„Настъпи времето да не си играем с времето. Получихме приблизително 4 600 000 отговора по време на обществените консултации и това е впечатляваща активност. Това е най-мащабното участие в допитване, организирано от Европейската комисия. 84 процента подкрепят спирането на смяната на времето два пъти в годината. Очевидно сме се насочили към умни градове, умни сгради и умни решения, с помощта на които ще постигнем много по-значително пестене на енергия, отколкото с промяната на часовника.“
Урсула фон дер Лайен пое председателството следващата 2019 г. и Еврокомисията гласува да се преустанови промяната на времето от 2021 г. Но последваха пандемията от ковид-19 и войната в Украйна и плановете са в застой и на заден план и в момента. Европейският съвет, който представлява всички страни членки, все още не е договорил позиция по предложението от 2018 г. и не си е поставил краен срок за това. Становището на Еврокомисията е, че, за да се избегне фрагментацията, страните членки могат да решат най-добре за себе си дали да се придържат към лятното или зимното часово време.
И в САЩ имат този проблем, тъй като повечето щати сменят часовото време през годината. Сред изключенията от правилото са Аризона, Хавай, Пуерто Рико и Индиана. По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп се зарече да спре връщането на часовниците. Изглежда този въпрос обаче се оказа по-щекотлив например дори от закриването на Министерството на образованието, което американският президент направи наскоро.
„Това би трябвало да е най-лесно от всичко, но е въпрос 50 на 50. А в такъв случай е трудно да се въодушевиш. Считам, че хората биха искали да имат повече слънчеви часове до по-късно. Но други хора пък искат да имат повече светлина по-рано, защото не искат да водят децата си на училище по тъмно. Мога да реша въпроса, но много хора предпочитат едното, а много други хора - другото, почти са по равно, а когато случаят е такъв - преминавам към следващия проблем“, беше коментарът на американския президент.
В ЕС е много важна координацията и страните, особено съседните, да изберат лятното или зимното часово време така, че да се избегнат смущения в икономиката. Йохан Даниелсон от Прогресивния алианс на социалистите и демократите беше докладчик по въпроса:
„Проблемният въпрос за страните членки е точно коя часова зона да се избере. Формално всяка страна членка има правото да избере свое собствено стандартно време, но най-важното нещо е да спре промяната на часа и след това да координираме коя времева зона да изберем. Според проучванията 20 процента от населението, предимно децата, възрастните и хронично болните хора страдат най-много от промяната на часа.“
Франсоа Бауш, бивш вицепремиер на Люксембург, представи още една гледна точка:
„Ние например имаме по 200 000 души, които ежедневно пътуват до Люксембург, за да работят в нашата държава - от Белгия, от Франция, от Германия. Така че да, подкрепяме идеята за обща позиция и обща рамка за Европа.“
Някои от страните по света, които не променят часа два пъти годишно са Исландия, Турция избра да се придържа към лятното часово време през 2016 г., Русия през 2014 г. пък спря за постоянно часовниците според зимното (или астрономическото) часово време, по нейн пример това направи и Беларус. Украйна би трябвало тази година да преустанови смяната на времето, което реши парламентът на страната през юли 2023 г. Други страни, които не сменят времето са Армения, Азербайджан, Грузия, Нова Зеландия, част от Австралия, Китай, Индия и Япония.
Любопитно е, че при допитването на Еврокомисията през 2018 г. в Гърция и Кипър над 50 процента от респондентите са гласували в подкрепа на смяната на времето. Италия и Малта са другите две държави, където над 30 на сто от запитаните са искали да се продължи да се сменя часовото време.
„Днес икономиите на енергия от промяната на времето са минимални и намаляват все повече. Оценките варират, но според скорошни проучвания те се равняват на 0,1-0,2 процента от годишното потребление на електричество“, заяви преди шест години тогавашният еврокомисар по транспорта Виолета Булц, която е един от авторите на идеята за отказ от местенето на стрелките. Любопитен факт е, че с идеята да се пести електроенергия преминаване към лятно часово време въвеждат Бангладеш през 2009 г., но се отказва от идеята след шест месеца и Египет - през 2014 г., но се връща към стария си режим година по-късно. А пък курортът Анджаджави в Мадагаскар е въвел собствена времева зона с един час напред спрямо останалата част на страната, за да изгрява слънцето по-късно и да залязва по-рано. От темата за смяната на часа пък едва ли се интересуват 200-те жители на най-северната точка на Европейския съюз и Финландия - селцето Нуоргам, където полярната нощ, когато Слънцето не се показва на хоризонта, трае над 50 дни между ноември и януари.
Ще можем ли някога да приключим със смяната на часовото време напролет и наесен? Само времето ще покаже…
Снимки: Ройтерс
Силен дъжд и градушка причиниха сериозни наводнения и наложиха ограничени на движението в Гърция. Гражданска защита забрани движението на автомобили на островите Миконос, Сирос и Самос. Проливни дъждове наводниха пътища и по-ниските етажи на сградите. Водата е над един метър, съобщават местните жители. Сили на пожарната спасиха пътници от леки..
Петима са вече загиналите при трагичния инцидент днес в мина в испанската област Астурия. Четирима са ранени при експлозията, като два от тях са с тежки изгаряния. Увеличава се броят на загиналите при трагичния инцидент в мина в испанската област Астурия. Основната версия на разследващите е взрив на газ гризу. Трагедията се е случила в стара въглищна..
Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) преведе над 158 млн. лв. (158 293 195 лв.) на 44 454 бенефициент по интервенцията "Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост" за Кампания 2024. Ставката по интервенцията е в размер на 224,97 лв./ха, определена със Заповед на министъра на земеделието и храните, публикувана на сайта на ДФЗ ...
Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..
Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...