Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2738 лв. са нужни за издръжката на тричленно семейство

Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

1521 лева е необходимият "чист" месечен доход за издръжка на един работещ, който живее сам. Сумата за семейство с едно дете е 2738 лева, според данните на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за първото тримесечие на годината.

Близо 1,6 милиона работещи или 62 процента от всички наети са с доход под заплатата за издръжка, сочат още данните.

Спрямо края на 2024 година доходът, необходим за издръжка, расте с малко повече от три процента. За една година - от март 2025 спрямо март миналата година, той се увеличава с 67 лева за един човек и със 122 лева за семейство. Стойността на малката потребителска кошница от 20 жизненоважни стоки е почти 120 лева, като бележи поскъпване с 5 процента и половина, или 6 лева спрямо март миналата година, обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов.

Сравнението между България и други европейски страни показва, че българите, получаващи минимална работна заплата, могат да си купят тази кошница с основните продукти най-малко пъти сред всички страни членки - само 9 пъти. За сравнение, при водещите икономики на Стария континент лидери са Нидерландия - над 30 пъти, и Германия - 28 пъти, каза още Костов:

"У нас оризът е най-скъп спрямо Румъния, Германия, Нидерландия, Хърватия, Франция и Испания. Прясното мляко литър също е най-скъпо спрямо тези държави. Олиото ни е най-скъпо, краставиците са ни най-скъпи, а останалите стоки са приблизително на сходни ценови равнища като в другите държави".

От КНСБ продължават да настояват да бъде изготвена дефиниция и методология за официално измерване от държавата на заплата за издръжка, да се осигурят средства за недофинансираните от Бюджет 2025 сфери и поне минимум 10 процента ръст на заплатите.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Вучич с Антониу Коща.

Председателят на Европейския съвет е на обиколка в Западните Балкани

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща е на обиколка в Западните Балкани, която започна снощи с първа спирка Сърбия. Очаква се днес президентът Александър Вучич и Коща да разговарят по ключови въпроси за отношенията между Сърбия и ЕС. Сръбският президент подчерта, че страната му е ангажирана с продължаването на евроинтеграцията..

публикувано на 13.05.25 в 09:39

Доц. Ани Бурова: Интересът към Факултета по славянски филологии е голям

Започнаха 41-те Кирило-Методиевски четения, посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Катедрата е основана в началото на 80-те години, за да утвърди това научно знание, напомни пред БНР доц. Ани Бурова, заместник-декан..

публикувано на 13.05.25 в 09:17
Турският президент Реджеп Ердоган.

Ердоган готов да приеме делегации от Русия и Украйна за мирни преговори

Турският президент Реджеп Таийп Ердоган заяви, че е готов да приеме делегации от Русия и Украйна за мирни преговори. "Всеобхватното прекратяване на огъня в Украйна ще създаде необходимите условия за започване на мирни преговори, възможност, която не бива да се пропуска", заяви Ердоган в телефонен разговор с украинският президент Володимир..

публикувано на 13.05.25 в 09:13

КНСБ: Ефектът от eврозоната ще е повишение на доходите

КНСБ излезе със специална позиция във връзка с членството на България в eврозоната. В нея се посочва, че крайният ефект от влизането на страната ни в еврозоната ще е повишение на доходите на българските граждани, достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще.  В позицията се казва още, че всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да..

публикувано на 13.05.25 в 09:09

В Трънско са готови за битка и протести, ако златодобивът се задвижи

"Опасността не е преминавала, въпреки референдума. Не е нов, същият проект е – рано или късно ще бъде рестартиран ." Това каза пред БНР председателят на Трънското туристическо дружество Руслан Зарев във връзка с опасенията на местните хора заради евентуален златодобив в региона. Официално проектът стои като временно спрян, никога не е..

публикувано на 13.05.25 в 08:58

Кампания разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт

В страната започва кампания "Пътека на знанието", която разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт. Поводът е Европейският ден за информираност за инсулта. В България смъртността от заболяването е 4 пъти по-висока от средната за Европа. Пътеката на знанието е 7-метрова инсталация за учене чрез преживяване. Тя е символично..

публикувано на 13.05.25 в 08:47

Георги Проданов: Дали проевропейските апологети в парламента са искрени?

Преходът, който започна с вдигнатия юмрук на президента, е редно да приключи с премахването на системата, която създаде този президент. Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той припомни, че при избора на сегашния държавен глава управляващата тогава партия ГЕРБ е издигнала слаб кандидат, за да спечели Радев и допълни, че остават..

публикувано на 13.05.25 в 08:35