Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка ще ръководи за пръв път финал на световно по снукър

Десислава Божилова: От един удар усещам кога мачът е спечелен или загубен

Снимка: Владислав Стоянов

В събота започва поредното световно първенство по снукър, на което ще има авторитетно българско присъствие. Десислава Божилова е избрана за съдия на финала на 4-5 май, като преди това ще ръководи и други срещи от шампионата. Както признава и президентът на нашата федерация, това е най-значимото събитие в историята на българския снукър. 

Десислава е съдия от 13 години, а в "Крусибъл Тиътър" влиза за пръв път през 2018-та. Доверието, което й е гласувано за предстоящия турнир, е повод екип на БНР да я потърси за интервю в Националната снукър академия на столичния стадион "Васил Левски".

Коя е Десислава Божилова? Освен съдия, та е и бивш състезател, но… "Играех билярд, после дойдох в София и пробвах да играя снукър, но като състезател не бях добра".

В този британски спорт, в който едва през последните десетилетия се забелязва сериозно чуждо присъствие, от години има изградени критерии, така че присъствието на жена-съдия на финал на световно първенство е значимо събитие. 

По какви показатели става изборът и дали е квота по пол, или по качества и достойнства? 

"Абсолютно по качества, доказала съм се вече. Просто така се е случило, че до момента само Михаела Таб е свирила финал. Тези съдии, които сме клас А1, между нас няма големи разлики, много добре се познаваме и идеята е, че в един момент идва твоят ред. Имаме доста съдии от Източна Европа и понякога си личи културното различие, но ние сме станали като едно семейство. Моето качество е, че по някакъв начин успявам да взема решения бързо и на място".

Жените имат усет за детайлите, може ли да предусети кой е най-добрият ход на масата, а състезателят да го пропусне? Вижда ли се играта отстрани по-ясно? 

"Свикнала съм да се движа в един ритъм с играчите и да знам какво следва. Но с професионалистите определено няма как да се изненадам. Ако случайно се изненадам, знам че грешката е в мен. Но пък често се случва на базата на един удар да осъзная, че този играч може би губи мача. Или примерно – да, това беше ударът, оттук-нататък той ще спечели мача.

Какъв е върхът за Десислава като съдия, след като е ръководила финал на световното? 

"Най-естественият преход е да стана наблюдаващ съдия. Другото е да поддържам висок стандарт и да съдийствам тези финали още веднъж".

След като е играла на масата, дали го прави понякога за удоволствие? 

"Играя, но рядко, по-често играя билярд за удоволствие".

Десислава има диплома по архитектура от Лесотехническия университет, но не смята да прави промени в професионалния път. 

"Не! Дори и да се случи така, че да не съм в снукъра, не бих се върнала към ландшафтната архитектура".

Вижте цялото интервю с Десислава Божилова:

Президентът на Българската снукър федерация Олег Велинов ще има повод този път да замине за Шефилд с високо вдигната глава. 

"Това е най-голямото събитие, което се е случвало на българския снукър. В този спорт съдията е положителна личност, готино лице, което хората уважават. Изборът не е признание само за качествата ти, но и за това, че си харизматична личност".

Другият връх за България би бил да излъчи и първия професионалист. Но кога може да стане това? 

"Де да можех да ви кажа".

Освен световното първенство, за любителите на снукъра в България предстоят още събития - поредните демонстративни мачове. 

"През май ще има три между Джъд Тръмп и Макс Лисовский – от 23 до 25 май в Пловдив, Бургас и София".

Какъв финал на световното очаква Олег Велинов? 

"Очаквам Джъд Тръмп да стане световен шампион и да дойде в България като такъв, това би било перфектно за всички ни. А мечтаният финал е между Тръмп и Рони ОСъливан".

Вижте цялото интервю с Олег Велинов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30