Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ работят по възможност за натрупване на запаси от метали, добити от дъното на Тихия океан

Снимка: Ройтерс

Съединените щати работят по възможност за натрупване на запаси от метали, добити от дъното на Тихия океан, пише "Файненшъл таймс", като се позовава на свои източници.

Според изданието във Вашингтон се подготвя президентски указ на Доналд Тръмп, а целта му да се противопостави на доминацията на Китай при материалите за производство на батерии и доставките на редкоземни елементи.

Пекин обяви някои ограничения върху износа на редкоземни елементи като част от отговора на пакета мита във все по-ожесточената търговска война между Съединените щати и Китай, което евентуално би блокирало достъпа до минералите, които са ключови за производството на всякакви устройства - от смартфони до батерии за електромобили.

Администрацията на Тръмп изключи именно мобилните устройства и компютрите от митата, които Вашингтон налага на Пекин. Според "Файненшъл таймс" плановете предвиждат запасите да натрупат "големи количества, готови и достъпни на американска територия, които да бъдат използвани в бъдеще" в случай на конфликт с Китай, който може да включва ограничаване на вноса на метали и редкоземни елементи.

В глобален мащаб Китай произвежда около 90 процента от преработените редкоземни метали - група от 17 елемента, използвани в отбранителната промишленост, производството на електрически автомобили, чистата енергия и електрониката. Съединените щати внасят по-голямата част от необходимите им редкоземни елементи, като повечето от тях идват от Китай.

Доналд Тръмп нееднократно е повтарял, че иска Гренландия, която също притежава редкоземни елементи, да се присъедини към Съединените щати – теза, която срещна остър отпор и от жителите на Гренландия, и от целия Европейски съюз. Редкоземните метали в Украйна също са обект на интерес от Съединените щати, но след фиаското в Белия дом и сложните отношения между Вашингтон и Киев – сделката все още не е подписана.

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фандъкова: Да насърчим младите да търсят специалности, необходими на трудовия пазар

Държавата да финансира второ висше образование в приоритетни професионални направления и защитени специалности . Това предвиждат промени в Закона за висшето образование, внесени от депутати от ИТН, ГЕРБ и БСП. Планирано е промените да влязат в сила от 1 януари 2026 г. Един от вносителите е Йорданка Фандъкова от ГЕРБ-СДС. Пред БНР тя..

публикувано на 15.04.25 в 09:24
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп иска да намали наполовина бюджета на Държавния департамент на САЩ

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп иска да намали бюджета на Държавния департамент почти наполовина, става ясно от вътрешни документи за финансово планиране, видени от Ройтерс.  Това може да доведе до затварянето на близо 30 американски представителства в чужбина и рязко намаляване на чуждестранната помощ, отбелязва агенцията...

публикувано на 15.04.25 в 09:08

Засилено полицейско присъствие в столичния кв. "Захарна фабрика"

Екипи на СДВР и Жандармерията са разположени в столичния квартал "Захарна фабрика". От МВР съобщиха за "Хоризонт", че полицейското присъствие там е с цел съдействие на екипите, които започнаха премахването на незаконни постройки в квартала. Започна премахването на незаконните бараки в столичния квартал "Захарна фабрика" На място..

публикувано на 15.04.25 в 09:08
проф. Димитър Димитров

Ректорът на УНСС за безплатното второ висше: Да има стимули и гаранции за работа след това

Финансирането на второ безплатно висше образование може да се мотивира с идеята за учене през целия живот . Хората, които са завършили преди 20-30 години, са учили при друга структура на икономиката. Тогава не е имало изкуствен интелект, киберсигурност, навлизащи нови технологии като сегашните. Това обясни пред БНР ректорът на УНСС проф...

публикувано на 15.04.25 в 09:05
Президентът Никос Христодулидис ще представи визията на правителството за развитието на кипърската икономика.

Икономически конгрес събира в Никозия новите бизнес-лидери

Новите лидери на кипърския бизнес – представители на милениалите и следващото ги поколение Z, са основните участници в провеждащия се днес 15-и Икономически конгрес в Никозия (Nicosia Economic Congress). На събитието, което е едно от най-важните на годината в Кипър, президентът Никос Христодулидис ще представи визията на правителството за..

публикувано на 15.04.25 в 08:50

Форум за съвместни трансгранични проекти между България и Сърбия се провежда във Враца

Във Враца ще се проведе Форум за търсене на партньори между България и Сърбия за съвместни трансгранични проекти с европейско финансиране. Програмата осигурява общо 5 мил. и 600 хил. евро директна подкрепа за малки и средни предприятия от двете страни. Проектите са за разширяване на капацитета, внедряване на нови технологии и подобряване на..

публикувано на 15.04.25 в 08:39
Страхил Делийски

Страхил Делийски: Политиката е затворена във вътрешнозаводски свят

Свръхцелта на това правителство е да го има. Имаме идея за оцеляване на правителството. Усилията ще бъдат насочени в тази посока. Факторите, които пречат на тази свръхцел, ще бъдат минимизирани за сметка на онези, които помагат . Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Страхил Делийски. " Липсва убедителна, голяма, смислена..

публикувано на 15.04.25 в 08:36