Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

| Интервю
Снимка: Жана Цонева/Facebook
Чуй новината! Чуй новината:

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе. 

Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в нощта срещу понеделник са изстреляни сигнални ракети срещу хората, които спят под открито небе:

"Беше 23.45 часа и започна да се гърми. Хвърляха фойерверки. Помислихме, че се стреля. Имаше хора, които бяха заспали покрай огъня, скочиха. Първият път беше 23.45 ч., изгърмя 4 пъти. Дойде полиция и до сутринта не си тръгнаха. Вторият път изгърмя само отпред. Омразата е голяма. Има много голяма злоба към нас".

Огнян Исаев; Снимка: Ирина Недева
В предаването "Хоризонт до обед" Огнян Исаев от Тръст за социална алтернатива подчерта, че тази омраза не се е появила след разрушаването на постройките:

"Тази омраза се отглежда, тя се полива - има обилни грижи за нея. Много политици се грижат за тази омраза и тя вече дава плодове". 
"Ние сме смирени, ние не се бунтуваме", отбеляза една от потърпевшите в "Захарна фабрика" и посочи: "Чакаме да се случи нещо добро".

"Спим навън вече 7-и ден. Децата ме питат - вече няма ли да имаме къща и докога ще спим навън. Аз им казах, че няма къде да отидем. Не знам в каква държава живеем - да ни оставят на улицата с малки деца, бременни и новородени. Искаме подслон, нищо друго. Това навън не се издържа", сподели друг от потърпевшите.
Снимка: Жана Цонева/Facebook
На дневен ред стои и въпросът за палатките - къде са. Ясен Сливенски, който е директор "Мениджмънт на бедствията" към Червения кръст, обясни: 

"Палатките ги дарихме по искане на Столична община. Незабавно се организирахме - това беше на 17 април, и в рамките на няколко часа предоставихме 10 палатки от нашия склад за бедствия. Можете да попитате Столична община къде са тези палатки. /.../ Получихме директно запитване и искане от Столична община и ги предоставихме на отдел "Социални дейности" 10-те палатки. Всичко, което беше поискано, сме го направили".

Ще проверим какво се случва с нашето дарение, декларира Сливенски.

Огнян Исаев коментира от своя страна:

"Свидетели сме на прехвърляне на бруталната институционална безотговорност. Районният кмет постоянно дава противоречива информация. Няма яснота какво се случва с дарението на БЧК. Това, което наблюдаваме, е някакво вътрешнопартийно боричкане, което е израз на колапса, в който се намира Столична община. Хората следят тези политически процеси, но никой не го вълнува това нещо, никой не се интересува от това кой на кого е кмет, кой кого е номинирал, кой от коя партия е - тук говорим за хора, които са представители на институцията - СО и хората, които управляват тази държава. Държавата също не може да си измива ръцете със СО или районния кмет. Не сме чули коментар към момента и от правителството". 

Утре ще има работна група в СО по покана на кмета, посочи Исаев и попита: "Защо чак сега ще се прави кризисен план? Защо това нещо не се е случило, преди да се съборят единствените домове на хората? Защо не е имало план? Най-логично е, когато имаш заповед от 2016 г., ти да работиш в тези 9 години за поетапното извеждане на тези хора от този терен. Никой не е свършил никаква работа за тези 9 години. Изведнъж се появява районният кмет - никой не трябва да го оправдава, но не може и всички да си измиват ръцете с него. Той е нарушил освен европейското законодателство, но и българското. Дали ще понесе отговорност, предстои да видим".

Снимка: Жана Цонева/Facebook
По думите му най-важното нещо в момента е тези хора да бъдат настанени някъде, но в нормални условия

Огнян Исаев бе категоричен, че картината не е само една, а проблемът има много пластове. Не може с един аршин да зануляваме хората на всеки 40-50 години, посочи той. Според него в ситуацията се виждат и опити за политически дивиденти от нездрави сили. И все пак той не очаква етническо напрежение, но: 

"Зависи от тона на хората, които управляват държавата в момента". 

Цялата тема чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Стоянов

БХК с доклад за правата на човека: Ситуацията никак не е розова!

Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...

публикувано на 22.04.25 в 10:28

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11