Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата.
По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят стойност като в рекламите, а деинфлуенсърите ни призовават да спрем и да се замислим.
Философията е откажи, намали, използвай повторно, поправи, рециклирай, компостирай. Фактор за активността на деинфлуенсърите е и нарастващото притеснение от екологичните последици на свръхпазаруването. Друг аспект са финансовите щети, посочи Тодорова.
Инфлуенсър маркетингът бележи доста голям ръст. Очаква се до 2027 г. да достигне половин трилион долара, коментира журналистът.
"Наистина е голям скок и много бързо се развива този инфлуенсър маркетинг и това са най-големите платформи за реклама, не е телевизията."
Деинфлуенсърите сами по себе си са инфлуенсъри, защото имат влияние. Те също ни влияят, но идеята е, че ни влияят към по-добро. Обмислено харчене, устойчиво потребление, подчерта Ванина Тодорова в предаването "Хоризонт до обед".
Журналистът даде пример с бързата мода – втори най-голям замърсител на планетата.
"Дори в България започват да се появяват големи групи в социалните мрежи за хора, които искат да препродават дрехите си. Това е голям плюс. Магазините втора ръка също помагат. Има хора, които даряват дрехи. Това тепърва в България ще набира скорост."
Според Тодорова деинфлуенсърството на този етап се възприема по-скоро като тренд, а не като дългосрочна промяна.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...