Какви са причините за увеличаването на случаите и какви мерки трябва да бъдат взети – теми в интервюто на Мария Петрова с доктор Сабрина Бачи, ръководител на Отдела за имунизации и болести, които се предотвратяват с ваксини, към Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията.
Докато през 2023 г. заразените с морбили в Европейския съюз и Европейското икономическо пространство са 2361, то през миналата година случаите скачат драстично, обясни доктор Сабрина Бачи. Между 1-ви февруари 2024 г. и 31-ви януари 2025 г. са били диагностицирани 32 265 души с дребна шарка.
"Станахме свидетели на голям брой случаи на морбили. Трябва да помним, че дребната шарка е инфекциозно заболяване. Всъщност данните, които описваме за последните 12 месеца в държавите от Европейския съюз, показва, че имаме над 32 хиляди случая на дребна шарка. Това представлява голямо повишение в сравнение с предишни години. В същото време това е ситуацията, която можем да очакваме, когато недостатъчно хора са ваксинирани. А точно това сочат данните – осем от всеки 10 души, които са се разболели, не са били ваксинирани. Също така виждаме, че хората, които са се заразили, са били от различни възрастови групи, защото това е болест, която може да засегне различни възрасти. Защо виждаме такава картина – защото не са достатъчно хората, които са се ваксинирали. Знаем, че понякога има и специфични райони на национално ниво, където процентът на имунизациите не е висок", посочи доктор Бачи.
Специалистът по превантивна медицина и епидемиология обясни какви са причините за подобно развитие.
"Ситуацията, която виждаме, може да бъде приписана на няколко фактора. Някои от тях са в рамката на колебанията към ваксиниране, но трябва да разберем, че са включени много параметри, когато мислим за имунизация. Един от тях наистина е доверието, което човек може да има на ваксините, но също така може да става дума и за доверието към здравната система, към хората, които изготвят политиките. Това може да повлияе на решението за поставяне на ваксина. Друг важен елемент е дали е лесно да се получи достъп до имунизация. Улеснено ли е финансово? Понякога трябва да се плаща предварително, а след това ви възстановяват разходите, понякога направо е безплатно. Лесно ли е човек да си запази час? Имате ли достатъчно информация на Вашия език, за да разберете къде трябва да отидете. Всичко това са практически аспекти, за които знаем, че са изключително важни", допълни експертът.
Друг възможен източник на колебания е фалшивото изследване на Андрю Уейкфийлд от 1998 г., което свързва ваксината срещу морбили, паротит и рубеола с аутизма. Проучването му съдържа манипулирани и фалшифицирани данни, а впоследствие на Уейкфийлд му е забранено да практикува медицина.
"Това е много стара история. Изследването наистина беше оттеглено. Реалността, научните доказателства, с които разполагаме днес, ни казват, че тази ваксина всъщност е една от тези с най-голяма защита, както и една от най-мощните и безопасни ваксини, с които разполагаме. Необходими са две дози, за да се гарантира пълна защита. Това е средство, което имаме, за да се борим с болестта. Тази ваксина се използва от толкова много години. Доказано е, че е сред най-безопасните и силни ваксини, които имаме налични", подчерта доктор Бачи.
Ваксината морбили-паротит-рубеола е разработена и приложима в цял свят от 1971 г., обясни за БНР професор Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. През изминалите над 50 години, през които се прилага, десетки милиони бебета и деца са проследени и изследвани, за да се определи както незабавното, така и дългосрочното въздействие на ваксината. Проучванията през тези години показват нейната безопасност и висока ефективност, подчерта професор Христова. Когато се появят нежелани реакции от ваксинацията, те обикновено са леки и временни, като подуване и болезненост на мястото на инжектиране, повишена температура и възможна алергична реакция, което е сред страничните ефекти за повечето лекарствени продукти, допълни тя.
Заболяването протича тежко, особено при малки деца и може да доведе до пневмония, енцефалит, диария, дехидратация, както и цялостно отслабване на имунната система на организма, предупреди професор Ива Христова, а доктор Сабрина Бачи припомни, че морбили може да има и фатален край.
"Ако се заразите с болестта, сте изложени на риск от усложнения. Със заболяване като дребната шарка това са усложнения, които не искаме да видим. Можете да развиете ушна инфекция, която може да доведе до оглушаване. То няма да е временно, а за цял живот. Можете да развиете пневмония. Знаем, че много случаи на дребна шарка водят до хоспитализация. Говорим за дълъг болничен престой. А също така имаме ситуации с възпаления на нервната система – менингит, енцефалит. Това са клинични ситуации, които наистина искаме да избегнем. За това разполагаме с една много безопасна ваксина. Разбира се, може след заразяване да се стигне и до най-драматичната ситуация – смърт. В Европейския съюз имахме 18 смъртни случая", посочи доктор Бачи.
Морбили е изключително заразна болест. Ако един човек е болен, 12 до 18 други ще бъдат заразени, ако не са били ваксинирани. Това прави морбили по-заразно от грип, ебола, Ковид-19 или варицела, описа ситуацията професор Ива Христова.
Очаква се през пролетта да има увеличаване на заразяванията, поради което от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията призовават за отговорно отношение към ваксинациите.
"Друг важен аспект, който е важно да споменем, е колективната отговорност, която чувстваме, за защитата на останалите хора. Това е особено важно за ваксината срещу морбили. Знаем, че ваксината не работи при бебета на възраст под една година. Те наистина се нуждаят от закрила благодарение на защитата, която имат хората около тях, включително техните братя и сестри. Чувството за колективна отговорност има въздействие", смята доктор Сабрина Бачи.
В България имунизацията срещу морбили се осъществява с две дози на трикомпонентна жива ваксина морбили-паротит-рубеола. Първият приеме е на 13-месечна възраст и вторият е на 12 години. За 2024 година отчетеното национално имунизационно покритие за страната е 94,2% за първата доза и 90,5% за втората доза. Наблюдава се положителна тенденция, като отбелязването ваксинално покритие е едно от най-високите от последните 5 години насам, отпреди пандемията на Ковид-19, отчитат от Националния център по заразни и паразитни болести.
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..