Фирмите от Европа и Китай, на които президентът на Съединените щати Доналд Тръмп наложи по-високи мита, могат да инвестират в Турция, заявиха от Истанбулската търговска камара.
Американският президент наложи митническа ставка за внос на стоки от Турция в размер на 10 процента. В същото време Европейският съюз ще плаща 20 процента, а Китай - 34 на сто.
По-ниските мита за Турция откриват сериозна възможност за преместването на китайски и европейски компании в страната, откъдето износът за САЩ ще бъде значително по-евтин, заявяват от турската страна.
От Истанбулската търговска камара изтъкват и че"възобновяването на икономическия диалог на високо равнище между ЕС и Турция може да засили ролята на Анкара в рамките на глобалната икономическа и политическа система“.
В интервю за програма “Хоризонт” бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев каза, че има голям шанс отношенията между Европейския съюз и Турция да се развият, тъй като в момента европейските страни усилено търсят нови търговски партньорства:
“Видяхме преди няколко месеца посещение на председателя на ЕК Урсула фон дерЛайен в Индия и започнахме преговори за подписване на търговско споразумение. Канада също желае да е с по-близки взаимоотношения с Европа, както и Великобритания, която отново се връща в орбитата на Европа".
"Същото се отнася и за Турция, която в момента има огромен шанс да увеличи своя търговски обмен с ЕС и то в много сфери - и на автомобилостроенето, и на отбранителната индустрия. Според мен Турция няма да пропусне този шанс да има много по-близки търговски отношения и да запълни празноти, които биха дошли от оттеглянето или пък продължаването на търговската война със САЩ", добави международният анализатор.
Според Милен Керемедчиев властта "прави услуга" на опонентите си с репресивните си мерки срещу тях, вместо да ги спре, каквато е целта на репресиите. Той се аргументира с тенденцията в Европа да се осуетяват опитите на опоненти на властта да се борят за гласовете на избирателите:
“Видимо е при проблемите, които възникнаха в Румъния с кандидатурата на Калин Джорджеску; в Сърбия с нестихващите протести срещу авторитарния режим; в Северна Македония с това, което се надига въз основа на тежката корупция и липса на държавност, което тепърва ще го виждаме. Действията вижте във Франция против може би най-силния опонент на Еманюел Макрон, която винаги е била на крачка от президентския пост - всичко това обединява хората, те застават и гласуват зад тези кандидати”.
По думите му, изострянето на противоречията в европейските общества води до непредсказуеми решения на управляващите за справяне с инакомислещите:
“По този начин всъщност с правни хватки, с конституционни похвати и с чисти репресии в крайна сметка не водят до тържество на демокрацията от една страна, а от друга страна не водят и до отстраняване на този политически опонент от политическия живот на дадената страна”.
Цялото интервю на Зорница Близнашка с бившия външен министър Милен Керемедчиев може да прочетете в анализа му за рубриката за европейски новини “Евранет Плюс”, която се излъчва всеки понеделник след новините в 11 часа в рамките на предаването “Хоризонт до обед”.
Посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси Поповска е извикана в Министерството на външните работи (МВнР), за да ѝ бъде връчена протестна нота, в която българска страна изрязва сериозно безпокойство и загриженост от поредни случаи на поругаване на български национални символи в съседната държава. От министерството..
Френският президент Еманюел Макрон заяви в петък, че европейските съюзници подготвят нов пакет от санкции срещу Русия "в координация със Съединените щати", предаде Ройтерс. Говорейки от Тирана, където се провежда среща на върха на Европейската политическа общност, Макрон разкри, че президентът на САЩ Доналд Тръмп възнамерява да "проведе..
На 31 май ще се проведе национален протест срещу въвеждане на еврото с искане за оставка на правителството. Това обявиха организаторите на публичната дискусия на тема "Как да спасим лева", която се проведе в зала 1 на НДК. Зад организацията застават Граждански щаб в състав Страхил Ангелов, Петър Волгин, Недялко Недялков, Виктор Папазов и доц...
Не може с аргумент за конституционна недопустимост да се нарушава конституционно право. Така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира едноличното решение на председателя на НС да отхвърли разглеждането на предложението на президента за допитване до народа, дали България да въведе еврото през 2026 година. Йотова беше гост на..
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че е разговарял по телефона с американския президент Доналд Тръмп в кулоарите на срещата в Албания на високопоставени европейски лидери с украинския президент, предаде Ройтерс. По думите на френския президент Русия не е показала, че е готова за мир в Украйна, допълва БТА. Преговорите между Русия..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред БНР Румен Гечев, който напусна БСП след 45 години членство в нея, бивш депутат, министър на икономиката в правителството на Жан Виденов, професор по икономика. Според него трябва да приемем еврото,..
Четири политическите партии и коалиции - "ВМРО Българско национално движение", "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ" и ГЕРБ, се регистрираха за участие в частичните избори за кмет на Мало село, Община Бобов дол, обявиха от Общинската избирателна комисия. Вотът е насрочен за 15 юни. До частични избори се стигна, след като изкаралият..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..