Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Снимка: Евелина Стоянова
Чуй новината! Чуй новината:

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика".

Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите обаче ще посрещнат фадромите с жива верига, а правозащитни организации са сигнализирали за случая Европейския съд по правата на човека.

"Не сме мигнали. Чакахме фадромите. Така и не влязоха. Децата питат дали да тръгнат на училище. Няма какво да им отговорим. Опаковахме си багажа", сподели пред БНР Бойко Шопов, баща на три деца, който е роден в махалата.

"От години живеем в много сериозен тормоз. Въздухът, който дишаме, е токсичен. Ежедневно горят всякакви гадости. Нашите деца са гонени, нападани, обиждани, крадат им се колелата. Не можем вечер да спим от музика. Страх ни е да се прибираме късно вечер", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Христина Янкулова, която е подавала многобройни сигнали и жалби за случващото се в ромската махала.

Сегашните им домове – бараки, незаконно свързани с вода, с ток, на практика са опасни, заяви тя. По думите ѝ, жилищата в "Ботунец", които са предлагани на жителите на махалата, дори да имат нужда от ремонт, поне няма да са опасни. 

Жителите на гетото се заканват да спрат машините с жива верига. Жилищата в квартал "Ботунец", към които ги насочват от районната администрация на "Илинден", са негодни, твърдят излезли на протест пред сградата на Столичната община в петък.

"В момента общината е безсилна да настани поне най-уязвимите семейства някъде, където и да е. Ние не сме тук, за да запазим махалата, напротив - искаме това гето наистина да го няма, но да има алтернатива хората къде да бъдат настанени."

"Работим всички. Децата учат, възпитани са. Не крадат. Оставаме без дом, защото кметът си играе с народа години наред. Той постоянно ги лъже, че ще бъдат настанени. Къде ги настаняваме? В кризисни центрове? Само майки с деца, а мъжете къде да ходят? И то за по един два месеца. Защо?"

Категорично гетото ще бъде премахнато и всичко ще бъде разчистено. Имаме планина от боклук и в река Суходолска, казва районният кмет Емил Бранчевски за предстоящото събаряне "на тези незаконни самоделно сглабяни колиби".

Той обаче е категоричен, че хората не остават без дом и описва предлаганите жилища в район "Кремиковци" като обитаеми.

Според него има опит за "политическо отвличане" на тема, която е на дневен ред от десетилетия. Бранчевски оспорва, че става дума за 200 души и уточнява, че става дума за 62-ма, които са били преброени през февруари. Освен това са били установени лица с адресна регистрация в други райони.

Вече има настанени семейства приоритетно, които са в рисковите групи, уверява районният кмет.

"В нашия район настанихме семейства с повече деца и тези, които посещават образователни заведения в района."

В петък вечер Европейският съд по правата на човека е разпоредил привременни мерки, затова и в момента събарянето не е започнало, обясни за БНР адвокат Диана Драгиева от Българския хелзинкски комитет.

Драгиева смята, че гетото в този му вид не бива да остава там. Във връзка с предложените за настаняване жилища в Ботунец обаче тя посочи, че по документи те са без ток, ВиК инсталация и без входни врати.

Ситуацията е травматична за децата, които са засегнати, коментира Мария Методиева от Тръста за социална алтернатива.

По думите ѝ, случаят в "Илинден" не е изолиран, тези случаи се повтарят през годините и липсва системно решение на проблема.

"Необходима е национална жилищна стратегия, която да е социално справедлива."

Всички гледни точки чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05
Галина Мирчева

Галина Мирчева: Човек трябва да спре и да помисли за хубавото в живота

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..

публикувано на 01.05.25 в 11:25

Историята на Българските държавни железници - втора част

Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово.  Децата получиха образователни подаръци  с..

публикувано на 30.04.25 в 14:06
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05