Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

"Религията по начина, по който се предлага в момента – от ранна детска възраст, би навредила на адекватното социално-емоционално развитие", смята психологът

| Интервю
д-р Женя Лазарова
Снимка: Ирина Недева
Чуй новината! Чуй новината:

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят.

Идеята за промяна в учебната програма е на министъра на образованието Красимир Вълчев. Мярката има възпитателен характер. Целта е учениците да придобият социално-етични и културни компетентности. 

"Не е проблем учители и монаси да разговарят, но този уклон в момента – Българската православна църква да определя образователни политики, според мен, е малко рискован, да не кажа, че застрашава светското естество на нашето образование и за съжаление не се базира на никакви реални научни данни за ползата от религиозното образование", изказа мнение пред БНР д-р Женя Лазарова – психолог и невроучен.

"Прегледите на такава научна литература, т.е. документираните обективно такива опити както в САЩ, така и навсякъде другаде по света, показват, че религията не е благоприятна по никакъв начин за детското развитие", посочи тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Д-р Лазарова цитира данни от проучване в 19 държави на 7 от големите религии, които показват, че няма никаква връзка между религиозната принадлежност на родителите или детето и склонността му да проявява емпатия или да помага на някого. Единственото, което е свързано с това, е да склонността да казват, че са по-добри хора, допълни тя.

Психологът определи като мит и твърдението, че религията дава по-добри възпитателни подходи:

"Големите научни проучвания, базирани върху различни религии, показват, че в религиозно базираните образователни подходи изключително много се фокусира върху подчинение и се изпада в свръхконтролиращи посоки, които вредят на развитието и предизвикват по-голям брой проблемни поведения в децата. Така че всъщност има даже контрапродуктивен ефект такъв тип образование. Същото важи и за възпитанието на базата на религия в рамките на семейството. Специално за християнските семейства науката казва, че има тенденцията те да са по-строги, да наблягат повече на наказателна дисциплина в семейството и това води до проблеми в развитието".

Д-р Лазарова подчерта обаче, че в определени райони за определени сегменти от обществото религията е много ползотворна.

Според нея ако имаме друг подход, който е общочовешки и не е базиран на религията, но приобщава и възпитава такъв тип ценности, които да важат за всички, това би било по-ефективно.

"Религията по начина, по който се предлага в момента – от ранна детска възраст, би навредила на адекватното социално-емоционално развитие", изказа мнението си д-р Лазарова. За нея ролята на педагогиката има 2 аспекта – да учи знания и да подпомага личностното израстване и съзряване, който в момента липсва в образователната система. Според нея религията не може да го замени.


Религията е субективна и няма как да се преподава по обективен начин, категоричен бе психологът. Според нея има много различни лоши сценарии, в които да се "изроди цялото това нещо".

Психологът смята, че евентуална оценка по дисциплина ще доведе до същите проблеми. По думите ѝ наказателната дисциплина вреди, травмира и не дава възможност за самостоятелно поемане на отговорност за решенията:

"Винаги зависиш от външен стимул и в момента, в който този външен стимул отпадне, спираш да следваш правилата, които той е налагал".

Средата в училище трябва да е подкрепяща, категорична бе Лазарова и заяви, че наказателната дисциплина не е ефективният метод на възпитание.

Цялото интервю на Ирина Недева с д-р Женя Лазарова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки -на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците обявиха,..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31