Това коментира пред БНР анализаторът Владимир Владимиров.
Над 42% от българите приемат развитието на изкуствения интелект с притеснение, сочи бърз сондаж от преди дни на агенция "Мяра". 37% от запитаните са посочили, че не са запознати с темата, а 2,1% въобще не са отговорили. Само 18,7% приемат с ентусиазъм развитието на изкуствения интелект.
Дали изкуственият интелект е приятел или враг, все още е много трудно да се отговори, а причините са няколко, подчерта анализаторът и обясни:
"Изкуственият интелект е една от технологиите, които се развиват в последните години, както много други технологии. В тази посока – не би трябвало да ни е страх. Защитниците на тази технология казват, че имаме един нов много добър помощник в това, което правим. От друга страна обаче този помощник се развива толкова бързо във времето и изпреварва очакванията дори на създателите, на хората, които са директно включени в създаването и развитието на тази технология. На този етап в света има 2 центъра, които се конкурират и дори са във война помежду си – САЩ и Китай. Дори развитието и тази технологична война между двете държави би могла да обясни много голяма част от това, което всички наблюдаваме в Белия дом и не можем да си обясним голяма част от действията и посланията, които идват".
Въпросът е докъде искаме да стигнем, подчерта Владимиров в интервю за предаването "Преди всички".
"Ако духът вече е пуснат от бутилката и тази технология се развива със скоростта, с която видимо се развива, следващата голяма цел е още изкуствен интелект, който минимум да бъде като човешкия интелект. Според специалистите най-вероятно той ще го надмине и ще се отива към свръхинтелект, а свръхинтелект, който ние не управляваме, е нещо, което не е целта на цялото това усилие на човечеството".
Според него стъпките, които предприема ЕС в посока на изкуствения интелект, са балансираният подход, от който имаме нужда, за да имаме приятелска технология, но и технология, която се развива контролирано.
"Най-голямата опасност е, че днес това, което наричаме изкуствен интелект, всъщност са едни доста добре работещи езикови модели, които са базирани на статистически принцип. Там всяка дума, която се подрежда в изречението, идва на базата на статистика. Оказа се, че този подход, алгоритъм работи и машината дава достатъчно сериозни и достоверни отговори, можете да си говорите с нея. Дори част от технолозите в този бизнес казват, че тя има частична интелигентност".
ЕС е единствената световна сила, която има акт, който определя начините за развитие на тази технология – какво може и какво не може да се прави чрез тази технология, изтъкна Владимиров, според когото това е правилната посока за развитие на нещата.
Вчера беше разпространен за обществено обсъждане Закон за използване и развитие на изкуствен интелект, изработен от "Да, България". Владимир Владимиров обаче не е убеден, че има разбиране в парламента за такъв закон. Според него темата е много важна, но дневният ред на депутатите е съвсем различен.
"Тази технология може да промени капитализма такъв, какъвто го познаваме в наши дни. Темата е от изключителна важност. ЕС е задал тона, задал е посоката. Ние просто трябва да вървим в тази посока, отчитайки факта, че в България имаме много сериозна софтуерна индустрия, много голяма част от която в момента се пренастройва".
Анализаторът отбеляза сериозната подкрепа на държавата към института INSAIT. Той изтъкна, че не трябва да се настройват хората от страната срещу тези в София. По думите му софтуерната индустрия е много голяма част от икономиката, която запазва много млади и сериозни хора да работят в България. Според него тя трябва да бъде подкрепяна по всякакъв начин.
"Най-притеснителната част от разговора за изкуствения интелект е, че ние не знаем какво точно и как се случва в момента зад затворените врати и на китайските, и на американските технологични компании", обобщи Владимир Владимиров, като отбеляза, че за първи път в историята на САЩ има симбиоза между държава и частен сектор в постигането на стратегическа цел, а именно технологичната победа над Китай. За него основният въпрос за европейците е да не изпуснем духа от бутилката, така че той да не може да бъде върнат и контролиран. По думите му устойчивото развитие на технологията е главната цел, която ЕС си е поставил.
"Може би се намираме на прага или вече сме в петата индустриална революция, т.е. изкуственият интелект ще има такова сериозно влияние върху нашия начин на живот, върху трудовия пазар и капитализма, че ние не можем да го подминем. На този етап трябва да следим внимателно, да използваме технологията, да използваме нейните приложения в нашия всекидневен живот и да не позволяваме технологията изцяло да започне да контролира нашия живот по начин, по който ние не бихме искали".
Цялото интервю на Силвия Великова с Владимир Владимиров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Евродепутати от Комисията по международна търговия одобриха увеличаване с 50 на сто на митата върху захарни изделия, оцет, брашно и животински храни от Русия и Беларус. Повишаването е по предложение на Европейската комисия. То цели да намали още зависимостта на ЕС от този вид стоки от двете държави. Сегашните мита върху посочените..
Недоволството в дупнишкото сeло Самораново расте заради ежедневните аварии по ВиК мрежата и калната вода по чешмите. Засега не се организират протести, каквито преди месеци местните правиха пред Общината в Дупница и на главен път Е-79, но може да се стигне и до това, коментират в селото. Към ВиК мрежата е присъединен и новооткритият затвор за..
Фотографи от България и Северна Македония ще заснемат усмивките на габровци по време на предстоящия в града на хумора карнавал. Фотографският пленер за първа година е част от празничната програма. В Габрово пристигат фотографи – майстори на портрета, уличната и въздушната фотография, на репортажното заснемане. В следващите три дни те..
Германия подкрепи днес искането на американския президент Доналд Тръмп за повече от двойно увеличение на разходите за отбрана в НАТО до 5% от БВП, докато Вашингтон призова за елиминиране на "слабите звена" в Алианса, причинени от липсата на инвестиции, предаде Ройтерс. "Следваме го (Тръмп) и виждаме това като ясен ангажимент от САЩ към чл...
Полицаи от Перник са задържали седем тийнейджъри за противообществени прояви. Действията на униформените са осъществени в условията на специализирана полицейска операция, проведена на 13 май. Около 21:20 ч., в близост до жилищен блок на ул. "Младен Стоянов", органите на реда забелязали група младежи, които със спрейове драскат по..
Броят на убитите при израелски въздушни удари в Ивицата Газа от началото на деня нарасна на 94 души, съобщи палестинската служба за гражданска отбрана, цитирана от АФП. При операции на израелската армия и на Западния бряг са загинали петима палестинци. Според доклади на различни хуманитарни организации близо половин милион палестинци в..
Българското общество е настроено не за генералната посока, а за конкретни действия, а генералната посока ще дойде с политизацията следващите години, коментира основателят на социологическата агенция "Мяра", политологът Първан Симеонов в интервю пред БНР. В предаването "12+3" той съобщи резултатите от бързо проучване – сондаж за..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
С протеста утре просто търсим начини желанието на работниците да бъде удовлетворено. Ние война няма да водим, няма да искаме оставки...
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..