В дните след експлозията радиоактивният облак напусна пределите на СССР и преминава през Източния блок към Западна Европа. Той достига Скандинавия на 28 април 1986 г., два дни след експлозията, и задейства алармите в атомна електроцентрала близо до Упсала, Швеция. Светът научи за повишаващите се нива на радиация от Стокхолм преди Москва да каже каквото и да било. Професорът по украинска история в Харвард и директор на Украинския изследователски институт Серхий Плохи обяснява какви фактори са довели до бедствието.
"Цяла съвкупност от фактори, политически и социални, предизвикват Чернобил. Един от тях е цялостната атмосфера на тайнственост в Съветския съюз в условията на Студената война. Реакторът на Чернобил е бил с двойна функция - можел е да загрява вода в един ден, а на следващия да произвежда обогатен уран. И всичко това се е държало в пълна тайна, дори от операторите на реактора. Именно тези тайни водят до бедствието в Чернобил."
От Чернобил радиоактивният дъжд пренася нестабилните изотопи на стронций-90 и цезий-137 не само към Беларус, Скандинавия и Западна Русия, но и към Балканите, Австрия, Германия и Швейцария и части на Уелс, Англия и големи области на Шотландия. Могъщият Съветски съюз не може да контролира облаците и в крайна сметка губи и контрола над наратива. А подвеждащите доклади и лошото управление впоследствие предизвикват негативна реакция сред чуждестранните правителства и широката общественост по целия свят.
"Има го и световното измерение с пестене на материали или прибързани действия, за да се спазят сроковете на задачата, която е трябвало да изпълнят или да покрият квотите за производство на електричество. И това не е типично само за социализма, може да замените квотите с печалба и ще получите същата история. Така че част от събитията отразяват и случващото днес по света, други са специфични за съветските времена и нрави."
Колкото и да са умели в мобилизирането на ресурси за справяне с бедствията, авторитарните режими се оказват прекалено ефективни в контрола на информация. Липсата на свобода на словото помага на потенциалните бедствия да се превърнат в истински, а националните трагедии - в международни катаклизми.
"Само няколко години по-късно Съветският съюз се разпада в голяма степен благодарение на мобилизацията на хората след бедствието в Чернобил и проблемите на атомната енергия. Хората, които пишат по въпроса го наричат "екологичен национализъм". Той е предизвикан от криенето на информация от хората. В Украйна движението за независимост не тръгва от езика или от стремежа към автономия, а започва под наслов: Кажете ни истината за Чернобил! Това е много силен фактор, който прекрачва етническите, лингвистичните, религиозните и партийни граници. Така че първите масови манифестации са заради Чернобил."
За Серхий Плохи ядреното бедствие в Украйна е въпрос на време, ако международната общност не вземе мерки да ограничи безразсъдното поведение на Русия във войната. АЕЦ Запорожие, най-голямата в Европа, е окупирана от руските сили от март 2022 насам. Плохи смята, че руската армия я използва като щит, за да нанася удари на околните селища. За историка Западът не е успял ефективно да противодейства на непредпазливите действия на Русия около ядрени обекти.
"За да се надяваме, че ядрената енергетика ще се развива и ще ни спаси от климатичните промени, трябва да се научим как да защитаваме реакторите, които вече са построени. Аз лично смятам, че нямаме право да строим и един нов реактор докато не установим как да пазим съществуващите."
След руски удар с дрон през феврувари беше поразен стоманения купол на Чернобил. Избухналият пожар е повредил защитното съоръжение. Москва отрича да е нанесла удара и твърди, че не обстрелва атомна инфраструктура. Според Серхий Плохи ситуацията напомня силно на случилото се с язовир Каховка и е много опасна.
"Много лесно могат да се създадат условия за инцидент или да се използва като оръжие ядрения реактор. Пример за това е взривяването на язовир Каховка в Украйна. И до ден днешен руснаците и украинците се обвиняват взаимно за бедствието, а международната общност не може да установи какво се е случило. Така че можеш да превърнеш една атомна централа в мръсна бомба и да избегнеш отговорност. Не можеш да направиш същото, ако изстреляш ядрено оръжие."
Украйна търси решения да възстанови повредения купол на Чернобил, като работи съвместно с държавните и международни експерти. Това заяви министърът на екологията и природните ресурси Светлана Хринчук.
"За съжаление след нападението куполът частично не функционира. Смятам, че до месец май ще сме готови с анализа и заедно с Европейската банка за развитие, научните институции и фирмите, участвали в конструирането и инсталацията на купола, ще предприемем мерки за възстановяването му."
Хринчук официално пусна в експлоатация осем мегаватова соларна подстанция, която ще захранва АЕЦ Чернобил. Соларната станция е и първа стъпка към развиването източници за възобновяема енергия в 30 километровата забранена зона, която обгражда Чернобил.
"От много години повтаряме, че отцепената зона трябва да се превърне в зона за възстановяване. В цяла Украйна няма по-подходяща територия за разработване на проекти за възобновяема енергия."
Международната общност трябва да осъзнае, че ядрената безопасност на Украйна е сигурност и за цялото човечество.
До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита. Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..
Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..
Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..
Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..
Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация. Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..
Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..
Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони. Увеличение има и..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..