Попов смята, че след петата година може да разчита и на кредитна линия, но по думите му, "ако дотогава нещата се случват по план, самата хижа ще може да реинвестира и да стигне етап, в който да се допринася от печалбата на бизнеса". При включване на институции, проектът би се реализирал за 3 до 5 години.
Хижарят е отворен и към проекти на съмишленици и партньори, с които да реализира визията си. Целта му е алтернативен достъп до близките до столицата планини и разтоварване на Витоша.
"Имаме и Лозен планина, и Плана, която също е много близко до София. Трябва да се обърне внимание на тези планини. На Витоша има добра маркировка, павета от едно време, но това липсва във всички планини близо до София. Там няма никаква изградена инфраструктура и никакви маркировки, което затруднява нормалния турист – хората, които не ходят с джипиеси в планината", обясни Иван Попов в интервю за БНР.
Тези планини имат прекрасен достъп до София. Те са много близки, но не са популярни, посочи той.
Тази зима бяхме свидетели на насочване на трафика към Люлин планина, когато Витоша се оказа затворена, коментира хижарят.
"Тогава се получи задръстване от Горна баня до вилната зона. Местните не можеха да си излязат от къщите. Затова е важна тази регулация – места за паркиране, да има изградени туристически алеи."
Този алтернативен достъп ще направи туристите по-спокойни, подчерта Попов и даде пример с трите си деца, с които е имал негативни преживявания на Витоша.
"Отивайки в тази лудница, ти се изнервяш още повече."
Част от София може да посещава Люлин планина, категоричен е той.
В предаването "Хоризонт до обед" Попов наблегна върху необходимостта да се маркират основните пътеки и подходи към Люлин планина – от Банкя, Иваняне, Горна баня, Черния кос.
"За да могат хората да стигнат до планината и без автомобил. Затова трябва да бъдат изчистени тези подходи и да бъдат маркирани. БТС биха помогнали с маркировката. Трябва да се направят места за отдих – пейки, беседки, места за палене на огън. В нашия проект е заложено и развитието на хижа "Бонсови поляни". С правилен подход и мениджмънт това място може да бъде страхотно."
В плана се предлага създаването на обучителен център, горско училище и голяма въжена градина край хижата.
"Основните ни клиенти са семейства с деца. Вярвам, че първите стъпки на децата трябва да бъдат в по-ниската планина. За първи стъпки на малките туристи това е перфектно място", аргументира се хижарят.
Като "добри новини, които от 11 години чакаме" той определи готовия нов проект на план за управление на Природен парк Витоша, анонсиран от Министерството на туризма. Старият е изтекъл преди 11 години.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
Днес отбелязваме Световния ден, посветен на рециклирането . Всяка година има инициатива за награждаване на "Герои на рециклирането" . Целта ѝ е да привлече вниманието към хора, места или инициативи, които чрез рециклиране помагат за постигане на по-устойчиво бъдеще. Световният ден за рециклиране е създаден през 2018 г., за да бъде призната и..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...