Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения.
През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна полиция до цитати по Станислав Стратиев.
Поп(не)културното привлича неустоимо народните ни избраници.
На Мики, Кики и Джаба се наслушахме, но защо забравихме розовите понита, муминтроловете, миньоните, ламерите и техните класни? И защо бе развенчан култът към Мишо и Буда?
"Изотопия" си направи труда да порови из парламентарните стенограми, както и в изказванията в зала и от трибуна, за да дешифрира политическата изкуствоведска мисъл. Е, за разкош има и скеч от "Шоуто на Слави" отпреди години.
Ще научите #КОЙ кой е едновременно по света, но и у нас, в парламента.
Слушайте докрай за отговорите на фундаментални въпроси!
Защо отношенията между Джаба Хътянина и джедаите са по-сложни от очакваното?
Какви вратовръзки носят гангстерите с вид на охлюв?
Защо най-старият джедай в галактиката ни учи, че страхът е пътят към Тъмната страна?
Колко хиляди паунда е глобата в Лондон, ако наричаш колегите си с прякори като… Джаба?
Каква е връзката между Йода и дзен будизма?
В поза "Лотос" ли се чете досието "Буда"?
Как се търсят рекетьори с малки обяви, ако детската ти мечта е да станеш финансов министър?
Кой е Мики (без Мини) и какво означава името му на японски?
Какво общо има той и с Южна Корея?
Как Кики се озова в пекарна без Линда, но с Осоно и Фукуо?
Защо най-подходящи за тях са приказките от "1001 нощ" и историите за муминтроловете на Туве Янсон?
Пие ли Шехерезада уиски?
Колко често в пленарната зала четат Ангел Каралийчев и Джордж Оруел?
Какви качества се изискват за членство в парламентарните групи на жълтите миньони, розовите понита и ламерите?
Бъдете особено (не)културни с "Изотопия"!
Изображения в публикацията: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...