Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В скална килия край с. Красен поставиха икона с лика на Спасителя

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Вярата се укрепва от чудесата, които хората откриват в знаците

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом".

Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит", на "Русенско варено" и на всички възможни консерви на гъби. Просто там някога имаше голям гъбозавод, а продукцията се отглеждаше в пещерите наоколо. При едно от разширенията на същия този гъбозавод е взривена скална църква от Средновековието. Такива бяха времената. Нагоре в скалите обаче са се съхранили монашески килии на отшелници и само недостъпните отвесни ридове са ги запазили до наши дни. Една такава скална килия е възродена за Христовата вяра и това се случва благодарение на хората, за които не са чужди нито труда, нито вдъхновението.

Всичко започнало случайно, полека и от сърцето на Боряна Данаилова, която мечтае за имот на село. Избрали Красен.

"За мен Красен е безвремие, за мен Красен е успокоение."

Започва да ходи много често на реката, където се чувства много добре, като нов човек, изкъпана в доброта. Занася близо до реката малка пейка, от която започва всичко.

На пейката почнали да присядат още хора и колелото се завъртяло. Хората със собствени сили възстановили мостчето до другия бряг на Лома, направили масичка, засадили цветя, почистили брега от храстите и ...

"Един прекрасен ден всички ние сме се събрали, 20 и колко човека. Всички работим. Едни боядисват моста, други - поставят въжетата. Други - съдят цветя."


Работят и се забавляват. В един миг при тях пристигат туристи - мъж и жена. Васил Василев, дипломат и художник, я пита каква е нейната идея? Казва "икона", все едно някой я кара да каже точно тази дума. В последствие разбира, че на мястото, на което иска да поставят иконата са живели монаси.

За основа на иконата послужила стара врата от масивно дърво, спасена от съборена русенска къща. Образът на Исус Христос Вседържител занесли на Лазаровден в монашеската скална килия по пътека, която доброволците грижовно направили за улеснение на поклонниците. По нея тръгваме с Боряна Данаилова.

Било е много страшно, невъзможно да се стигне до малката, скална килия. Вече има парапети. 

Надолу е пълно с лечебни билки.

В тази малка някогашна скална килия за първи път от столетия вярващи посрещат Възкресението - победата на живота над смъртта. Радостта им е голяма, а вярата им се укрепва от чудесата, които те откриват в знаците - невидими за очите.

"Според мен тепърва чудесата започват да се случват. Бог ни показва знаците. Хората, които вярват, те ги следват. "Ако имаш очи, да видиш"... За мен хората тепърва ще започнат да са по-близки до вярата и невярващите ще станат вярващи, защото аз знам, че Бог ще ни покаже, че е силен, че той владее всички, че той управлява всичко. И трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата. Това е"

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53