Според организатора на бдението Леда Трифонова смъртта на Сияна е капката, която е преляла чашата на много хора. Не само в България, а и на сънародниците ни по целия свят.
„Преля търпението, защото ни писна да губим тези хора, особено малки деца по такъв нелеп начин и искаме да изкрещим това отвсякъде, където се намираме. Ние в Барселона сме далеч от България, но винаги се прибираме в родината и минаваме по същите пътища. Аз пътувам със страх дали няма да изскочи някой безразсъден шофьор. Това е другият сериозен проблем, освен състоянието на пътищата – манталитетът на водачите. Необходими са и много спешни мерки за организацията на движението по главния път между Плевен и Луковит при разклона за село Телиш, по който се движат изключително много камиони.“
Весела Антонова смята, че това е била поредната смърт, която е можело да бъде предотвратена.
„Българите заслужаваме повече грижа един за друг, за държавата, за пътищата ни и за децата ни. Вярвам, че този път ще има промяна, вярвам, че хората ставаме все по-активни да изявяваме гражданската си позиция. Младите родители са също доста активни в това да заявяват грижата към децата си и да изискват държавата също да се грижи. Това е двустранен процес, не можем да очакваме само от държавата, без ние самите да го заявим и да го изискваме.“
По думите на Снежана Буковска гражданското общество също има ключова роля в осигуряването на безопасност по пътищата.
„Тук има много обществени организации, които успяват да помагат на местната власт и излизат с предложения. Дори събират средства, когато е необходимо за нещо наложително - ако трябва спешен ремонт, или някъде да се постави знак. Тези организации много помагат да се движи обществото напред.“
Бащата на 12-годишната Сияна, която загина при тежката катастрофа край Телиш:
"Аз съм един глас, един баща, който загуби детето си, убито по най-жестокия начин на пътя. Един от стотиците. Никога повече не трябва да допускаме това безобразие да се случва в нашата държава. Всички трябва да се събудим, трябва да се изправим, да си подадем ръка един на друг, в диалог с всички институции, с цялата държава, която също спи. Призовавам ви никога да не забравяте и да не спирате тази енергия. Тя трябва да продължи и да започнем от днес да пишем не черна - бяла страница на спасените животи на пътя".
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..