Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази година от УАСГ само 5 човека завършват пътно строителство

Алекси Кесяков: Контролът по пътищата не може да замени самоконтрола

Не можем да изключим семейството като регулатор да обучи детето, как да спазва правилата

| Интервю
Алекси Кесяков
Снимка: Георги Налбантов
Чуй новината! Чуй новината:

Скоростта е основната причина за смъртта по пътищата. Важно е да убедим човек, че трябва да се самоконтролира. Контролът не може да замени самоконтрола, заяви бившият шеф на Пътна полиция в ГДНП и експерт Алекси Кесяков в интервю пред БНР.

"Говорим за страха от глобите, а не за това, че може да пострадаме като участник в движението - да счупим ръка, крак, гръбнак. Когато участваме забравяме, че имаме тяло и мислим, че само душа се движи някъде", каза той в предаването "12+3".

Мнението му за публикуваните клипове на движещи се с 200 км/ч автомобили е, че скоростта е основният убиец на пътищата и "там има толерантност":

"30 км/ч е граничната скорост, при която човек се уврежда, при удар на 10 пешеходци – 9 оцеляват един умира. Този зад волана първо трябва да пази себе си от катастрофа, да не пострада пътникът до него, да не блъсне друг пешеходец. Защото след катастрофата животът е ужасен. Включително и на този, който е виновен", предупреди бившият шеф на КАТ, видял ужасно много трагедии на пътя.

Алекси Кесяков се съгласи с мнението на Бойко Борисов, че тол системата ще дисциплинира шофьорите по пътищата и допълни, че по принцип всеки контрол дисциплинира:

"Когато се въвеждат мерки като "средна скорост" и други, реагираме като защитаваме нарушителите. Трябва да си даваме сметка, че скоростта е показател, който убива хората. 100% умират от удар, голяма кинетична енергия - колкото по-силно караш, по-силно се удряш и е по-фатално".

Той посъветва СДВР да възстановят уволнените 5 – 6 служители, който са ходили по училища и са обяснявали на децата за безопасността на движението по пътищата.

"По всяка вероятност са ги уволнили и са закрили тази дейност. Според мен тези хора, с децата и училищата в този обем, както бяха по мое време, не съществуват. А това започва от началото на живота на всеки. Често говорим за поведението на хората, за кандидат-шофьорите, за младите шофьори, какво да се предприеме. Така изпускаме, че от раждането, до 18 години, при детето се формира манталитет, дисциплина. Той влиза в курса за шофьори с едно възпитание и манталитет и излиза със същите, но с книжка. И виждаме клипове – да карат с до 200 км/ч! Ами те са готови смъртници! Ние не можем да изключим семейството като регулатор да обучи детето как да спазва правилата, да се движи безопасно като пешеходец. Като знаете, че някой употребява алкохол, спрете го, защото съболезнованията после не помагат", коментира на базата на опита си Алекси Кесяков.

Според него проблем е и липсата на знания и кадровия въпрос, а контролът е всеобщ проблем и не само за движението по пътищата. Другият проблем са шофьорите, които сядат зад волана след потреба на алкохол и наркотични вещества:

"Шофьорите с алкохол и наркотици, участниците в движението по пътищата, са част от голямата общност и ние на пътищата ги ловим. Но битката трябва да се води навсякъде в обществото. Ние психолозите сме ги изоставили, взимаме му книжката и колата при нарушение, изтича срокът на наказанието и той идва и си ги взима. Но той е същият! Самоконтролът не може да бъде заменен с контрол. Проблемът е свързан и с огромното невежество на хората, защото те не припознават правилата на движение и процесите, за да се пазим. За този живот, при тези рискове, човек трябва да е подготвен и да внимава".

За липсата на кадри и експерти той съобщи, че в момента специалистите по пътно дело почти ги няма. 

"В УАСГ тази година ще завършат 5 човека. При такава атака срещу пътното строителство е ясно защо не искат. По мое време имаше специалисти по организация на движението във всяка община.

В София имаше 6 – 7 души", допълни Кесяков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК даде положителна оценка на фискално-структурния план за България

Европейската комисия даде положителна оценка на фискално-структурния план за България. Това стана ясно от дипломатически източници. Днес по въпроса ще говори финансовият министър Теменужка Петкова. Средносрочните финансово-структурни планове са част от приетата през април актуализирана рамка за икономическо управление на ЕС. Всяка страна..

публикувано на 13.05.25 в 15:04

Програма "Развитие на човешките ресурси" ще помага на младежи да изградят трудови навици

Програма "Развитие на човешките ресурси" ще подкрепи 6-месечни практики за младежи, които искат да натрупат практически умения, но не притежават предходен трудов опит. Възможността ще е по мярката "Младежки практики", с бюджет от 46 милиона лева. Очаква се поне 9 хиляди млади успешно да завършат практиките, като 8 хиляди и 300 от тях ще са от..

публикувано на 13.05.25 в 15:03

Към края на март: 20,7% ръст на кредитите и 11,4% на депозитите на домакинствата на годишна база

С 20,7 на сто расте размерът на кредитите, а с 11,4 на сто размерът на депозитите на домакинствата в края на март на годишна база, показват данни на БНБ, публикувани на интернет страницата на централната банка . Според данните в края на март броят на кредитите на домакинствата и НТООД (Нетърговски организации, обслужващи домакинствата) нараства на..

публикувано на 13.05.25 в 14:55

Моника Маринова: Държавата трябва да има политика за редките болести

Държавата трябва да има политика за редките болести . Това заяви пред БНР Моника Маринова, председател на Сдружението на Тарловите пациенти в България. " Кистите на Тарлов представляват неврологично заболяване . Образуват се на гръбначните нерви. Симптоматиката прилича на тази при дисковата херния – болки в кръста, по краката. Зависи и..

публикувано на 13.05.25 в 14:50

Служител на СДВР е арестуван по подозрение за корупция

Служител на Трето районно управление на СДВР е арестуван при операция на дирекция Вътрешна сигурност в МВР. БНР научи, че служителят е заподозрян за това, че е участвал в корупционна схема.  Полицаят е събирал такса спокойствие под предлог, че му се връщат дадени на заем пари. По случая тече разследване. 

публикувано на 13.05.25 в 14:35

Земеделците подават заявления за директни плащания до 9 юни, вече без санкции

Земеделските производители могат да подават заявления за директни плащания до 9 юни без да им се налагат предвидените досега санкции. Наредбата за целта излезе официално в Държавен вестник. Според досега действащата нормативна уредба фермерите имаха право да подават заявления за субсидии до 15 май, като на закъснелите се даваше шанс до 9 юни, но им..

публикувано на 13.05.25 в 14:22
Мартин Табаков

Мартин Табаков: Тръмп би отишъл в Истанбул само ако има гаранция, че Путин ще присъства

Основен акцент на визитата на Тръмп е свързан с икономическия почерк на неговата дипломация - точно това ще гледаме в предстоящите дни на Арабския полуостров.  Това каза международният анализатор Мартин Табаков в коментар на започналата тридневна обиколка на президента на САЩ Доналд Тръмп, по време на която ще посети Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ...

публикувано на 13.05.25 в 14:18