Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

| Репортаж
проф. Величко Минеков
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков, един от най-популярните български скулптори. 

Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет.

Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред местните като "Часовникът". Тук влюбените правят първите си срещи, а туристите се снимат. "Часовникът" присъства на всички картички от миналото, които представят града. Точно от това място започва алеята "Проф. Величко Минеков" и завършва пред скулптурата "Лъвът" пред Държавния архив. 

В това пространство се намира най-голямата в страната колекция от скулптури на проф. Минеков на открито, в градска среда – общо 21 творби. Сред тях са "Орфей", "Спартак", "Марица", "Ивайло", "Родина".  Две от творбите на открито са дарени на община Пазарджик, а 19 - на Дружеството на художниците.

Приживе проф. Величко Минеков се радваше на дълбока и взаимна любов с Пазарджик, каза по време на сесията на Общинския съвет синът му - проф. Велислав Минеков, също скулптор, бивш министър на културата.

"Където и да е бил, този Пазарджик - полята, Родопите, равнините, винаги му беше в сърцето. Огромна част от творчеството му е свързана с това, което е видял тук."

Снимка: Никола Колев

Величко Минеков има 34 монумента в цялата страна. Числото е впечатляващо, отбеляза проф. Велислав Минеков.

"Няма автор с подобно монументално творчество."

Творческото начало на проф. Величко Минеков започва като малка житейска история - доказателство, че талантът не може да остане скрит.

"Той се насочва към материя, към която другите ученици нямат интерес. Един ден си купува глина от грънчарите на пазара и прави малка фигурка – на просещото дете", разказва синът на скулптора.

Още като ученик Величко Минеков стига до ателието на Андрей Николов, който му казва – като завършиш училището, вземи си куфара и ела.

"Просещото дете", тази първа творба на Величко Минеков вече е притежание на община Пазарджик. Тя бе дарена от проф. Велислав Минеков, който планира да направи голяма изложба за 100-годишнината от рождението на скулптора след 3 години.

Проф. Величко Минеков, който ни напусна преди 3 години, е почетен гражданин на Пазарджик още от далечната 1979-а година. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05