Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в Александровска болница. Там се намира единствената в страната университетска структура по детско-юношеска психиатрия.
В навечерието на Международния ден за информираност за аутизма д-р Маслинкова и психологът Александра Антонова споделят, че колкото по-рано се установи такова състояние, толкова по-голям шанс има за развитие на потенциала на детето.
Избягване на очния контакт, затруднено общуване между родителя и детето – тези белези на аутизма вече са добре познати на семействата у нас. При някои деца те се проявяват още преди да са навършили една година. И въпреки че все повече родители следят за тях, решението им да потърсят обяснение отнема време, отчита д-р Десислава Маслинкова, като цитира проучване, направено сред семействата на 200 деца пациенти на клиниката. Според тези данни около 60% от родителите са забелязали трудности в развитието на детето между годинка и две, но средната възраст, на която идват в клиниката, е между три и половина и четири години.
Много труден процес е да се приеме, че при детето може да има проблем. Особено при малко дете надеждата, че то ще израсне проблема, е голяма, като това се подкрепя от семейната общност. Личните лекари обръщат внимание повече на физическото развитие на детето. Стигмата за психиатричното разстройство продължава да бъде много голяма, споделя наблюденията си д-р Маслинкова.
Детските психиатри все пак разчитат на личните педиатри, които имат най-чест контакт с децата. А колкото по-рано се установи състояние от аутистичния спектър, толкова по-големи са възможностите за развитие, категорични са специалистите.
"Както учи детето до 5-годишна възраст, с тази сила, интензитет и ефективност, никога вече не успява да го направи. Учим до края на живота си, но качеството в ранната възраст е голямо", изтъква д-р Десислава Маслинкова.
По данни на Световната здравна организация едно на сто деца е с аутизъм, като състоянията са разнородни. В поставянето на диагнозата участват и психолози, които след това обучават родителите да стимулират развитието на децата, разказва Александра Антонова. Важно е възрастните да разбират какво иска да изрази детето, да опознаят силните му страни и основните му затруднения.
"Децата с аутизъм имат много страхове от околната среда. Те се чувстват по-защитени в по-тиха среда, с по-малко хора, които имат по-предвидимо поведение. Те разчитат възрастният да ги разбира, да се адаптира към техните нужди и потребности и така да моделира ситуациите, че детето да си остане разбрано, да се чувства спокойно."
По какъв начин ще се развият основните умения на дете с аутизъм е непредвидимо, допълва Александра Антонова. Тя твърди, че на всеки етап от развитието си децата имат нужда от консултиране и от терапия. Не бива родителите да остават дълго време без подкрепа, подчертава тя.
Две деца с една и съща диагноза от спектъра могат да се различават съществено в развитието си, подчертава д-р Маслинкова. А то зависи от биологично заложените способности и от средата.
Има много проучвания за деца, диагностицирани с аутистично разстройство под 2-годишна възраст. На 16-годишна възраст 9 на сто от тях вече не покриват критериите за този тип разстройство. Единият фактор са добрите когнитивни и интелектуални възможности на тези деца, а другият е ранното начало на интервенциите.
Според различни проучвания, цитирани от д-р Маслинкова, между 50 и 75 процента от децата с аутизъм имат изоставане в развитието си. Често, след като чуят оценката на способностите на детето, родителите я питат: моето дете ще бъде ли като останалите?
"Важно е родителите да разберат, че имат прекрасни деца, които имат затруднения и трябва да бъдат подкрепени. Колкото по-рано, толкова по-добре."
Родителите да изпробват алтернативни начини за общуване с детето, ако то не се научи да говори до 5-годишна възраст, съветва Александра Антонова. Например системата за комуникиране чрез картини PECS или устройства, които говорят вместо детето. Защото когато детето остане невербално, то се сблъсква с неразбирането на света около себе си.
Според д-р Маслинкова високите технологии са шанс за развитие, ако се прилагат адекватно.
"Но ако са използвани просто да успокоят детето или да го ангажират по-дълго време в някаква област – стереотипно да прави някакви неща, това не е добре."
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Общопрактикуващите лекари негодуват срещу свръхбюрокрацията, на която са подложени. Те настояват да бъде отменено изискването за изготвяне на..