Страните членки на Световната здравна организация (СЗО) постигнаха днес "принципно споразумение" по текст, който ще позволи по-добра защита от евентуални бъдещи пандемии, предаде Франс прес, като цитира съпредседателката на преговорния орган и специална пратеничка на Франция по въпросите на глобалното здравеопазване Ан-Клер Ампру. Това съобщи БТА.
До този етап се достигна след тригодишни дискусии.
"Имаме принципно споразумение", очаква се окончателното съгласие на отделните държави, обясни тя.
Делегатите ще се срещнат отново във вторник, 15 април, в Женева, за да доуточнят текста и да постигнат окончателно съгласие. Все още предстои той да бъде приет от всички страни членки на СЗО на Световната здравна асамблея в Женева през май.
След маратонската сесия на преговорите, продължила почти 24 часа, делегатите аплодираха бурно и се поздравяваха взаимно за постигнатата принципна договореност.
"Това е много добър сигнал. Вие сте част от една невероятна история, която се пише" в момента, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, който остана в стаята с делегатите през цялата нощ.
Един от основните спорни моменти вчера беше параграф 11 от текста от 30 страници, в който се определя трансферът на технологии за производство на здравни продукти, свързани с пандемии, по-специално в полза на развиващите се страни.
Страните от Латинска Америка настояват този трансфер да бъде улеснен.
Въпросът беше в основата на недоволството на най-бедните страни по време на пандемията Covid-19, когато те видяха, че богатите страни монополизират дозите ваксина и тестовете, отбелязва АФП.
Няколко държави, в които фармацевтичната индустрия има основен принос за икономиката, се противопоставят на идеята за задължителни трансфери и настояват за техния доброволен характер.
Засега не е публикуван текстът, показващ как е уреден този въпрос.
Само опитът ще покаже дали споразумението ще издържи финалното изпитание - евентуална бъдеща пандемия, за която ръководителят на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус въпросът "не е дали ще се случи, а кога".
Правителството одобри третият последен законодателен пакет с промени, за да може България да бъде изключена от т.нар. сив списък за пране на пари. Поставянето на страната ни в списъка възпрепятства чуждите инвестиции в страната, отбеляза правосъдният министър Георги Георгиев. Очаква се още този месец промените в Наказателния кодекс,..
Тази извънредна комисия по здравеопазване на НС вчера и кръглата маса днес повдигнаха много въпроси. И да сме благодарни на Тошко Йорданов, че предизвика отзвука в мрежите със стотици изказвания на лекари, които предлагат реални и възможни решения в здравеопазването, коментира в интервю пред БНР Пенка Георгиева, представител на пациентските..
Правителството одобри на днешното си заседание близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация. Допълнителните средства са насочени към проучванията на седем от най-значимите археологически обекти в България, обясни министърът на културата Мариaн Бачев: "Първата българска столица Плиска, античната колония..
Заради ремонтни дейности без вода днес е част от град Радомир, а утре ще бъде спряно водоподаването в част от Перник, съобщават от ВиК. Ремонтът в Радомир е на резервоар "Ниска зона". В Перник ще се работи по изграждането на нови връзки на улиците "Младен Стоянов" и "Юрий Гагарин", поради което ще бъде спряна водата за живущите в..
Трябва да вкараме в ред публичните си финанси! Дали в лев, или в евро - в каква валута оперираме няма никакво значение относно това как управляваме публичните си финанси. За това призова пред БНР Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива, като посочи, че " българските публични финанси са заложник на разходните политики..
Столичната община е напът да загуби 9,5 млн. лева европейско финансиране за ремонта на Театър "София". Реконструкцията започна в мандата на предишната администрация и е още в начален етап, показа проверка на "Спаси София". Председателят на "Спаси София" Борис Бонев посочи, че срокът за изпълнение на този проект е бил 16 месеца, като към..
Европейската комисия предлага до 2040 г. нетните емисии на парникови газове в ЕС да бъдат намалени с 90% спрямо нивата от 1990 г. Това предвижда проект за изменение на Европейския закон за климата, представен днес в Брюксел. Инициативата идва заедно с политическите приоритети на новия мандат на Комисията и надгражда действащата цел за поне..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Нови цени на тока, природния газ и парното Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.