Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за Стефан Македонски

Стефан Македонски
Снимка: архив

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в държавна институция, основател на Държавния музикален театър в София.

Той е първият български артист, получил званието "Камерзенгер", което му е присъдено в Германия, както и първият носител на званието "Народен артист" у нас, с което го удостояват през 1947 г. 

Самият той определя отношението си към изкуството така: „Аз разбирам изкуството като правдиво изобразяване на реалната действителност. То трябва не само да изобразява правдиво живота, но и да чертае пътя за бъдещето, което идва да смени настоящето… Труден бе моят сценичен и житейски път. Но родната сцена, на която раздадох себе си, винаги ми бе скъпа…Трънлив, но славен път изминахме на българската сцена ние, по-старите оперни артисти. С чувство на умиление и възхищение си спомням онова време на идеализъм и саможертва, когато изкуството за нас беше всичко. Всяка нова роля за мене беше нов живот.“

Стефан Македонски е роден на 25 март 1985 г. в Сливен в семейството на майстор резбар-иконописец. Родителите му се преселват в София и той завършва Първа мъжка гимназия. Пее в хорове, участва в театрални постановки и организира квартални представления. Въпреки нежеланието на родителите му Македонски заминава да учи пеене в Московската консерватория от 1904 - 1910 г. в класа на италианския вокален педагог проф. Енрико Корси. Като студент участва в много концерти, а на оперната сцена дебютира с второстепенни роли в частната опера „С. И. Зимин“, по-късно филиал на Болшой театър. Години след това проф. Корси казва за своя ученик: „Предстоеше му бляскава кариера в оперния театър „Зимин“, а той го напусна и замина за България… Днес щеше да бъде един от първите тенори на Русия!“

Веднага след завършването на Московската академия Стефан Македонски се завръща в София и започва своята активна концертна и сценична дейност. Година по-късно, през 1911 г., обещаващият тенор специализира в Париж при вокалния педагог проф. Морис Решьо, с чиято помощ подготвя част от ролите си от френския оперен репертоар.

Стефан Македонски за кратко се изявява като драматичен актьор в Народния театър (1912 - 1913), а няколко години по-късно, през 1916 г., прави своята втора специализация този път в Германия, с акцент върху сценичната постановка и немската вокална школа. Македонски работи със забележителния режисьор-реформатор Макс Райнхард и вокалния педагог проф. Ернесто Марини, и гастролира с огромен успех на сцените на оперните театри във Висбаден, Мюнхен, Франкфурт, Хановер и Шарлотенбург. Затова и през 1917 г. получава титлата камерзенгер.

Повече от десетилетие - от 1922 до 1933 г. Стефан Македонски е основен тенор на Софийската народна опера и пее 27 главни партии в опери на френски, италиански, немски, руски, български и други славянски автори, на повечето от които е първият изпълнител. През този период той не е ползвал нито един ден отпуск, нито му е разрешено да пътува на гастроли в чужбина, защото е единственият драматичен тенор в театъра! Самият Македонски смята за свои коронни роли Канио („Палячи“ от Леонкавало), Радамес и Отело от „Аида“ и „Отело“ от Джузепе Верди), Дон Хозе от Кармен, Елеазар и Танхойзер (в едноименната опера на Рихард Вагнер). Той е единственият изпълнител на Отело от постановката през 1922 година до свалянето на спектакъла през 1927 година. По-късно, от 1937 до 1948 г., той се изявява като камерен музикант, вокален педагог и режисьор. 

Сред големите заслуги на Стефан Македонски е и създаването на Държавния музикален театър през 1948 година. Стефан Македонски става негов първи директор. След смъртта му през 1952 г. с указ на Министерския съвет театърът е наречен на негово име.

Стефан Македонски е запален по спорта, особено по футбола. Затова си спомня и диригентът Асен Найденов в изказване, съхранено в Златния фонд на БНР. Изключителен артист - харизматичен и огнен на сцената. Такъв е той и в спомените на две оперни прими от онова време - Констанца Кирова и Елисавета Йовович, които разказват за него. А проф. Светозар Донев, дългогодишен директор на Националния музикален театър, говори за заслугите на Македонски към институцията в запис отново от Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
 
По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриела Георгиева

Габриела Георгиева: Артист без предизвикателства не може да израства

В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..

публикувано на 13.05.25 в 10:03

Започва 78-ият филмов фестивал в Кан

78-ият филмов фестивал в Кан се открива днес. Очаква се по червения килим да минат представители на световното кино - от Жулиет Бинош, председател на журито на тазгодишния форум, до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро. 81-годишният Де Ниро, който е носител на две отличия "Оскар", се очаква да бъде удостоен с почетна "Златна палма"...

публикувано на 13.05.25 в 09:56

ЛУНАР - парад на светлини и истории

Приключи четвъртото издание на фестивала LUNAR (ЛУНАР).  В него се включиха творци от 11 държави , които представиха 30 светлинни инсталации. Над 10 000 кв. метра изкуство - парад на светлини и истории , привлякоха стотици хора по улиците на София в късните часове. "Надявам се да сме успели да оцветим нощите на столичани и да..

публикувано на 13.05.25 в 06:56

Обявяват победителите от националната анкета "Музикант на годината"

Днес се очаква да бъдат обявени победителите от националната анкета "Музикант на годината" на предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт". Това ще стане тази вечер от 19 часа в Първо студио на БНР - на галаконцерта „Музикант на годината", който се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Националната галерия ще има нов директор

Националната галерия ще има нов директор. Ярослава Бубнова, която заемаше поста до момента не е сред допуснатите до конкурса. Той беше обявен седмици, след като руската посланичка Елеонора Митрофанова отиде на откриване на изложба и беше изгонена от гости на събитието, а скандалът се пренесе и в Народното събрание. Бубнова беше начело на..

публикувано на 11.05.25 в 11:48

Д-р Нели Стефанова ще представи първата си книга - "Все същата луна"

Д-р Нели Стефанова е известен психиатър.  В Плевен предстои литературна среща за представяне на първата й книга – „Все същата луна“.  Читателят ще потъне в живота на поколения в едно еврейско семейство, ще усети тъга, радост, болка и любов. Освен вълнуващо четиво, книгата е с благотворителна кауза.  Д-р Нели Стефанова ще очаква плевенчани и..

публикувано на 11.05.25 в 06:41

Концерт с музиката на Вивалди в София представя оркестър "Mitonissimo"

Виртуозният оркестър „Mitonissimo“с диригент Огнян Митонов, удостоен с приза "Бранд на годината", представя отново един от най-успешните си концерти - "Венецианският майстор" с музика на Вивалди. Публиката ще се наслади на "Четирите годишни времена" с участието на четирима солистки от оркестъра. Ще бъдат представени а рии и дуети от опери, мотети,..

публикувано на 11.05.25 в 06:13