Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Събева: Тези хора са изгубили своята подкрепяща среда

Пациенти живеят с години в психиатриите. Липсват грижа и социални услуги след престоя им

Д-р Христо Василев: Излизат, не пият лекарства, няма кой да ги контролира и след 1-2 месеца се връщат

Държавната психиатрична болница в Церова кория
Чуй новината! Чуй новината:

Работещите в държавните психиатрии се пребориха за значително увеличение на заплатите – 50% от 1 май за целия персонал.

В очакване на по-високите възнаграждения лекари, сестри и санитари продължават да се грижат за пациентите в мизерни условия. Нерешен остава и въпросът за пребиваващите с години в психиатричните болници пациенти, които няма къде да бъдат настанени.

Медицинската сестра Иванка Митева от 1985 г. работи в държавната психиатрична болница в добричкото село Карвуна. Когато отива там по разпределение, е впечатлена от добрите условия, а днес обстановката е коренно различна.

Държавата трябва да осигури извънболнична грижа за тези пациенти, смята тя. По думите ѝ, настойници на болните, поставени под запрещение, злоупотребяват с подопечните си, а без съгласието на настойника пациент не може да бъде настанен в дом.

"Този пациент не може да бъде изписан, без настойникът да дойде да се разпише. Изключват си телефоните, сменят си телефоните, заминават в чужбина. В момента в Карвуна има 16 човека, които се влачат с години."

Близо 50 души са трайно настанени в психиатричната болница в Карлуково, Ловешко. Роднините са продали имотите и тези хора живеят постоянно в психиатрията, казва директорът на лечебното заведение д-р Христо Василев.

В момента излизат навън, не пият лекарства, няма кой да ги контролира и след месец-два се връщат, описва порочния цикъл той.

Ако от всички 12 психиатрични болници излязат трайно живеещите там, ще се облекчат както бюджетът, така и работата на медицинските специалисти, посочва д-р Василев.

Даниела Събева е управител на комплекс за психично-здравни услуги в Ловеч, който е към фондация "Глобална инициатива в психиатрията". Защитеното им жилище е успешен модел за последваща рехабилитация и подкрепа след престой в психиатрия.

"Имаме 12 човека. Тази година направихме нещо иновативно – благодарение на Община Ловеч разполагаме с апартамент, където настанихме 4 човека с по-ниска степен на зависимост от грижа. Живеят почти самостоятелно. При тях персонал ходи един-два пъти в седмицата, подкрепяме ги. Трима работят, един не работи. Изготвяме оценка на потребностите, план за подкрепа и работим в различните сфери."

Много е важна стъпката след психиатрията – да има кой да им подаде ръка и да ги подкрепи. Тези хора са изгубили своята подкрепяща среда. Нямат близки, нямат приятели, нямат работа, подчертава Събева. По думите ѝ, много от тези пациенти са изгубили и трудовите си умения, затова се налага да ги подкрепят и в заетостта им.

Много лица, които са трайно пребиваващи в психиатриите, не са насочвани към социални услуги, изтъква тя.

"Държавата не предлага кой знае какви възможности, за да ги подкрепи. Има какво да направи в тази посока. С психиатрията трябва да работим в екип. Тези хора, след като са стабилизирани медикаментозно, би трябвало да бъдат подкрепени, излизайки навън. Да припознаят нашата роля като подпомагащи специалисти, да ги насочват към нас. Тази връзка понякога се губи."

Социалните предприятия, разкрити към съществуващи социални услуги, се броят на пръстите на двете ръце, пояснява Даниела Събева. За ловешкия клон на едно такова арт ателие - "Творилница", тя разказва:

"Много от хората полагат труд в социалното предприятие. Имаме програма "Подкрепена трудова заетост". Това подобрява качеството им на живот. Имаме клиенти, пребиваващи в психиатрията повече от 10 години. Започвайки работа при нас, си намериха квартира, живеят живот извън психиатрията, който води средностатистическия българин."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40