Репортажа след връчването на наградите чуйте в звуковия файл.
Снимки в публикацията: Светослав Караджов
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..