Това коментира пред БНР анализаторът Владимир Владимиров.
Над 42% от българите приемат развитието на изкуствения интелект с притеснение, сочи бърз сондаж от преди дни на агенция "Мяра". 37% от запитаните са посочили, че не са запознати с темата, а 2,1% въобще не са отговорили. Само 18,7% приемат с ентусиазъм развитието на изкуствения интелект.
Дали изкуственият интелект е приятел или враг, все още е много трудно да се отговори, а причините са няколко, подчерта анализаторът и обясни:
"Изкуственият интелект е една от технологиите, които се развиват в последните години, както много други технологии. В тази посока – не би трябвало да ни е страх. Защитниците на тази технология казват, че имаме един нов много добър помощник в това, което правим. От друга страна обаче този помощник се развива толкова бързо във времето и изпреварва очакванията дори на създателите, на хората, които са директно включени в създаването и развитието на тази технология. На този етап в света има 2 центъра, които се конкурират и дори са във война помежду си – САЩ и Китай. Дори развитието и тази технологична война между двете държави би могла да обясни много голяма част от това, което всички наблюдаваме в Белия дом и не можем да си обясним голяма част от действията и посланията, които идват".
Въпросът е докъде искаме да стигнем, подчерта Владимиров в интервю за предаването "Преди всички".
"Ако духът вече е пуснат от бутилката и тази технология се развива със скоростта, с която видимо се развива, следващата голяма цел е още изкуствен интелект, който минимум да бъде като човешкия интелект. Според специалистите най-вероятно той ще го надмине и ще се отива към свръхинтелект, а свръхинтелект, който ние не управляваме, е нещо, което не е целта на цялото това усилие на човечеството".
Според него стъпките, които предприема ЕС в посока на изкуствения интелект, са балансираният подход, от който имаме нужда, за да имаме приятелска технология, но и технология, която се развива контролирано.
"Най-голямата опасност е, че днес това, което наричаме изкуствен интелект, всъщност са едни доста добре работещи езикови модели, които са базирани на статистически принцип. Там всяка дума, която се подрежда в изречението, идва на базата на статистика. Оказа се, че този подход, алгоритъм работи и машината дава достатъчно сериозни и достоверни отговори, можете да си говорите с нея. Дори част от технолозите в този бизнес казват, че тя има частична интелигентност".
ЕС е единствената световна сила, която има акт, който определя начините за развитие на тази технология – какво може и какво не може да се прави чрез тази технология, изтъкна Владимиров, според когото това е правилната посока за развитие на нещата.
Вчера беше разпространен за обществено обсъждане Закон за използване и развитие на изкуствен интелект, изработен от "Да, България". Владимир Владимиров обаче не е убеден, че има разбиране в парламента за такъв закон. Според него темата е много важна, но дневният ред на депутатите е съвсем различен.
"Тази технология може да промени капитализма такъв, какъвто го познаваме в наши дни. Темата е от изключителна важност. ЕС е задал тона, задал е посоката. Ние просто трябва да вървим в тази посока, отчитайки факта, че в България имаме много сериозна софтуерна индустрия, много голяма част от която в момента се пренастройва".
Анализаторът отбеляза сериозната подкрепа на държавата към института INSAIT. Той изтъкна, че не трябва да се настройват хората от страната срещу тези в София. По думите му софтуерната индустрия е много голяма част от икономиката, която запазва много млади и сериозни хора да работят в България. Според него тя трябва да бъде подкрепяна по всякакъв начин.
"Най-притеснителната част от разговора за изкуствения интелект е, че ние не знаем какво точно и как се случва в момента зад затворените врати и на китайските, и на американските технологични компании", обобщи Владимир Владимиров, като отбеляза, че за първи път в историята на САЩ има симбиоза между държава и частен сектор в постигането на стратегическа цел, а именно технологичната победа над Китай. За него основният въпрос за европейците е да не изпуснем духа от бутилката, така че той да не може да бъде върнат и контролиран. По думите му устойчивото развитие на технологията е главната цел, която ЕС си е поставил.
"Може би се намираме на прага или вече сме в петата индустриална революция, т.е. изкуственият интелект ще има такова сериозно влияние върху нашия начин на живот, върху трудовия пазар и капитализма, че ние не можем да го подминем. На този етап трябва да следим внимателно, да използваме технологията, да използваме нейните приложения в нашия всекидневен живот и да не позволяваме технологията изцяло да започне да контролира нашия живот по начин, по който ние не бихме искали".
Цялото интервю на Силвия Великова с Владимир Владимиров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Под карантина заради установен случай на болестта "Гана" е общинският приют за безстопанствени кучета в Перник. Той ще остане затворен до 1 май. Заболяването е открито при улично куче, което е било настанено в приюта, преди да се разбере, че е заразено. В момента там живеят повече от 170 кучета, сред които новопостъпили, възрастни, голям брой..
В навечерието на Великден в Перник отново отвори врати Мемориалът на миньорския труд. В музейния комплекс, който се намира на площада в града, е подредена постерна изложба, представяща чудотворни икони. Експозицията е на Държавния културен институт на Министерство на външните работи. Мемориалът на миньорския труд е дело на скулптора проф...
Братството на Троянския манастир раздаде днес, на Разпети петък хиляда козунака на многото посетители на светата обител. Козунаците са дарени от благодетел на Троянския манастир, поясни архимандрит Стефан. "Който ги дари с волята да зарадваме с тях колкото може повече хора. Точно на Разпети петък, защото това е един от последните дни преди..
Китай отхвърли обвиненията на Украйна, че снабдява Русия с барут и артилерия. Лин Цзиан - говорител на министерството на външните работи, настоя, че Пекин не се отклонява от официалната си политика на неутралитет: "Китай не осигурява оръжие за никоя от воюващите страни и контролира стриктно стоките с възможна двойна употреба. Украйна е пределно наясно с..
24-годишен мъж е тежко ранен, след като е бил намушкан с нож по време на масово сбиване на остров Майорка. Повече от 200 младежи са участвали в боевете, продължили през цялата нощ в сряда срещу четвъртък. Младият мъж, който е португалски гражданин, е ранен в стомаха, но няма опасност за живота му. Боевете са започнали в сряда вечерта около местно..
Как се прави шпионски скандал и как се прави вербовка? Как ще се размести светът след идването на Доналд Тръмп в Белия дом? Къде е мястото на Русия? Какви са предизвикателствата пред България от тези нови форми на несигурност? Тези теми коментира в предаването "РадиоТочка" о.р.полк. Горан Симеонов, дългогодишен председател на Асоциацията на..
Българското животновъдство е под критичния праг! Това каза в предаването "РадиоТочка" бившият депутат и лидер на партия "Ред, законност и справедливост" Яне Янев, който днес се занимава с животновъдство във ферма, намираща се на около 1000 метра надморска височина в Пирин. "Невъзможно е при този брой говеда, овце, кози, които се отглеждат в..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите!..