Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Изгревът в деня на жътвата" - пета книга от "Игрите на глада"

Таня Клясова и Вида Делчева
Снимка: Иван Русланов

На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. 

Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник вечер" по програма "Хоризонт" Вида Делчева, почитател на "Игрите на глада" и автор, и Таня Клясова от сайта "Аз чета" разказаха повече за сюжета. 

Според Таня Клясова в книгите виждаме едно евентуално бъдеще за Америка. 

"Човечеството почти е било унищожено. Това, което остава от Щатите, е една държава на име Панем, разделена на 12 окръга и един център – Капитол, който управлява с деспотизъм. Имало е 13-и окръг, който решава да въстане срещу режима. Резултатът е кървава революция, а за да накаже своите граждани, Капитолът нарежда всяка година всеки окръг да дава по едно момиче и едно момче, които да се борят на арена, докато не остане само един победител".

Вида Делчева се запознава с книгите, когато е студентка в специалност "Книгоиздаване". Решава да помогне на щанда на издателството на един от панаирите на книгата в София и дава шанс на "Игрите на глада", които не са чак толкова популярни в този момент. 

"Невероятно много ми хареса стила на авторката и света, който тя изгражда с много въображение. Точно тогава бяха популярни риалити форматите. Колинс преплита гладиаторските игри в Рим плюс риалити форматите с водещите, гримовете и монтажите. Всичко това да го направиш в една антиутопия е най-силното качество на книгите".

С какво обаче ще се запознае читателят в "Изгревът в деня на жътвата"? Таня Клясова споделя: 

"Ще се срещнем с Хеймич, той вече е много познат от оригиналната трилогия. Там той е ментор на оригиналните герои – Катнис и Пийта. В книгата се срещаме с неговите игри – 50-ите. Има юбилей. Следователно, правилата са малко по-различни. В този случай - вместо 24 на арената, трябва да излязат 48 деца и да се борят за живота си. По много злощастно стечение на обстоятелствата той става един от тях".

Повече - чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15

Марио Хосен: "Варненско лято" е съкровище за световната културна общност

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..

публикувано на 27.06.25 в 14:16