Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Момчил Методиев: Папа Франциск не беше революционер. Подходът му беше пастирски

"Папата се превърна в морален стожер, в морален ориентир"

| Интервю
проф. Момчил Методиев
Снимка: Марта Младенова

Големият въпрос в момента е дали наследството на папа Франциск ще бъде продължено - дали линията на смирение ще бъде продължена или не.

Това мнение изрази в интервю за БНР историкът проф. Момчил Методиев, главен редактор на списание "Християнство и култура" и преподавател в НБУ.

Медиите правят спекулации относно бъдещия наследник и с дълъг списък от имена. При избора на нов папа обаче действат фактори, с които не бива да се спекулира, поясни специалистът. Светските фактори не са водещи, подчерта той.

Самият папа Франциск не е очаквал да е сред силните претенденти за нов папа – букмейкърите са му отреждали около 40-о място и изборът му не е бил предизвестен, посочи проф. Методиев.

Като голям успех на папа Франциск историкът очерта това, че той успя да се обърне към сексуалните посегателства и негативния им отклик върху цялата Католическа църква.

Папа Франциск имаше доста силни изказвания, които му спечелиха както привърженици, така и несъгласни с него. Ако всеки един духовен лидер успее да убеди хората, че следва базисни принципи на своята вяра, той печели доверието им, отбеляза Момчил Методиев.

Папа Франциск не беше революционер. Неговият подход беше пастирски – църквата да бъде отворена за всички, да чуе проблемите на всички, коментира проф. Методиев в предаването "Събота 150".

Същевременно обаче специалистът изтъкна, че проблеми като абортите и евтаназията, както и този за целибата (задължение за безбрачие – бел. ред.) дори един папа не може да разреши самостоятелно и ако съществува консенсус, то той е в полза на съхраняването на традицията.

"Папата се превърна в морален стожер, в морален ориентир. Това не означава, че всеки е бил съгласен с него. Но бидейки такъв морален ориентир, той обърна внимание върху социални групи и проблеми, които малко присъстват в публичния или политическия дебат", каза проф. Методиев.

Търсенето на диалог между Вселенския патриарх и Римския епископ е "положителна стъпка, без това да е необходимо да води към пълно общение, още по-малко единение", смята историкът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина младият писател Иво Христов

Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, съобщи Би Ти Ви. "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни", написаха близките му. Иво Христов страдаше от неврофиброматоза тип..

публикувано на 16.07.25 в 18:43

Община Плевен подписа още 27 споразумения с МРРБ

Община Плевен подписа още 27 важни за Плевен и малките населени места в общината споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) за финансиране на общински проекти със средства от държавния бюджет.  Един от тях е за основен ремонт и преустройство на сгради в "Приют за безстопанствени кучета". Общата стойност е..

публикувано на 16.07.25 в 18:42

Фон дер Лайен: Вноските на държавите за следващия бюджет няма да се променят

Два трилиона бюджет или средно 1,26% от брутния национален доход на ЕС предлага Европейската комисия за периода 2028-2034-та година, съобщи председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен. Същевременно изчисленията по предложената схема показват, че става дума за 1.816 трлн. евро. Цифрата 2 трилиона бе обявена и от фон дер Лайен, и преди..

публикувано на 16.07.25 в 18:32
Пристанище Пирея

Поредна блокада в Гърция, за да се възпрепятства отплаването на кораб с боеприпаси за Израел

Моряци на гръцкото пристанище Пирея организират поредната блокада, за да не се натоварят контейнери с боеприпаси за Израел. Синдикатът на гръцките моряци, активисти на леви партии и много граждани се събират на пристанище Пирея. Имат информация, че тази вечер ще се товарят боеприпаси за Израел. Недоволните заявиха, че проверяват всички..

публикувано на 16.07.25 в 18:17

Димитър Тодоранов: Тази година "Арт поток" дава арена на млади творци

Богата програма с театрални постановки, литературни вечери, изложби и музикални събития обещава продуцентът на фестивала "Арт поток" в Царево и Лозенец Димитър Тодоранов.  "На 18 юли ще ни гостува  Мариус Куркински, който прави нещо специално за фестивала . На 19-и са "Комиците" с нов формат. Здрава Каменова ще участва в театралната..

публикувано на 16.07.25 в 18:06
Върховната Рада

Парламентът в Киев гласува оставката на правителството на Шмигал

Русия атакува Украйна със стотици дронове късно снощи и рано тази сутрин. Местните власти съобщават за една жертва и повече от 20 ранени от мирното население, както и за значителни материални щети. Парламентът в Киев гласува оставката на правителството начело с Денис Шмигал и чувствително увеличение на военния бюджет. Кремъл: Новите..

публикувано на 16.07.25 в 17:58
Симеон Матев

Симеон Матев: Идва захлаждане с гръмотевици, пикът на лятото е 20-22 юли с до 42 градуса

Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса по-високи. Август в София е с 2 градуса по-топъл и като прибавим повечето бетон, картината става по-гореща отпреди, каза климатологът Симеон Матев в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той..

публикувано на 16.07.25 в 17:35