Изпитанието (очистването) чрез вода или "Изворът на истината" е един от народните обичаи свързана с обредността, не само в християнството, но и с всички монотеистични религии. Изворът в Ейн Керем (вече - квартал на Йерусалим), е поне на 15 километра от Стария град. Наричат го "Изворът на Мария".
Според християнската традиция бременната Дева Мария се срещна с братовчедка си Елисавета, съпруга на върховния жрец в Йерусалим - Захария. Елисавета отдавна е омъжена, но семейството няма деца. Край извора братовчедка ѝ и казва, че съвсем скоро ще забременее и двамата новородени братовчеди ще се обичат като братя. На това място има множество манастири, а в малката църква най-тачената икона е за целувката по време на срещата между Мария и Елисавета. Има традиция в черквата над извора да идват жени с молба за рожба. Те непременно си наливат вода и пият по време на молитвата. Успоредно с каноничния култ, съществува и местно поверие. За него разказва етнографът Мики Коен:
"Това е мястото, където ревниви кандидати за женитба и съпрузи водят бъдещите си или настоящи половинки. Според поверието само девица може да пие водата от него, и ако някоя, загубила девствеността си, се опита да я пие, освен, че е ще ѝ горчи, устните ѝ ще пожълтеят. Йосиф довел тук Пресвета Богородица, за да я подложи на изпитание, проверявайки какво има в утробата ѝ. Водата в кладенеца била чиста, но горчива. Щом Пресвета Богородица се навела да пие, станала сладка".
В мюсюлманската традиция също има подобно поверие. В самото начало на 12 век абат Даниел за първи път документира Ейн Керем като свещено място. Ясно е описал църквите и християнските традиции, но не се споменава нито извора, нито някаква традиция, свързана с него. Легендата, предадена от католическия поклонник Феликс Фабри, посетил Светите земи в края на 15 век до голяма степен съвпада с днешните разкази на монахините от Горненския манастир, който се намира съвсем наблизо, заедно с още 3 женски манастира, че изворът започнал да тече по волята на Дева Мария, която дошла в подкрепя своята роднина Елисавета.
Християнската традиция за "Изпитанието с вода" се основава на апокрифното Протоевангелие на Яков от II в. от. н. е.: Традицията за "Изпитанието с вода" е била популярна както на Изтока, така и на Запада в древността, така и през Средновековието.
В ръкопис от 14-ти век думите на Мария, когато се обръща към водите на източника след изпитанието:
"Праведна вода, истинска вода, добра и любима вода, която ясно изобличава грешниците, освобождавайки невинните от смъртта, вода, която спасява живота ми, вода, в мен ти си чиста вода без недостатък и приятно питие, благодаря ти за моето целомъдрено девство и за непорочното зачатие."
Сюжетът в раннохристиянските апокрифи за изпитанието в Книгата на Числата, единственият пример за Старозаветен закон, изискващ Божествена намеса:
"И свещеникът ще постави жената пред лицето на Господа и ще открие главата на жената, и ще даде в ръцете ѝ водата на спомените, горчива вода, което носи проклятие, ако жената се е осквернила и е изневерила на мъжа си (преди и след венчавката), свещеникът ще каже на жената:
"Господ ще те предаде на проклятие, ще направи утробата ти паднала и корема ти да се издуе, и нека тази вода, която носи проклятие, премине във вътрешността ви, така че гърдите ви да изсъхнат". И съпругата ще каже: Амин, амин. И свещеникът ще напише тези заклинания на свитък и ще ги измие в горчива вода. И ще даде на жената да пие горчива вода, която носи проклятие, и водата ще влезе в нея за нейна вреда. Ако жената е чиста от греха, ще остане невредима от горчивата вода, която носи проклятие".
Подобно изпитание е описано и в еврейски източници. Във Вавилонския и Йерусалимският Талмуд, в раздела "Нашите", "Жените" - проверката с вода е предназначена, забележете само към жените, премахната е малко преди разрушаването на Втория храм. В християнската традиция, трябва да се отбележи, че има едно записано изключение: самия Йосиф годеник е бил изпитан заедно с Мария.
През Средновековието изпитанията са били широко разпространени. Яркият сюжет на "Изпитанието по вода" е много популярен сред хората, въпреки че официални представители на западната църква периодично се опитваха да успокоят буйното народно въображение. Борейки се с апокрифите за детството на Богородица, папа Пий V през 16 век заповядва и текстът за въвеждането на Богородица в храма, в богослужебните книги, да бъде значително съкратен.
През Средновековието са имали различни изпитания - индикации за вярата. Такова е прочутия барелеф "Устата на истината" в предверието на църквата "Санта-Мария-ин-Космедин" в Рим.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Увеличават зелените зони и паркове в община Берковица с пари от екоминистерството. 52 000 лева спечели общината от Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.", организирана от Министерството на околната среда и водите и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Четири проекта на населени места от община..
В разгара на 24-майските празненства в Кюстендил бяха наградени победителите от обявения от Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" маратон за четене "Книжно предизвикателство". Честваме Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Инициативата стартира буквално от 1 януари, като се включиха групи..
Обединените арабски емирства регистрираха температурен рекорд за месец май - 51,6 градуса по Целзий, предаде Франс прес, като се позова на Националния метеорологичен център. "Най-високата температура, регистрирана в страната днес, е 51,6 градуса по Целзий в град Суейхан, на около 70 километра северно от големия град Ал Аин в Абу Даби...
В Ловеч по случай празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше връчена традиционната персонална награда за стойностни постижения в областта на културата "Ловешки меч". Неин носител тази година е актьорът от Драматичния театър в града Петър Стойчев. Стойчев стана седемдесетия носител на наградата за..
За четвърта поредна година Никозия е домакин на активна платформа за насърчаване на равенството между половете и засилване на гласовете на жените за техните права и възможности за изява. Фестивалът на жените в Кипър (Femme Fest Cyprus) се провежда днес и утре в столицата. Десетки жени творци от областта на музиката, театъра, танца и..
"България винаги е била в сърцето на Европа със своите велики просветители и стремежът на народа ни към знание, духовност и култура". Това заяви в Благоевград президентът Румен Радев, който беше гост на тържествата по повод деня на българската азбука, просвета и книжовност. 24 май е и празник на града. Държавният глава поднесе цветя пред..
Турският президент Реджеп Ердоган е казал на сирийския си колега Ахмед аш Шараа по време на разговори в Истанбул днес, че Турция приветства решението на САЩ и ЕС да премахнат санкциите срещу Сирия, предаде Ройтерс. ЕС отмени икономическите санкции срещу Сирия В Саудитска Арабия Тръмп обяви, че отменя санкциите срещу Сирия..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..