Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работна група обсъди в парламента промените в Изборния кодекс за състава и мандатността на ЦИК

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Работната група към парламентарната Комисия по конституционни и правни въпроси обсъди промените в Изборния кодекс за съставянето и мандатността на Централната избирателна комисия.  

Депутати и представители на професионални и неправителствени организации влязоха в спор дали да се увеличи числеността й и дали да се запази начинът на формирането й през парламентарно представените формации.

От "Възраждане" и ПП-ДБ предлагат състава на Централната избирателна комисия да се променя след парламентарни избори.

""Възраждане" е в Народното събрание от 2021 г., а все още нямаме представител в ЦИК", посочи депутатът Ивайло Чорбов.

Спор предизвика друга идея, отново на "Възраждане", но и на ПП-ДБ, за политическа необвързаност на предложените за членове на ЦИК чрез въвеждане на изискване - кандидатите да не са заемали ръководна позиция в политическа партия или да са развивали активна политическа дейност през последните три години.

На това предложение възрази Георги Кръстев от ГЕРБ-СДС:

"Дали един член на ЦИК е професионалист или не, не зависи от това дали е представен и предложен от една политическа партия или пък неправителствена организация. 

Стигматизацията на политическите партии, че защитават само своя интерес, назначават "калинки" - една теза, която много често чуваме, е много зловредна за българското общество".

От "Възраждане" предлагат още да се увеличи числеността на ЦИК от 15 на 25 членове, да има възможност за отзоваване, а мандатите им да се намалят – от 5 на 4 години.

Надежда Йорданова от ПП-ДБ възрази:

"Една "по-стегната" ЦИК, подпомогната от повече администрация, е по-работещото ефективно решение. Мандатността на един орган е една от основните гаранции за неговата независимост".

От Обществения съвет към ЦИК настояха, че изцяло партийният модел за излъчване на членове на ЦИК е неефективен.

Те предлагат смесен модел – ядро от петима експерти, което да работи постоянно, и преди насрочването на избори, парламентарно представените формации да надграждат със свои представители – по двама за партиите с над 50 депутати и по един – за останалите. Ядрото да е предложено от различни институции – президент, омбудсман, Висш адвокатски съвет, неправителствени организации и академичната общност.

Юлияна Матеева от партия "Величие" заподозря, че предложението е насочено срещу нейната формация:

"Когато наближава да се актуализират съставите с членове на по-малките опозиционни партии, рязко застъпваме въпроса за експертизата на тези членове".

Следващия вторник ще се обсъжда създаването на избирателна комисия за чужбина и технологиите на гласуване.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Мерц

Шест гласа не достигнаха на Мерц да стане канцлер на Германия

Лидерът на германския Християндемократически съюз (ХДС) Фридрих Мерц не успя да получи мнозинството от гласовете на депутатите в Бундестага, за да стане канцлер на Германия днес, съобщиха световните агенции. Консервативният лидер получи 310 депутатски гласа в 630-местната долна камара на германския парламент, 6 по-малко от необходимото мнозинство...

публикувано на 06.05.25 в 12:18

В Горни Лозен стотици се поклониха пред частица от мощите на свети Георги

Стотици хора дойдоха да се поклонят пред частицата от мощите на свети Георги, изложена в храма "Свети Атанасий" в софийското село Горни Лозен. Днес е последният ден, в който мощите на светеца могат да бъдат видени. Храмът ще бъде отворен, докато има поклонници. Семейства с малки деца, възрастни и хора със здравословни проблеми чакаха и продължават..

публикувано на 06.05.25 в 11:56
Печене на агнета в с. Паталеница.

Колективно печене на агнета в пазарджишкото с. Паталеница

Пазарджишкото село Паталеница е единственото в региона, в което на Гергьовден агнетата се пекат колективно. Обичайно на този ден се изпичат над 600 агнета. На 6 май Паталеница се изпълва с хора. За местните хора това е курбан за здраве и закрила: "Агнето се освещава в църквата…Задължително". За агнешкото чеверме се използва..

публикувано на 06.05.25 в 11:51

Българска делегация е в Света гора за празника на манастир "Св. вмчк. Георги Зограф"

Много са поклонниците днес в Атон за храмовия празник на българския манастир. Там е и българска делегация начело с вицепремиера Атанас Зафиров. Гръцки телевизионни медии излъчиха репортажи от тържествената литургия в Атон в чест на празника на свети Георги Победоносец. Информират също, че за храмовия празник на българския манастир..

публикувано на 06.05.25 в 11:40

В Трявна майсторите резбари почитат своя закрилник свети Георги

В Трявна майсторите резбари днес почитат своя закрилник свети Георги. Денят е празничен за учениците и преподавателите от Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа", откъдето ще потегли шествие с иконата на светеца. Шествието на майсторите резбари и училищната общност е предвидено да тръгне в 11 часа от гимназията в Трявна,..

публикувано на 06.05.25 в 11:32
Иван Радев

Иван Радев: Без свободни медии няма демокрация

" Защитата на журналистиката и свободата на словото са от базисно значение за ЕС и за нашата страна и общество. Без свободни медии няма демокрация ".  Това заяви пред БНР Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти.  " Медиите трябва да се отнасят обективно към всички, включително към онези, които се опитват да ги закрият. Това е..

публикувано на 06.05.25 в 11:15