За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента.
За целта са необходими промени в Националния рамков договор и Закона за здравното осигуряване.
В момента тези специалисти са ограничавани, обясни пред БНР Дияна Георгиева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. По думите ѝ, сега няма възможност след болничен престой техните услуги към пациентите да бъдат поети от НЗОК.
"Когато се случва рамковият договор, основно се търсят Българския лекарски съюз и синдикати. Ние присъстваме на среща, но без право на глас. Искаме да получим право на глас като равноправен партньор", заяви Дияна Георгиева в предаването "Хоризонт до обед".
Тя очерта диапазона на здравната грижа, която остава извън обхвата на заплатената от НЗОК - след изписването например на човек с хронично заболяване, който има нужда от долекуване и медицинската сестра би могла да провежда този процес. Акушерските практики пък могат да поемат грижата за майките след раждане и за новородените, посочи Георгиева.
Според нея всяка такава практика може да бъде полезна. Става дума основно за пациенти, излезли от болница след инсулти и инфаркти, за такива със заболявания на опорно-двигателния апарат или за грижа за хора в терминален стадий на онкологични заболявания, на които болниците не могат да осигурят адекватно долекуване.
Семействата, които могат да си позволят заплащане на частна практика, осигуряват на своя близък по-добро качество на живот. Друга част се насочват към хосписи. В голяма част от случаите обаче заради липсата на грижа извън лечебните заведения болните остават в социална и здравна изолация, описа ситуацията Дияна Георгиева.
В момента от цялата система потърпевши остават пациентът и неговите близки, изтъкна тя.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..