Поскъпването на винетките ще влезе в сила от 1-ви май, а новите по-високи тол такси за ползване на републиканската пътна мрежа от тежкотоварните автомобили и автобусите са в сила от 1-ви април, като ново поскъпване на тарифите е прието и от 1-ви септември.
Постановлението на правителството е с днешна дата и е публикувано в Правната информационна система на Министерския съвет.
Цените на винетките са увеличени и в сила от 1-ви май, публикувани са както в лева, така и в евро. Годишната вече е с цена 97 лева, тримесечната - 54 лева, месечната – 30 лева, седмичната – 15 лева и уикенд винетката е с нова цена - 10 лева.
Обявеното поскъпване за ползване на платената пътна инфраструктура от тежкотоварните автомобили и автобусите е обявено от 1-ви април до 31-ви август, включително, и от 1-ви септември с още по-високи цени. Таксата е за изминато разстояние, изчислена на километър, зависи и от масата, и от екокатегорията на превозните средства - в зависимост дали се ползва автомагистрала, или пътят е първокласен или второкласен.
Най-скъпо на километър ще плащат от утре до края на август тировете с тегло над 12 тона, с 4 и повече оси от категорията ЕВРО 0 1 и 2, при движение по автомагистрала – 47 стотинки на километър. От 1-ви септември за същите тирове цената на километър по автомагистрала вече ще е 52 стотинки.
Най-ниските тол такси са за автобусите за превоз на пътници със сертификат ЕВРО 6 - по 4 стотинки на километър за магистрала, 3 стотинки за първокласен и 2 стотинки за второкласен път, до края на август, а от септември цените стават съответно 5, 4 и 2 стотинки за същите автобуси.
В постановлението са публикувани и компенсаторните такси, които могат да се заплатят, ако при проверка се окаже, че не е заплатена тол таксата за съответните два периода - до края на август и от 1-ви септември.
От 100 години България празнува професионалния празник на лесовъдската колегия Седмица на гората. По традиция официалната програма ще започне с молебен за съхраняване на българските гори. Службата ще се проведе в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" от 11 часа и ще бъде отслужена от патриарх Даниил. Юбилейното издание на..
Турбуленциите ще продължат с пълна пара и тази седмица. Най-вероятно ще видим още спад на борсовите индекси, разпродажби на акции, много е вероятно да започнат и реципрочни мерки на някои държави. Това прогнозира пред БНР икономическият и финансов анализатор Юлиан Войнов във връзка с въведените мита от Доналд Тръмп. "Нещата вървят..
Търговските мита и ситуацията в Газа ще са основни теми на срещата между Доналд Тръмп и гостуващия му израелски премиер Бенямин Нетаняху. Тя се случва на фона на нарастващ брой цивилни жертви на войната и признанието на Израел, че погрешка е бомбардирал конвой от линейки. По последна информация от ивицата журналист и още един човек са..
Президентът на Сърбия Александър Вучич възложи мандат за съставяне на правителство на проф. д-р Джуро Мацут, който е лекар ендокринолог, предаде БТА. Вучич обяви номинацията тази вечер по време на обръщение към нацията и каза, че кандидатът за министър-председател има впечатляваща биография. Сръбският президент започва консултации за..
По 2 млрд. лв. годишно са необходими за подобряване на пътната мрежа в продължение на 10 години, за да имаме хубави и качествени пътища. За тази година са определени 1,2 млрд. лв., а само за обследване за необходими 35 млрд. лв., каза инж. Ясен Ишев, председател на Научно-техническия съюз по транспорта и специалист по пътно..
Отбелязваме Световния ден на здравето, който е професионален празник на работещите в хуманната медицина. У нас от 2006 година денят е обявен за Професионален празник на здравеопазването. Статистиката показва, че в България практикуват близо 30 хиляди лекари и над 44 хиляди професионалисти по здравни грижи, като медицински сестри, лекарски..
Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии". Председателят на училищния синдикат Янка Такева ще дискутира темата "Добродетели и религии" в българското училище заедно с представител на Светия Синод на БПЦ. Идеята за промяна в учебната програма е на..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..