След системата за ранно предупреждение и оповестяване, когато властите кажат какво се е случило, следват препоръки и от местната власт, и от държавата какво трябва да се прави.
Това обясни пред БНР Красимир Димитров, дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столична община.
По думите му на сайтовете на общините би трябвало да бъдат поместени информации за определените места за евакуация, за да могат гражданите да се осведомят за тях.
"За различните видове бедствия има различни места. Колективното средство за защита се използва за евакуация при военни действия или при химическа или биологична авария или инцидент. Вратите се затварят херметически".
Той посочи, че колективното средство за защита, популярно наричано бункер или бомбоубежище, в столичния квартал "Гео Милев" се стопанисва от Пожарната в добро състояние, било е учебен център, но има други, които не са в добро състояние и не се инвестира в това.
"В програмата на Столична община правим колективните средства за защита, които са отговорност на Общината, те са около 110. Това са под училища - в момента имаме в Обеля, в район Искър - убежища, където можем да свалим децата и да не се притесняваме за нищо. Колективно средство за защита има и на полигона за обучение на деца в Панчарево, където сме го направили с детски стаи, като в един дом, за да може децата, когато влязат в него при нужда, да преодолеят този стрес", уточни той и добави, че от дирекция "Аварийна помощ и превенция" поддържат наличните бомбоубежища, но не е чул да се строят нови в столицата.
Димитров посочи, че в София метрото е определено да бъде използвано като зона, в която хората да влязат за укритие, като се използват самите вагони и подземните станции:
"Има още какво да се желае по отношение на херметическото затваряне на вратите, от които се влиза в метростанциите".
Според Красимир Димитров на национално ниво трябва да има обучение по гражданска защита.
В София има 110 колективни средства за защита, в които гражданите на населеното място могат да се скрият при извънредни обстоятелства. 700 са те в цяла България.
Гл. инспектор Костадин Хаджидиманов от Националната пожарна обясни, че колективните средства за защита се делят на два вида - скривалища и противорадиационни укрития:
"Скривалищата предоставят по-висок клас защита и има оборудване, което ще пречисти въздуха в него. Приоритет е да ни предостави защита и комфорт, доколкото е възможно. Дълбоко под земята е, има врата със самозаключващи се механизми. В голяма част от жилищните блокове мазетата са изпълнени при изграждането им като противорадиационни укрития, предоставящи по-нисък клас на защита".
Той обясни, че поне два пъти в годината се осъществява контрол в колективните средства за защита от служители на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН).
"Това не са единствените възможности за укриване в извънредни ситуации - подлези, метро, гаражи и подземни паркинги са алтернатива. Те осигуряват някаква степен на защита, но не такава, каквато ни осигуряват специализираните обекти за колективна защита", обясни гл. инспектор Хаджидиманов и уточни, че ГДПБЗН е публикувала информация за т.нар. раница за бедствие с указания какво е необходимо да си приготвим при извънредна ситуация.
В предаването "Нещо повече" инструкторът по оцеляване и първа помощ Любомир Марчев коментира, че в България битува схващането, че не трябва да се дърпа дяволът за опашката, което е голям проблем, който пречи на превенцията от бедствия и подготовката за кризисни ситуации:
"Превенцията е най-важна! Трябва да имаме някаква идея как да действаме. Има едно правило в целия свят: 33% знания, 33% умения, 33% здрава психика и 1% късмет".
Марчев подчерта важността на т.нар. 72-часова раница, която е препоръчвана от години, а скоро и Европейската комисия даде съвет на гражданите на ЕС да имат подготвена такава раница с неща от първа необходимост.
Интервютата на Лъчезар Вълев с Красимир Димитров и Любомир Марчев и интервю на Добромир Видев с гл. инспектор Костадин Хаджидиманов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.
Ако бъде доказано, че е извършила документно престъпление във връзка с вписването на промени в Управителния съвет на Сдружение "Да спасим Корал", депутатът от "Продължаваме Промяната - Демократична България" Лена Бориславова може да бъде най-много глобена. Въпреки че прокуратурата беше внесла обвинителен акт срещу нея, Софийският районен..
Британският парламент ще заседава извънредно в утрешния съботен ден, за да могат политиците да обсъдят извънреден закон за спасяването на стоманодобивния концерн "Бритиш стийл" в град Скънторп. Правителствен източник заяви, че управляващите се стремят "да поемат контрол" над компанията, след като нейният китайски собственик обяви, че нейните..
Книгата на Джей Ди Ванс представя една различна Америка . Това посочи пред БНР проф. Александър Сивилов, издател на книгата на американския вицепрезидент - "Елегия за планинците". "Животът на Джей Ди Ванс тръгва от семейство, което е изключително ужасно като положение в обществото - майка му е наркоманка, а Ванс е отгледан от баба му и дядо му...
Руският външен министър Сергей Лавров разкритикува остро политиците от Европейския съюз на фона на сближаването между Кремъл и новата администрация на САЩ, предаде ДПА. Лавров заяви пред руски информационни агенции, че германската външна министърка Аналена Бербок, върховната представителка на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността..
Първата в България езикова гимназия "Екзарх Йосиф Първи“ в Ловеч отбеляза своята 75-годишнина с тържествена церемония и пиесата "Женитба“ на Готол, поставена от учениците. Ловешката езикова гимназия е наследник на Американския колеж в града, а от 15 февруари 1950 година е със статут на първата в България гимназия за чужди езици. Днес в..
Две от работилниците в Етнографския музей "Етър" край Габрово остават статични, след като и на последния конкурс не се явиха майстори с желание да ги заемат. Вече 60 години на чаршията в комплекса на открито се демонстрират характерните за района занаяти. Коларо-железарската и бакърджийската работилница на чаршията в "Етъра" остават статични след..
Американският пратеник в Русия Стив Уиткоф ще се срещне с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург, обяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. ТАСС предава, че двамата ще обсъдят "урегулирането" на конфликта в Украйна, но че не би следвало да се очаква голям пробив в мирните преговори. Това е поредна визита на Уиткоф в Русия след..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..