Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България поиска сезонната паша да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

| Интервю
Снимка: Министерство на земеделието и храните
Чуй новината! Чуй новината:

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави.

Под "Пасищни традиции" се има предвид миграцията на стада тревопасни животни към отдалечени пасища на сезонна паша. Това обикновено се практикува в планинските райони. 

Миналата година Министерството на околната среда и Националните паркове въведоха нови правила за отдаване под наем на високопланинските пасища за едър рогат добитък, с които силно ограничиха допустимите терени. Това от своя страна предизвика сериозно напрежение сред животновъдите и постави под въпрос оцеляването на много ферми.

""Пасищните традиции" и нематериалното културно наследство нямат връзка с проблема, който беше дискутиран, свързан с рестрикциите спрямо част от нашите животновъди в лицето на МОСВ. Идеята на номинацията е ние ясно да кажем, че това е важно за нас, че е важно за поминъка, за съхраняването, за развиването, дори за международните контакти, които се осъществяват на ниво държави в тази номинация – ще спомогне много повече за разширяване на погледа на нашите стопани спрямо това какви дейности, какви инициативи се осъществяват от другите държави", обясни в интервю за БНР заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев.

"Идеята на номинацията е ние да се присъединим към още няколко държави, които са определили, че пасищните традиции са важна част от бита на хората в исторически план и по този начин се опитваме да съхраним традиционните ценности, изповядвани от хората, обитаващи планинските райони, занимаващи се със земеделие, респективно да насочим фокуса към опазването им и към популяризирането им в бъдеще. /…/ Идеята на тази номинация не е да създаваме още и още напрежение или проблеми. Идеята е ние наистина да подходим отговорно и да съхраним тези традиции за бъдещите поколения".

В предаването "Хоризонт до обед" Янчев отбеляза, че са в диалог с МОСВ за това да се намери най-правилното и балансирано решение, така че да не страдат земеделските стопани, извършващи сезонна паша, от твърде завишени изисквания в екологичното законодателство.

Той уточни, че номинацията не е за ограничен обхват в страната, а за територията на цялата страна:

"Говорим за цялата страна. Нямаме за цел да обособяваме някакви определени територии, в които да стимулираме запазването на тези пасища".

Да бъдем част от списъка с нематериалното културно наследство дава редица възможности, подчерта Янчев. 

По думите му през 2023 г. 9 държави са се присъединили към "Пасищните традиции". Сега България, Полша, Сърбия, Словакия, Турция и Украйна са входирали номинация за присъединяване към вече членуващите държави, уточни той и добави, че на някоя от следващите сесии на ЮНЕСКО ще се разгледа нашата номинация и ще бъде взето решение. Той се надява в рамките на 2025 г. България да бъде включена в този списък.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Янислав Янчев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44
Проф. Тодор Кантарджиев

РЗИ и ВиК ще проверяват водата в Банско заради съмнения за зараза

Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват . През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. Днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград ще вземат проби от водата. Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха "..

публикувано на 23.04.25 в 10:18

По ръба на бръснача - двоен агент пред БНР - "Агент Сторм - моят живот в Ал Кайда"

Двоен агент застана пред БНР по повод излизането на български на негова книга . В "Графити по въздуха" ви срещаме задочно с Мортен Сторм и неговата книга "Агент Сторм, моят живот в Ал Кайда" , която току що излезе на български.   Сторм не е обикновен джихадист . В тийнейджърските си години високият метър и осемдесет червенокос датчанин..

публикувано на 23.04.25 в 09:20

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе.  Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..

публикувано на 22.04.25 в 11:58