62% от хората одобряват донорството на органи като цяло. Но само 40 биха дарили след смъртта си. Това показва проучване на "Тренд" за Изпълнителна агенция "Медицински надзор". Агенцията събра специалисти, за да обсъдят проблемите.
Три от причините, поради които хората не биха се съгласили да станат донори на органи след смъртта си, са - защото не смятат, че са подходящи, не смятат, че лекарите могат да направят необходимото, за да спасят живота им и защото се страхуват от процеса, показва проучване на "Тренд" през ноември 2024 г.
Доста високи – между 50 и 68 са и процентите на хората, които не биха се доверили на медицинската диагноза, защото се страхуват да не е грешна, нямат доверие в лекарите и защото и лекарят може да е в схемата на донорството.
Голяма част от запитаните - близо 47% не биха могли да вземат решение вместо близък роднина да дарят негов орган. Само 14 процента са споделяли, че имат желание да дарят орган, докато 77% - не.
Запознатостта с темата за донорството е неудовлетворителна, показват изводите от проучването.
833–ма души чакат за трансплантации. У нас се правят под 40 за година. Вероятно до края на годината ще има регистър, към който в реално време болниците с интензивни отделения, ще подават информация за пациенти с настъпила мозъчна смърт, казаха от Изпълнителната агенция "Медицински надзор".
В момента там има назначен одит. Заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков каза, че все още не са запознати с резултатите.
Лекарският съюз има договор, по който български лекари ще специализират в областта на трансплантациите в Турция.
Промени в наредбите може да задължи болниците да съобщават за всяка донорска ситуация.
В Кипър започва най-голямата ежегодна кампания, посветена на борбата с рака и за набиране на дарителски средства в подкрепа на онкоболните. Началото на 50-ия "Поход на Христодула“ ще даде днес председателят на парламента Анита Димитриу. На своята 50-а годишнина "Походът на Христодула“ ще премине през Кипър по "специален и символичен маршрут,..
В Плевен на официална церемония връчиха наградите от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". С голямата награда беше удостоен Иван Димитров за пиесата "Книгата на моя живот" . Журито с председател драматурга и поет Стефан Иванов, присъди отличия за три пиеси за драматичен театър и една за куклен театър...
С панихида, отслужена от Велбъждския епископ Исаак, пред мемориала в траурния парк в Кюстендил отдадоха почит на жертвите на бомбардировките над града преди 84 години. Пред издигнатата "Братска могила на загиналите“ бяха положени венци и цветя. Сутринта на 6 април 1941 г. Кюстендил е бомбардиран от самолети на Кралство Югославия. Градът е..
Община Троян започва от началото на следващата седмица кампания за събиране и рециклиране на отпадъци от стъкло в селата от общината. Кампанията, която ще продължи до края на април, се организира за втори път, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Целта на тази кампания е намаляването на количеството отпадък, което ще достигне до депото за твърди..
До 400 евро може да достигне санкцията за замърсен автомобил в Гърция. Гръцката полиция предупреждава, че все по-често се налага да глобява водачи за замърсени автомобили. Кодексът за движение по пътищата в Гърция гласи, че на водач на автомобил, на който поради замърсяване или умишлено са прикрити регистрационните номера, се налага глоба от..
Дъждовното време в Мианмар може да затрудни хуманитарните операции в подкрепа на пострадалите от земетресението на 28 март, а в съчетание с високите температури да допринесе за разпространение на болести, включително холера, предупреждават хуманитарни организации. Жертвите след земетресението вече са над 3470, а 4670 пострадали са подложени на лечение...
В Сливен тази година един от храмовете – "Св. Богородица" очаква големия празник с нов ремонтиран притвор и нов църковен медальон на сградата. Но, не защото е правен ремонт за празника, а защото преди месец късо съединение подпали тази част от храма. Днес вече няма помен от изгорелите дървени части и опушени стени. Текат последни..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...