Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби.
Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и психическа травма и как се променя животът:
"Колкото пътищата са виновни, толкова и хората – водачите на превозните средства. Не си дават сметка какво може да стане след това. Семейството ти е излязло някъде и изведнъж просто получава обаждане, че детето им е спешното, детето им е откарано с линейка, не се знае дали ще оживее. Това може да ги срине психически. Това е разговор, който всеки родител се страхува да получи".
"Когато чуя линейка, очите ми се насълзяват. Когато чуя такава новина, винаги се разтрепервам и си мисля кое семейство е загубило близък. Много е тежко!".
На 18-годишната Лора се е наложило бързо да порасне и да преживее много болка и страдания:
"Всички на моята възраст се мислят за безсмъртни. Всички си мислим, че нищо такова няма да ни се случи – ние сме млади, готини, нека да настъпим газта. Но не знаем в кой стълб, храст, поле или мантинела ще завършим".
Един от спасителите и на двете пострадали е неврохирургът Огнян Игнатов. Ако за всички нас пътят - колкото и да е тесен - е просто асфалт, за него вече 31 години е нещо различно. Признава, че има случаи, с които е свързан емоционално.
Според него трябва да се спазват ограниченията на скоростта и да се контролира за това. Много от тези катастрофи са заради прекомерната самоувереност на шофьорите, които карат с много висока скорост, смята той.
За всяка катастрофа има виновни. Глобите, ограниченията и затвора са ясни. Д-р Игнатов обаче предлага друго:
"Тези хора трябва да дават дежурство и в реанимация, за да виждат какъв е крайният резултат на всичко това, което се случва при една несъобразена скорост и лоши пътни условия, алкохол, наркотици също. Законът трябва да ги задължава поне 1 месец да бъдат там като санитари или друго, за да видят крайния резултат и дано разберат, че животът може да изчезне за един миг, инвалидността също е на един миг разстояние".
Целия репортаж на Ася Пенчева в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл.
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..